Riyad'da metro çalışmaları başladı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da 22,5 milyar dolarlık metro projesine başlandı.

Riyad'da metro çalışmaları başladı
Riyad'da metro çalışmaları başladı
GİRİŞ 29.04.2014 14:42 GÜNCELLEME 29.04.2014 15:24
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Geçtiğimiz hafta kazı çalışmalarını başlatan Riyad Valisi Prens Halid bin Bandar, projenin 48 ayda tamamlanacağını ve şehirdeki yaşam kalitesini yükselteceğini söyledi.

Arab News'in haberine göre metro inşaatı süresince trafik problemleri dahil karşılaşılan problemlerin çözümü için üst düzey bir komite kuruldu. Kazı çalışmalarına ilk olarak beş ayrı noktada başlandı. Bunlardan en önemlisinin günlük 400 bin yolcu kapasiteli Kral Halid Uluslararası Havaalanı metro istasyonu olduğu kaydedildi. Bu istasyon 28 bin metrekarelik alanı kapsayacak ve içerisinde alışveriş merkezleri ve araç park alanları bulunacak.

Başkentteki altı hatlı otomatik metro ağı 176,7 km uzunluğunda olacak. İspanyol inşaat grubu FCC öncülüğündeki konsorsiyum öncelikle 7,82 milyar dolarlık üç hat inşa edecek. Tüm projenin maliyetinin 22,5 milyar doları bulması bekleniyor. Konsorsiyumdaki diğer firmalar projenin kalan safhalarını üstlenecek. Proje için 600 bin ton çelik, 4,3 milyon metreküp çimento ve 30 binin üzerinde çalışana ihtiyaç duyulacak.

KAYNAK: CİHAN
ETİKETLER
suudi arabistan
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • İsmail Aga 4 yıl önce Şikayet Et
    Mekke-Medine arası hızlı trende yapılacak.. Ayrıca arafata da metro ile ulaşım sağlanacakmış.Elin İspanyolu kadar olamıyoruz.Biz niye bu işleri kendi kendimize çözemiyoruz?
    Cevapla
  • burhan han 4 yıl önce Şikayet Et
    riyad da yapacağınıza mekkede . yapsanıza. hac ümre sezonları ki bütün bir yılı içine alıyor.. kalabalıktan yürünmeyen Mekke ve çevresine acil raylı sistem kurulmalı. Arafat -mina ve haremi şerif birbirine metro sistemi veya raylı sistemlerle ta bağlanmalı. Mekke medine arasında hızlı tren hattı oluşturulmalı. bunlar şimdiye kadar neden yapılmamış aklım almıyorrr.
    Cevapla