Kral Abdülaziz'in İstanbul hayali gerçekleşmedi

Kral Abdulaziz İstanbul'daki Sevda Tepesi'nde yaptırmak istediği otelinden boğaza bakamadan hayatını kaybetti...

Kral Abdülaziz'in İstanbul hayali gerçekleşmedi
Kral Abdülaziz'in İstanbul hayali gerçekleşmedi
GİRİŞ 23.01.2015 10:43 GÜNCELLEME 23.01.2015 10:50
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz dün hayatını kaybetti. 91 yaşındaki kral için bugün bir cenaze töreni düzenlenecek. Hayatı boyunca pek çok büyük projeye imza atan Kral Abdullah’ın gerçekleştiremediği işlerden biri ise İstanbul Küçüksu mevkiinde bulunan Sevda Tepesi projesiydi. Kral Sevda Tepesi'nde yaptırmak istediği otelinden boğaza bakamadan hayatını kaybetti...

Kralın otel yapmak istediği Sevda Tepesi’nin ayrıcalıklı imar planı geçen Aralık ayında iptal edilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. İstanbul Anadolu Yakası Küçüksu Mevkii’nde bulunan Sevda Tepesi’ni 1982 yılında dün gece hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 27 milyon dolara satın aldı. Krala tepeye imar için izin verilmişti.

Sevda Tepesi'nin yeri...

Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 2012 yılında tepeye bir otel yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin istemişti. Bakanlık ise  teklif plan hazırlayarak 31 Mayıs 2012'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gönderdi. Teklif plan yazısında 'imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılanma hakkı verilmesini' talep edildi. Bakanlık'tan gelen teklif planı İBB Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na gönderildi. 16 Haziran 2012 tarihinde ise İBB meclisi yapılanma hakkı verdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ise 24 Aralık 2014 tarihinde, Sevda Tepesi ve Şişli Meslek Lisesi'nin ayrıcalık imar planlarının iptal edildiği açıklamasında bulundu.

ETİKETLER
kral abdülaziz
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • vvvar 3 yıl önce Şikayet Et
  vah vah ne kadar önemli bi hayali tüh gördünüzmü kralımız göremeden gitti ..........
  Cevapla
 • lovdari 3 yıl önce Şikayet Et
  nedense hiç üzülmedim
  Cevapla
 • Birisi 3 yıl önce Şikayet Et
  Filistin için hayallerin nelerdi ?! Gözünüzü para hırsı bürümüş sahte müslümanlar sizi!
  Cevapla
 • ogz ksl 3 yıl önce Şikayet Et
  Bugune kadar yasadigi ihtisama saysin .......sevda tepesi eksik olsun
  Cevapla
 • kanatlı karınca 3 yıl önce Şikayet Et
  ey kral zevkte sefada gezdin yedin içtin o paraların ne kadarını müslümanlara harcadın müslümanların gelişmesi için yat uçak limuzinmi aldın yoksa en garip müsşlüman ülkelere bile teknolojik yatırım ve okullarmı açtın. Eğer müslüman için hayırlı iş yaptıysan bende dua ederim yok sen amerikadan israilden petrol parasıyla zevkin için teknoloji aldıysan onlarda o parayı bize si,lah olarak kullandıysa vay haline. ayrıca boğaza bir darbede sen vuramadığın için çok memnunum. Çoğu müslümanım diyen insan anlamaz ama boğaz o güzelim yeşillikleri ağaçları ve gökdelenden yüksek gözüken minareleriyle güzel yok sa betondan kimseye hayır gelmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle