İstanbul'a 5 milyar dolarlık bir çılgın proje daha!

Kentsel dönüşüm projelerini ardı ardına başlatan İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, Marmara Denizi ile göl arasında kalan bölüm için Dubai'deki Palmiye Adası'nın benzeri bir proje geliştirdi.

İstanbul'a 5 milyar dolarlık bir çılgın proje daha!
İstanbul'a 5 milyar dolarlık bir çılgın proje daha!
GİRİŞ 12.09.2013 06:07 GÜNCELLEME 12.09.2013 11:44
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

İlçenin, İç Kumsal adı verilen bölgesine yönelik geliştirilen projede Küçükçekmece Gölü ile Marmara Denizi'nin birleştiği alanında lüks villa ve rezidansların yanı sıra marina, oteller, tema park ve akvaryum gibi turizm tesisleriyle donatılması planlanıyor. Belediye, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan iznin alınmasıyla halktan 'olur' alarak yatırımcılarla görüşmeye başlayacak.

Habertürk'ün haberinegöre; Projenin toplamda 5 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçirileceğini ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, "Dubai'deki Palmiye Adalara benzeyen yerleşimler var. Bu projeleri biz geliştirdik, yabancı yatırımcılar var, teklifler geliyor. Bütün bunların hepsi sonuçta halkın onayıyla oluşacak. Projemizi hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderdik. Kısa zaman içerisinde iznimizi alıp bunu halka soracağız. Kanal İstanbul Küçükçekmece Gölü'nden başlarsa projemizi buna göre revize edecek şekilde planlandırdık" ifadelerini kullandı.

DÖNÜŞÜMÜN YÜZDE 30'UNU BELEDİYE SÜBVANSE EDECEK

Küçükçekmece'deki kentsel dönüşüme yönelik olarak bir model oluşturduklarını anlatan Aziz Yeniay, bu kapsamda belediyenin bütçesinden dönüşüm için para koyacaklarını açıkladı.

Küçükçekmece Merkez, Kanarya ve Fatih mahallelerinde dönüşümün başladığını belirten Yeniay, "Biz İstanbul'da sınırlara gelmiş, 3'leri bulmuş yoğunluk alanlarında 1 kat bile yoğunluğu artırmış olursak, başka bir facianın kapısını aralarız. Bu nedenle yerel yönetimler dönüşümü sübvanse etmek zorunda. Kültür merkezlerimiz gibi yatırımlara artık mola veriyoruz. Özellikle Arenamega projesiyle bunlar yeteri kadar oluştu. Artık kaynaklarımızın önemli bir bölümünü dönüşüme aktaracağız. Bu projesine göre dönüşüm maliyetinin yüzde 30'unu bulabilecek" dedi.

BİZDE METREKARESİ BİN, KOMŞU İLÇEDE 5 BİN LİRA OLUR MU?

'Vatandaşın yeri çok kıymetli ancak plansız yapılaşmalarla biz bunu kıymetsizleştirmişiz' diye konuşan Yeniay, "Şu anda Küçükçekmece merkezde metrekaresi bin liraya konut satılıyor. İstanbul'un merkezinde bu olur şey mi? Hemen yanındaki ilçelerde metrekaresi 5 bin liraya satılıyor. Biz bunlarla ilgili doğru projeleri hazırladığımız takdirde buranın değeri kendini katlayacaktır" dedi.

Yeniay, şu anda dönüşüm çalışmaları başlayan Fatih, Kanarya ve Merkez bölgelerinde en fazla bin lira olan metrekare birim fiyatının 5 bin doların üzerine çıkacağını ifade etti.

TEMİZLENEN GÖL, RAYİÇLERİ ARTIRACAK

Adı bataklıkla anılan Küçükçekmece Gölü'nde 2 yıl içerisinde yüzüleceğini belirten Aziz Yeniay, oturum için uzak kaçılan kıyıların artık yatırım çekeceğini belirtti. Yeniay, "Kıyı ile planlamamızı yaptık, ruhsat aşamasına gelmiş birçok proje bulunuyor. Bugün metrekare birim fiyatları bin liralar seviyesinde. Olması gereken rakam ise göl kenarında olması nedeniyle 7-8 bin liralar civarında. Bu iki yıl içinde olacak" dedi.

HALKALI'YA 5 YIL İÇERİSİNDE 50 BİN MARKA KONUT DAHA GELECEK

Halkalı bölgesinde markalı projelerin sayısının artacağını söyleyen Aziz Yeniay, "Sinpaş, Eroğlu, Soyak, Avrupa Konutları gibi markalar geldi. Mevcut 20 bin konuta, yapımı devam eden 10 bini daha katılacak. 5 yılda buraya en az 50 bin konut gelecek" dedi.

51 BİN BİNA 15 YILDA DÖNÜŞECEK

Kentsel dönüşümde ilçeyi 20 bölgeye böldüklerini belirten Aziz Yeniay, burada 15 yıllık planlama yaptıklarını söyledi. Yeniay, "Buralarda 51 bin 96 yapı var, bunu dönüştürmeyi hedefliyoruz. Ancak bu yetmiyor. İlçedeki yapı stokumuz 100 bin. Eğer 50 bini biz dönüştürürsek geri kalanı kendi dinamikleriyle dönüşecektir" dedi. Yeniay, kendisinin görevden ayrılması halinde projenin devam edeceğini belirterek, "Bu devletin bir projesidir. Attığımız adımlar yürüyecek" dedi.

YORUMLAR 19
 • milletin ferdi 5 yıl önce Şikayet Et
  Çoğunlukla İstanbul’a yatırım yapılıyor diyen arkadaşa sesleniyorum:. Bir kanal İstanbul, bir üçüncü havaalanı İstanbul için milyarlarca dolarlık yatırım olsalar da ondan daha da fazla İstanbul’a ve Türkiye’ye kazandırabilir. Bu potansiyel başka nerede var? Bir çok ile bir havaalanı bile fazla gelirken, fizibıl değilken İstanbul’a üçüncüsüne gerekli diyebiliyoruz. Devlet buradan milyarlarca dolar gelir bekleyebiliyor. Ayrıca vergilerin çoğunun İstanbul’dan alındığı, en kalabalık şehrimizin açık ara İstanbul olduğu gerçeğini de unutmamak gerek. İstanbul’un hakkını da teslim etmek gerekir.
  Cevapla
 • milletin ferdi 5 yıl önce Şikayet Et
  Üzülerek söylüyorum, burada yorum yapan yorumcuların çoğunda vizyon yok. Kimisi fakirlik edebiyatı yapmış, kimi kaynak sormuş, kimi onu yapacağına bunu yap demiş vs.. Dubai’nin ticari kazancı petrol gelirlerinden fazla. İstanbul gibi bir yerde bu tür yatırım belediyeye de bir o kadar gelir sağladıktan sonra yapacak bir çok müteahhit olacağının tahmin ediyorum. İşte gelir. Bu geliri de sosyal projelerde mi kullanırsın, kötü altyapıyı düzeltmek için mi kullanırsın ayrı konu. Kaynak olmadan fakirlik edebiyatı yapmak çözüm değil, devlete sanayicilik yaptırmak da çözüm değil, devlet zamanında birçok tesis kurdu, bunların çoğu milletin sırtına yük oldu. Özellikle bu günkü global rekabet koşullarında devletin sanayi yatırımları paranın israfından başka işe yaramaz.
  Cevapla
 • metinistanbul 5 yıl önce Şikayet Et
  FABRİKA VE AĞIR SANAYİ KURUN BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMAYIN. Bu tip yatırımların cok büyük bi kısmı kredi ve yabancı firmalar tarafından kuruluyor Rahmet Erbakan her zaman derdi Ağır sanayi gelişmiş ülkelere bakın hepsinde sanayi var biz de ne var inşaat ve mütahitler...
  Cevapla
 • S.Gökhan YILMAZ 5 yıl önce Şikayet Et
  istanbul. Türkiye nin 81 vilayeti var ... İstanbul tarihi ve dünya tarafından bilinen bi şehir dolayısıyla fazla yatırım alması kadar normal bişey yok lakin Türkiye nin batısı ile doğusu arasında niçin kültürel eğitim - istihdam farkı var diye de sorulmasın ????? AKP liler niçin millet yatırıma karşı çıkıyor diye söylemlerle de bulunmasın !!!
  Cevapla
 • destur 5 yıl önce Şikayet Et
  bir denede fabrika kurun. taş bina bina bina sonu gelmedi mi bitmek üzere bence parası olanlar 2-3 tane ev aldı yeter artık çalıştırılacak elamanlar boş geziyor fabrika fabrika sanayi sanayi kalkınmak için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle