Çılgın Proje'nin imar planına ulaşıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Kanal İstanbul projesinin güzergâhını içeren imar planına ulaşıldı. Plana göre 44 kilometre uzunluğundaki kanal, Yeniköy'den başlayıp, Sazlıdere Barajı'nı takip ederek Küçükçekmece Gölü'nden denize dökülüyor

Çılgın Proje'nin imar planına ulaşıldı
Çılgın Proje'nin imar planına ulaşıldı
GİRİŞ 05.07.2013 11:00 GÜNCELLEME 05.07.2013 15:16
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Aylardır güzergâhıyla ilgili rivayetlerin dilden dile dolaştığı Kanal İstanbul'un kesin güzergâhı belirlenirken coğrafi koşullar gözönünde bulunduruldu.

Sabah'ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje ile ilgili İmar Planı'nı bu doğrultuda hazırladı. Bakanlık planı ön inceleme için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarına da gönderdi. Plan şu anda İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından inceleniyor. Belediye inceleme sonucunda Bakanlığa görüş bildirecek. Bakanlık kesin planı hazırlayıp imzaladıktan sonra planla ilgili olarak diğer belediyeler ve kamu kurumlarından da görüş alınacak. Ardından da plan, İBB ve ilçe belediyelerinde askıya çıkarılacak.

BARAJ VE GÖLDEN YARARLANILACAK

Plana göre Kanal İstanbul'un başlangıcı, 3. Havalimanı ile komşu olacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin çoğunun hazineye ait olması ve kanal açılırken Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nden maksimum düzeyde faydalanılacak olması. Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nün dışında kalan alan 16 kilometrelik kısmında hafriyat çalışması yapılacak. İstanbul'un çılgın projesi kesin güzergâhı Yeniköy-Sazlıdere Barajı- Arnavutköy -Başakşehir - Küçükçekmece Gölü olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi için geçtiğimiz Nisan ayında alt ve üst yapı projeleriyle ilgili belediyeler ve kurumlardan önümüzdeki 50-100 yıllık yaklaşım planlarını, projelerini ve çalışmalarını istedi. Bakanlığa ulaşan görüşler doğrultusunda 1/100.000 ölçekli imar planı yaptı. Planı, Bakanlığa bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü hazırladı.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA KOMŞU

Plan ile Kanal İstanbul güzergâhı ve güzergâhta yapılacak yeni yerleşim birimleri, ticaret alanları ve turizm merkezleri ile rezerv alanları da belirlendi. İmar Planı'na göre Kanal, Kuzey'de Yeniköy'den başlayacak, 3. Havalimanı'na komşu olacak. 44 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde olması planlanan Kanal'ın kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması. Hazırlanan plandaki verilere göre kanalın geçtiği arazilerin büyük bölümü tarımda kullanılıyor. Projede Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nden maksimum fayda sağlanması da planlandı. Sazlıdere Barajı boydan boya kanalın içinde olacak. Kirlilik sebebiyle tehlike alarmı verilen Küçükçekmece Gölü de kanal içinde yer alacak. Bu sayede istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal boyunca yoğun ve az yoğunlukta konutlar, ticaret alanları ve turizm merkezleri bulunacak.

 

YORUMLAR 12
 • bahadır etyemez 5 yıl önce Şikayet Et
  3. köprüyle baglantılı . 3.köprüyü kanalın faliyete geçmesi için yapıyolar köprünün yükseklini kısa tutup gemilerin geçmesi engellenecek
  Cevapla
 • bahadır etyemez 5 yıl önce Şikayet Et
  yükseklik . bahadır rıza çam sorusuna cevaben kanal 3 köprü bittinde faliyete geçecek çünkü köprünün yüksekliği kısa tutulcak böylelikle gemilerin geçmesi engellenecek
  Cevapla
 • Bahadır Rıza Çam 5 yıl önce Şikayet Et
  para para para, 2 sorum var, şehrimin akibeti ve lozan. para para para, gölümüz , barajımız, parkımız, ormanımız gidiyor, aklınız fikriniz para. para için bu şehre göçen insanların partisi bu hükümet. bu şehri kimse evi memleketi olarak benimsemiyor. sadece para kaynağı. herşeyi satılabilir yağmalanabilir. "istanbul büyüsün" sloganı da göçüp geldikleri küçük yerin ekonomik zorluklarının sloganı. istanbul ufacık alanda olmuş 20 milyar insan daha ne büyüsün. yetmiyor tabi mütahitlere, esnaflara diğer bir konu ise, biraz ileride lozan ve montrö anlaşmaları ile bedava geçişi engelleyemeyeceğimiz bir kanal varken gemiler paralı bir kanalı neden tercih edecekler bilen var mı? hemen lozanı mı savunuyorsun, dış mihrak filan diye feryat etmeden önce teknik olarak nasıl mümkün bu bunun düşünüp cevap verirseniz boşa konuşmamış oluruz.
  Cevapla
 • yunus doğdu 5 yıl önce Şikayet Et
  SÖYLEDİK. Daha önce kanalın buradan geçeceğini yorumlamıştık maliyet ve zaman açısından küçükçekmece gölü ve sazlıdere barajının projede olması daha mantıklı idi kesin olmasa'da bu şekilde olacağı az çok belli oldu yukarıya çatalca tarafına çıkıp orman arazisi yok olmasından ise bu güzergah daha kıraç ve uygundur..
  Cevapla
 • mustafa gedik 5 yıl önce Şikayet Et
  para. en güzel yanı sazlı bosna daki arsamın yanında geçmesi bende zengi olsam bari:):)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle