İznik'e 165 konut! - YAZDIR

TOKİ, Bursa İznik'te yerel mimariye uygun bir proje inşa etti.

  • GİRİŞ08.11.2017 12:18
  • GÜNCELLEME08.11.2017 12:20

TOKİ Yerel Mimari Uygulama projeleri, sosyal konut mimarilerinin 'kendi yöresinden, kendi yaşantısından izler taşıması' yaklaşımıyla geliştiriliyor.

Söz konusu projede, geleneksel mahallelere yakın bir yaşama alanı oluşturulmaya çalışıldı. Topoğrafyaya uyum, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, araç yollarının sınırlandırılması ve ulaşım ağının yaya öncelikli ele alınması, temel tasarım ilkeleri olarak belirlendi. Geleneksel şehirlerin göz seviyesinde bulunan mimari ayrıntıları, aynı prensip benimsenerek projeye yansıtıldı.

Güven ve bağları zayıflatan, araç yoğun yerleşim alanlarının dezavantajlarını bertaraf edecek mahalle konsepti içinde, yaya öncelikli bir planlama kurgusu yapıldı. Projede alçak duvarlar ve yürüyüş yolları ile güvenilir, insanları birbirleriyle ilişkilerini güçlü kılan ortak alan arayışı gözetildi.

Projede, eski mahallelerde olduğu gibi ticari alanlara, konutların zemin katlarında yer verildi. 30 bin metrekare üzerine kurulan yeni yaşam alanı, 165 konut, dükkanlar, cami ve sosyal donatı alanları ile yörenin doğasıyla uyumlu şekilde az katlı olarak tasarlandı. Konutların cephelerinde yerel mimari çizgiyi taşıyan korkuluklar ile alaturka kiremit çatı kaplamalara yer verildi.

Geleneksel mahalle yerleşimlerine atıfta bulunularak cami, ticari alanlar ve diğer fonksiyonlar sosyal yaşama katkı sağlayabilir şekilde merkezde konumlandırıldı.