Çılgın proje Kanal İstanbul'un güzergâhı netleşti

İstanbul'da yaşayan milyonlarca kişinin merakla beklediği Kanal İstanbul projesinin inşa edileceği güzergâh netleşti.

Çılgın proje Kanal İstanbul'un güzergâhı netleşti
Çılgın proje Kanal İstanbul'un güzergâhı netleşti
GİRİŞ 27.06.2013 14:42 GÜNCELLEME 27.06.2013 16:19

Karayolları Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan grafiğe göre Kanal İstanbul, kuzeyde Durusu bölgesinden başlıyor. Durusu'dan güneye doğru iniyor. Yassıören üzerinden güneyde Kavaklı'ya bağlanıyor.

NEREDEN BAŞLIYOR, NEREDEN GEÇİYOR, NEREDE BİTİYOR?

Habertürk'ün haberine göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, eylülde yapılacak 11'inci Ulaştırma Şûrası için hazırlıklara başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, şûra için yapılan toplantılarda faaliyetleri hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Kanal İstanbul projesine de yer verilen sunumda, projenin inşa edileceği güzergâh kaba hatlarıyla belirtildi.

7 KÖPRÜ OLACAK

Sunuma göre; Kanal İstanbul, İstanbul'un kuzeyine inşa edilecek. Kanal İstanbul, Karadeniz kıyısında Durusu bölgesinden başlıyor. Durusu'dan güneye doğru iniyor. Yassıören'den de Kavaklı'ya doğru iniyor. Bu güzergâh üzerinden inşa edilecek kanalla Karadeniz, Marmara Denizi'ne bağlanıyor. Kanal İstanbul'da karşıdan karşıya geçiş için inşa edilecek köprü sayısı da büyük ölçüde netleşti. Ulaştırma Bakanlığı'ndan güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre kanal üzerine 7 adet köprü yapılacak.

Kaynaklar, Boğaz ile Silivri arasında yer alan doğubatı ekseninde hizmet veren karayolu ve demiryolu ağına işaret ederek, "Köprüler, bu ağı birbirine bağlayacak" dedi. Kanal İstanbul, Karadeniz'den Marmara'ya kadar bir uçtan bir uca toplam 56 kilometre olacak. Kanal üzerine 7 köprü inşa edilmesi halinde, iki köprü arasındaki mesafe 8 kilometre olacak.

YATIRIM TUTARI 5.5 MİLYAR LİRA

Karayolları Genel Müdürlüğü, karayolları ve köprüler için proje çalışmalarına başladı. Ulaştırma Bakanlığı kaynakları, yatırım tutarı 5-5.5 milyar TL olan projede parçalı ihaleye çıkılabileceğini söyledi.

ÇİN'İN ÇILGIN PROJESİ 2014 YILINDA BAŞLIYOR

HKND Group'un sahibi Çinli işadamı Wang Jing, 40 milyar dolar harcanacak Nikaragua Kanalı projesine 2014 yılında başlayacaklarını söyledi. Projeyi Çin'in uluslararası ticaret yollarında bir alternatif yaratmak amacıyla hazırladığı, 40 yaşındaki Wang Jing'in projenin görünen yüzü olduğu iddia edilmişti. Wang Jing düzenlediği basın toplahtısında bu iddiaları yalanladı.

220 KİLOMETRE OLACAK

Nikaragua'da yapılacak kanalın uzunluğu yaklaşık 220 kilometre olacak. Kanalın 6 yılda tamamlanması hedefleniyor. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu bağlayacak kanal için Nikaragua'yı doğudan batıya kesen 5 rota üzerinde duruluyor.

YORUMLAR 9
 • ahmet ilhan 4 yıl önce Şikayet Et
  topraklar fatih- zeytinburnu- bakırköy-avcılar sahil şeridine. İstanbul'un hemen hemen ilçelerinin tümü okul arsası noksanlığı, modern park yetersizliği, hastane kifayetsizliği belediye hizmet üniteleri yoksunluğu gibi olumsuzluklarla karşı karşıyadır. Yenikapı dan büyükçekmece ye kadar sahil şeridi 1-2 kilometre eninde kanalistanbul'dan çıkacak toprakla doldurulursa İstanbul ilçelerinin tüm lise ve üniversiteleri, belediye ve hastane ihtiyaçları, halk için geniş park alanları kazanılmış olur. yani bir taşla 2 kuş vurulmuş olur. liseler, üniversiteler buralara kaydırılırsa lise binaları ilkokullara kalır. tüm ilkokullar tekli tedrisata geçerler. çocuklarımız böylece kısa günlerde gün doğmadan okula gitmekten ve gün batımında 2 saat sonra okuldan eve dönmekten kurtulurlar.
  Cevapla
 • Ahmet Gül 4 yıl önce Şikayet Et
  Kanal istanbul biterse Boğazdan büyük vapurlara geçit yok !. kanaldan geçeceklerde kasaya davet edilecek ! İşte batılılar bundan korkuyorlar !
  Cevapla
 • kuant quazar 4 yıl önce Şikayet Et
  7 kopru mu?? Pamuk eller cebe!. Millet uzunda olsa kendine ucretsiz bir yol secebiliyordu. Hadi bakalim hazirlanin kopru gecis ucretleri icin. Verdigin verginin vatandasa bedava dondugu nerde gorulmus!
  Cevapla
 • Sahlanis 4 yıl önce Şikayet Et
  Bu projeler malesef bazı ülkeleri iyi korkutmakta. fakat mutlaka hayata geçirilmesi lazım. 100 yıllık anlaşmalarla siyonist uşağı kalamayız!
  Cevapla
 • emre gürel 4 yıl önce Şikayet Et
  sosyal yardımlaşma !!!. mehmet bey zaten sosyal yardımlaşmada çalışan bir memur en düşük 2000 tl alıyor ve yıl da iki tam ikramiyesi var. daha ne kadrosundan bahsediyosun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle