3. havalimanıyla ilgili çok önemli gelişme

Ziraat Bankası’nın liderliğinde 6 banka üçüncü havalimanına finansman sağlayacak

3. havalimanıyla ilgili çok önemli gelişme
3. havalimanıyla ilgili çok önemli gelişme
GİRİŞ 18.08.2014 12:43 GÜNCELLEME 18.08.2014 12:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış


Üçüncü havalimanının finansman ayağı şekillemeye başladı

İstanbul’un üçüncü havalimanının geçen yılın mayıs ayında yapılan ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro ile en yüksek teklifi veren Cengiz Kolin- Limak- Kalyon- Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazanmıştı.

İhale sonrası hızla temel atma hazırlıkları yapan konsorsiyum, geçtiğimiz haziran ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tesisin temelini atmıştı. Yıllık 150 milyonluk yol kapasitesine sahip olacak olan üçüncü havalimanı, yaklaşık olarak 10 milyar euro’ya mal olacak.

Üçüncü havalimanı birbirinden bağımsız altı uçak pistine sahip olacak. Üçüncü havalimanının yapımının dört yıl sürmesi bekleniyor. Projenin tamamının bitiş tarihi 2018 olarak belirtiyor.

Para Dergisi'nde yer alan habere göre, projenin bitişi ile üçüncü havalimanının, Atlanta Havalimanı’nı geçerek dünyanın en yüksek kapasiteli havalimanı olması bekleniyor. Tabii bu kadar büyük projenin bir de finansman ayağı var. Finansman için yapılan görüşmelerde sona yaklaşılmış.

Duyumlara göre Ziraat Bankası’nın liderliğinde altı yerli ve yabancı sermayeli banka finansman sağlayacak. Kredilendirme etap etap olacak.. İlk etapta 4.5 milyar euro’luk bir finansman sağlanacak.. Kredi anlaşmasının önümüzdeki haftalarda açıklanıp imzalanması bekleniyor

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • osman öztürk 4 yıl önce Şikayet Et
    İstanbul’u niçin fethettiklerini sorduklarında, önce o benim gönlümü fethettiği için.Fatih Sultan Mehmet Han,. İstanbul İstanbul Emin ellerde şimdi , İmparatorunuza söyleyin. Şimdiki Osmanlı Padişahı öncekilere benzemez. Benim gücümün ulaştığı yerlere, sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz.
    Cevapla
  • Temiz Bey 4 yıl önce Şikayet Et
    devlet veya özel bankalarımıza güveniyorum !. Bir zamanlar 23 bankamızın batışını en azından 400 milyar doların kuş gibi birilerin cebine uçtuğunu hatırıma getiriyorumda, Türkiye ne hükümetler görmüş ne ?
    Cevapla