2023'e kadar 700 milyar dolarlık yatırım yapılacak

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz 2023 yılına kadar 700 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

2023'e kadar 700 milyar dolarlık yatırım yapılacak
2023'e kadar 700 milyar dolarlık yatırım yapılacak
GİRİŞ 12.04.2014 11:21 GÜNCELLEME 12.04.2014 12:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Başbakan Erdoğan'ın 'çılgın proje' olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Konuyla ilgili son açıklama Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'dan geldi. İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Yatırımcılar Zirvesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, Kanal İstanbul'un altyapısını oluşturduklarını ve bu konuda yakın zamanda somut adımlar atacaklarını söyledi.

SUKUK KULLANILABİLİR

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş ise, Kanal İstanbul Projesi'nin finansmanında sukuk kullanılıp kullanılmayacağıyla bir soru üzerine, "Sukukun hem kamu, hem özel şirketler tarafından kullanılması için beş ayrı sukuk düzenledik. Kanal İstanbul projesini kazananlar zaten özel firmalar olacak. O firmalar SPK'dan izin alarak sukuk çıkarabilirler. Mevzuat olarak buna hazırız. Biz sukukla ilgili düzenleme yaparken Kalkınma Bakanı ile de görüştük. Yani sukuk kullanılmasına ilişkin düzenleme hazır" dedi. Projenin güzergahı konusunda ise alternatifler üzerinde çalışıldığı ve revizyona gidelebileceği ifade ediliyor.

2018 YILINA KADAR 250 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ

Yılmaz, 2014-2018 yılları arasında kamu olarak 250 milyar dolarlık bir yatırım hacmi öngördüklerini söyledi. Bu dönem, 2023 yılına kadar uzatıldığında ise yaklaşık 700 milyar dolarlık bir yatırım hacmi öngördüklerini vurgulayan Yılmaz, aynı dönemde bu tutarlara ilave olarak 200 milyar dolarlık kamu-özel sektör işbirliği modeliyle projelerin gerçekleştirileceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

KAYNAK: AKŞAM
ETİKETLER
2023 hedef
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • kadir yıldırım 4 yıl önce Şikayet Et
  ahmet kahraman taşdelen ve onun yorumunu beğenenler. o parayla bırak iş yapmayı, sadece o parayı sayması için yevmiyeli eleman çalıştırılsa yüzbinlerce kişiye iş kapısı olur..çok zeka ve çok bilgi lazım değil ekonomiye ne kazandıracağını anlamak için..biraz kendinizi geliştirin..
  Cevapla
 • NİHAT ÖZÇETİN 4 yıl önce Şikayet Et
  HESAP.... Arkadaşlar küçük bir hesap yapayım büyüğünü siz yapınız. Yüz metrede bir araç ne yakar.Günde o tünelden kaç araç geçiyor bunu 365 ile çarpın. Bu bir tüneli yıllık katkısı.onlarca,yüzlerce tüneli hesaplarsak ekonomiye katkısını anlayabiliriz.Ama bunları anlayabilmek içinde bu vatana hizmet nasıl yapılır bilmek gerekiyor.Saygılarımla.....
  Cevapla
 • HalitBinVelit 4 yıl önce Şikayet Et
  700 milyar dolar?......Muhalefet onun için çırpınıp duruyor?..... ....CHP ve MHP.nin bu paraya ağızlarının suyu akıyor?...Cumhuriyet tarihinde böyle okkalı parayı hangi hükümet görmüş?...:):):):):):).
  Cevapla
 • muharrem tosun 4 yıl önce Şikayet Et
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ Bismillahirrahmanirrahim . hayırlı olsun birilerinin bu kadar nefret ile saldırmaları kamikaze saldırmaları 50 yıla yakın bir zaman oluşan olşum tüm güçü ile saldırması sebebini iyi anlamak okumak gerek
  Cevapla
 • musa öztürk 4 yıl önce Şikayet Et
  ağzı olan konuşuyor!. bilen bilmeyen konuşuyor 700 milyarlık yatırımın ekonomiye ne hayrı olur istihdama ne faydası var üretime ne faydası olacak gibi yorum yapan bazı arkadaşlar var. azıcık da okuyun kardeşim ya. ekonomi okuyun yatırım harcamaları ve istihdam grafikleri var bakarsınız belki öğrenirsiniz. öğrenmekten bu kadar kaçmayın ya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle