Emlak dünyasından gelişmeler, yeni konut projeleri, uygun konut kredileri; ev dekorasyon fikirleri ve en güncel emlak haberleri Emlak Ofis'te!

Çılgın proje Kanal İstanbul'un güzergâhı netleşti

İstanbul'da yaşayan milyonlarca kişinin merakla beklediği Kanal İstanbul projesinin inşa edileceği güzergâh netleşti.

Çılgın proje Kanal İstanbul'un güzergâhı netleşti
Eklenme: 27 Haziran 2013, 14:42 / Güncelleme: 27 Haziran 2013, 16:19 / 50,977 Okunma
BÜYÜKLÜK
- A A +

Karayolları Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan grafiğe göre Kanal İstanbul, kuzeyde Durusu bölgesinden başlıyor. Durusu'dan güneye doğru iniyor. Yassıören üzerinden güneyde Kavaklı'ya bağlanıyor.

NEREDEN BAŞLIYOR, NEREDEN GEÇİYOR, NEREDE BİTİYOR?

Habertürk'ün haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, eylülde yapılacak 11'inci Ulaştırma Şûrası için hazırlıklara başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, şûra için yapılan toplantılarda faaliyetleri hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Kanal İstanbul projesine de yer verilen sunumda, projenin inşa edileceği güzergâh kaba hatlarıyla belirtildi.

7 KÖPRÜ OLACAK

Sunuma göre; Kanal İstanbul, İstanbul'un kuzeyine inşa edilecek. Kanal İstanbul, Karadeniz kıyısında Durusu bölgesinden başlıyor. Durusu'dan güneye doğru iniyor. Yassıören'den de Kavaklı'ya doğru iniyor. Bu güzergâh üzerinden inşa edilecek kanalla Karadeniz, Marmara Denizi'ne bağlanıyor. Kanal İstanbul'da karşıdan karşıya geçiş için inşa edilecek köprü sayısı da büyük ölçüde netleşti. Ulaştırma Bakanlığı'ndan güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre kanal üzerine 7 adet köprü yapılacak.

Kaynaklar, Boğaz ile Silivri arasında yer alan doğubatı ekseninde hizmet veren karayolu ve demiryolu ağına işaret ederek, "Köprüler, bu ağı birbirine bağlayacak" dedi. Kanal İstanbul, Karadeniz'den Marmara'ya kadar bir uçtan bir uca toplam 56 kilometre olacak. Kanal üzerine 7 köprü inşa edilmesi halinde, iki köprü arasındaki mesafe 8 kilometre olacak.

YATIRIM TUTARI 5.5 MİLYAR LİRA

Karayolları Genel Müdürlüğü, karayolları ve köprüler için proje çalışmalarına başladı. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, yatırım tutarı 5-5.5 milyar TL olan projede parçalı ihaleye çıkılabileceğini söyledi.

ÇİN'İN ÇILGIN PROJESİ 2014 YILINDA BAŞLIYOR

HKND Group'un sahibi Çinli işadamı Wang Jing, 40 milyar dolar harcanacak Nikaragua Kanalı projesine 2014 yılında başlayacaklarını söyledi. Projeyi Çin'in uluslararası ticaret yollarında bir alternatif yaratmak amacıyla hazırladığı, 40 yaşındaki Wang Jing'in projenin görünen yüzü olduğu iddia edilmişti. Wang Jing düzenlediği basın toplahtısında bu iddiaları yalanladı.

220 KİLOMETRE OLACAK

Nikaragua'da yapılacak kanalın uzunluğu yaklaşık 220 kilometre olacak. Kanalın 6 yılda tamamlanması hedefleniyor. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu bağlayacak kanal için Nikaragua'yı doğudan batıya kesen 5 rota üzerinde duruluyor.

SOSYAL AĞLAR

BU HABERE 9 YORUM YAPILDI

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.
0 / 1000

mehmet keskin

27.06.2013 15:05

SOSYAL YARDMLAŞMA VE DAYANŞMA VAKIFLARI KAMU KURUMU OLMASINI,PERSONELNİNDE 657 YE TABİ OLMASINI İSTİYORUZ. YARDIM. SOSYAL YARDMLAŞMA VE DAYANŞMA VAKIFLARI KAMU KURUMU OLMASINI,PERSONELNİNDE 657 YE TABİ OLMASINI İSTİYORUZ. YARDIM lütfen

anti darbeci

27.06.2013 15:37

ALLAHIM SEN AKIL VER. Hükümetin dünyaya parmak ısırtan işlerini görüyoruz bir izmirimizin chp nin elinde nasıl rezil bir şehre dönüştüğünü görüyoruz burda kahroluyoruz.bu tür projeleri izmirde görmeyi izmirin hiç yoksa 15 yıldır devam eden metrosunun bitmesini arabayla gidebileceğimiz şöyle duble yollar görmeyi öyle çok isterdimki.ama malesef izmir chp nin elinde can çekişiyor.

Murat Diniz

27.06.2013 15:43

Harika bir haber. Bu boğazın kıyısına müslüman arap kardeşlerimiz de ilgi gösterecek istanbul tekrar islamın bayrak şehri olacak. İstanbul boğazının kenarında oturan sebatayist holding aileleri de kuyruklarını kıstırıp özel uçaklarıyla londraya kaçacak

metin sadık

27.06.2013 15:50

Mehmet keskin bey biz de çalıştığımız özel şirketle ilgili aynı beklentideyiz(:. Bizim de 657 bağlanmamız gerekir. 657l olmak onlar gibi yaşamak, onların imkanlarına sahip olmak istiyoruz.

emre gürel

27.06.2013 15:54

sosyal yardımlaşma !!!. mehmet bey zaten sosyal yardımlaşmada çalışan bir memur en düşük 2000 tl alıyor ve yıl da iki tam ikramiyesi var. daha ne kadrosundan bahsediyosun.