İşte Van'ı uçuracak çılgın proje

İki yıl önce deprem felaketiyle sarsılan Van, çözüm sürecinden payını çılgın projelerle alıyor. Hazırlanan yeni imar planıyla Doğu'nun turizm merkezi olması planlanan Van Gölü'nün kıyısına lüks yatlar için marina ve kent içi su kanalları yapılacak.

İşte Van'ı uçuracak çılgın proje
İşte Van'ı uçuracak çılgın proje
GİRİŞ 24.03.2013 06:41 GÜNCELLEME 24.03.2013 10:42
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Van Gölü'ne Times Nehri kıyısında bulunan dünyaca ünlü London Eye benzeri bir dönme dolap da kurulacak.

ÇOK YATIRIM ÇOK TURİST

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu'ya daha fazla yatırım çekmek, marka şehirler çıkarmak için harekete geçti. Bu amaçla başta Van olmak üzere Diyarbakır, Erzurum, Ağrı, Şanlıurfa gibi Doğu ve Güneydoğu illerini dünya şehirleriyle yarıştırmak için kentsel tasarım projeleri hazırlanacak. İlk olarak depremde yıkılan Van'da yapılacak çalışmalarla geçmişte canavarıyla anılan Van Gölü'ne çılgın projelerle yatırımcı ve turist çekilecek.

OLİMPİK STADI OLACAK

Bu kapsamda deprem acısı yaşayan Erciş'te 500 hektarlık bir bölgeyi özel proje alanı ilan eden bakanlık, buraya Van halkına hitap edecek yeni sosyal donatı alanları oluşturacak. Erciş kentsel tasarım projesine göre kente üniversite, alışveriş merkezleri, lüks konutlar, yat limanı ve olimpik stadyum yapılacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordinasyon halinde önemli uluslararası karşılaşmaların bölgede yapılması için de çalışılacak. Erciş'in yeni tasarımının uygulanmasına bu yıl içinde start verilecek.

GÖL ÜZERİ YAT LİMANI

Bugüne kadar teknelerin yanaşması için ciddi bir liman bölgesi bulunmayan Van için ilk defa bir yat limanı da tasarlandı. Yüksek kapasiteli olması planlanan marina, bölgede turizmin canlanmasına da katkıda bulunacak. Böylece halkın ‘Van Denizi' olarak andığı gölde su sporlarının yapılması sağlanacak. Marina bölgesinde açılacak kanallarla Van Gölü, Erciş'in içine doğru akıtılacak. Bu kanalların ortasında yapılacak küçük bir adayla Van, Dalyan'daki gibi kanallara sahip olacak. Erciş'e bölgeye gelen turistler için plajlar ve oteller yapılması da planlanıyor.

DEPREM ANITI YAPILIYOR

Depremde birçok can veren Erciş'e özel bir deprem anıtı da yapılacak. Bu anıttan geceleri lazer ışıkları gökyüzünü aydınlatacak. Bölgede, fuar merkezi ve kültür parkları da olacak. Kentte yapılaşma düşük oranda tutulacak. Van-Ağrı yoluna ekonomik gelişmeyi hızlandıracak alışveriş ve ticaret merkezleri kurulacak.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 16
 • Sinan Avcı 2 yıl önce Şikayet Et
  Van a daha cok projeler yapmanizi bekliyoruz
  Cevapla
 • ASLANBEY 5 yıl önce Şikayet Et
  Çok güzel. bravo. Terör biterse doğu ve Güneydoğuyada çılgın projeler gelir
  Cevapla
 • van baskalem 5 yıl önce Şikayet Et
  hayırlara vesile olsun.... bazı arkadaşların olumsuz yorumlarına şaşırıyorum. elbette sivas-yozgat ve tüm şehirlerimize de yatırımlar olmalı ki, her bölgemiz gelişsin. ancak bunu talep ederken vana yapılması beklenen proje ye neden tepkililer anlamıyorum. tabi bu yatırımların devlet eliyle olması yetmez, her bölgenin zengini kendi bölgesine de yatırım yapmalı.
  Cevapla
 • büyük afi 5 yıl önce Şikayet Et
  iç anadolu ege karadeniz akdeniz . nerede bize yatırımlar fakir fukara yardıma muhtaç insanlar her bölgede var pozitif ayrımcılık değil eşitlik olsun adilce bölüşüm olsun..
  Cevapla
 • aslan bahadır 5 yıl önce Şikayet Et
  sakın iç anadoluya birşey yapmayın. ne varsa doğuya, sivas,yozgat hala en çok göç veren iller ama buraları ufak tefek icraatlerle iyice kaybediyorlar. 10-15 sene sonra bu iller köye dönerse şaşırmamak lazım. Sayın başbakan buralara da çılgın valiler, yöneticiler atasın hiç değilse.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle