Avrasya Tüneli'nde son 75 metre

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Bilgin, Avrasya Tüneli'nde son 75 metreye girildiğini açıkladı.

Avrasya Tüneli'nde son 75 metre
Avrasya Tüneli'nde son 75 metre
GİRİŞ 15.08.2015 11:54 GÜNCELLEME 15.08.2015 11:55
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Asya ve Avrupa'yı deniz tabanı altından geçen karayolu tüneliyle birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli Projesi'nde en önemli aşamanın başarıyla tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "Projede deniz altında kazılan tünelde son 75 metreye gelindi" dedi.

Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğu ve batı yönünde karada inşa edilen tünellerin kazı işleminin tamamlandığını, deniz altındaki tünelde ise yüzde 97 ilerleme sağlandığını, tünelin kazı işlemlerinin bu ay sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.

Dünyanın en iyi mühendislik projelerinden biri olan Avrasya Tüneli Projesi'nde (İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi) tarihi günün yaklaştığına dikkati çeken Bilgin, TBM (tünel açma makinesi) diye adlandırılan makineyle deniz altında delinen tünelde, 19 Nisan 2014'te Asya yakasında başlayan kazı çalışmalarının bu ay sonuna kadar Avrupa yakasında tamamlanacağını kaydetti.

"Tünel açma çalışmaları tamamlanmak üzere"

Proje için özel olarak üretilen ve İstanbul Boğazı altında 3, 344 kilometrelik alanı kazarak ilerleyen tünel açma makinesiyle iki kıtanın deniz tabanı altında birleştirilmiş olacağına işaret eden Bilgin, "Türkiye, tünelcilik teknolojisinde çığır açan Avrasya Tüneli ile dünyanın en başarılı mühendislik eserlerinden birine sahip olacak" diye konuştu.

İstanbul'un trafik sorununun çözümüne ve İstanbul Boğazı karayolu geçişine katkı sağlamak amacıyla yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen projede İstanbul Boğazı altındaki tünel açma çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Bilgin, şu bilgileri verdi: 

"19 Nisan 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Haydarpaşa şantiyesinde düzenlenen törenin ardından tünel açma çalışmaları başladı. Proje için özel olarak geliştirilen tünel açma makinesi deniz tabanının altında günde 8-10 metre ilerleyerek, toplam 3 bin 344 metrelik kazı çalışması gerçekleştirmiş olacak. Şu ana kadar yüzde 97 gerçekleşme sağlandı. TBM'nin deldiği tünelde son 75 metreye gelindi" diye konuştu.

- "Trafiğin en yoğun olduğu nokta 15 dakikaya inecek"

Her iki yakadaki karayolu tünellerinde de kazı çalışmalarının tamamlandığını belirten Bilgin, proje kapsamında yol ve sanat yapı çalışmalarının sürdüğünü, Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek Avrasya Tüneli ile İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresinin 15 dakikaya kadar inerek, güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlanacağını söyledi.

Sözleşme gereği Ağustos 2017'de hizmete girmesi planlanan projenin bitiş tarihinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın 13 Eylül 2014'te proje alanına yaptıkları ziyaret sırasında Aralık 2016'ya çekildiğini anlatan Bilgin, bu hedef doğrultusunda yüklenici firmanın çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

"Dünyanın sayılı ve ender mühendislik projelerinden biri"

Avrasya Tüneli Projesi'nin teknik özellikleri hakkında da bilgi veren Bakan Bilgin, şunları kaydetti:

"Toplam 14,6 kilometrelik üç ana bölümden oluşan projenin en önemli aşamasını 3,4 kilometre uzunluğundaki Boğaz Geçişi oluşturuyor. Boğaz Geçişi için dünyanın en gelişmiş TBM teknolojisinden yararlanıldı. Tünel açma makinesi, bentonit bulamacı kullanan tünel açma makineleri içinde 11 bar değerindeki işletme basıncıyla dünyada 2. sırada olup 13,7 metre kazı çapı ile de dünyada 6. sırada yer alıyor. TBM'nin güzergahı üzerinde hem deniz çökelleri hem de değişik basınç dayanımlarına sahip kaya birimleri (Trakya Formasyonu) yer alıyor. Bu sebeple Avrasya Tüneli Projesi, teknik özellikleri bakımından dünyanın sayılı ve ender mühendislik projelerinden biri olarak nitelendiriliyor."

"Depreme karşı dayanıklılığı özel olarak artırıldı"

Avrasya Tüneli Projesi'nin toplam bin 672 bilezikten oluştuğunu belirten Bilgin, muhtemel büyük bir depremde tünelin dayanıklılığını artırmak amacıyla iki ayrı noktada özel sismik contanın monte edildiğini söyledi.

Projede iş güvenliği kurallarının eksiksiz şekilde uygulandığını vurgulayan Bilgin, 2 bin 124 çalışanın görev aldığı ve 250 iş makinesinin kullanıldığı projenin, bu yönüyle iş güvenliği ile çevre ve sosyal uygulama açılarından da örnek teşkil ettiğini bildirdi.

Bilgin, projenin sahip olduğu yüksek standartlar nedeniyle Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) sürdürülebilirlik açısından en başarılı projelere verdiği "En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü"ne layık görüldüğünü de ifade etti.

"Kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmuyor"

Proje yatırımı için kamu kaynaklarından hiçbir harcamada bulunulmadığına dikkati çeken Bilgin, "Proje, yap-işlet-devret modeliyle, yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansmanla gerçekleştiriliyor. Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştirecek ATAŞ, tünelin 24 yıl 5 ay süreyle işletilmesini üstlenecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüneli kamuya devredilecek" diye konuştu.

Projenin bölümleri

Kısım 1 Avrupa Yakası Yol ve Kavşak Düzenlemesi 5,4 kilometrelik sahil yolu Kazlıçeşme'ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor. Yaklaşık 1,5 kilometrelik kısım yer kotunun altına alınarak, kavşak düzenlemeleri ve yan yollar yapılıyor. 
Kısım 2 Boğaz Geçişi 5,4 kilometre (TBM ve NATM tünellerden oluşuyor.) 
Kısım 3 Asya Yakası Yol ve Kavşak Düzenlemesi D-100 karayolunun 3800 metrelik bölümünde yol ve kavşak düzenlemesi ile mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarılıyor. 

Proje bilgileri:

Proje toplam boyu 14,6 kilometre 
Tünel kısmının boyu 5,4 kilometre 
TBM (Deniz altındaki kısım) tünel toplam boyu 3,34 kilometre 
En derin noktanın deniz yüzeyinden derinliği 106 metre 
Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre 
Denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği 62 metre 
Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 26 metre 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • şaziment kurt 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye türkiye olalı böyle yatırım gördü mü acaba? Bütün okullar, bütün yollar, bütün eski hastaneler yenilendi. Olmayan yerlere Yenileri yapılarak hizmete alındı. Hava alanları, metrolar, metrobüsler, bölünmüş yollar, oteller yapıldı. Biliyormusun bunların çoğunu devlet para harcamadan yapıyor. YAP, İŞLET, DEVRET BU 3 KELİMENİN NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUN? öNCE BUNU ARAŞTIR ÖĞREN ondan sonra yorum yaz. Yazdığın her cümlen doğru olsun lütfen. Bilmediğin şeyin de yorumunu yapma.
  Cevapla
 • ata 4 yıl önce Şikayet Et
  erdoganı çekemeyenler yarın avrasya tünelini kullanırken utanacaklarmı?
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  onlara geçmek yasak olsun
  Cevapla
 • pistanbul 4 yıl önce Şikayet Et
  bıktık şu istanbulun sorunlarından. sanki memleket istanbuldan ibaret. istanbulun sorunları için memleketin parası çarçur ediliyor. almayın kardeşim kimseyi şehre çivi bile çakmayın yasaklayın bakın bakalım sorun kalıyor mu. yapın yatırımları anadoluya başlasın tersine göç zaten sorun kalmayacak. yeter oy için memleketi harcadığınız.
  Cevapla
 • şaziment kurt 4 yıl önce Şikayet Et
  Yatırm anlayana yapılır. Karşında enayi yok. Adam her yere yatırım yapıyor. Doğuya hava limanları tüneller, lüks konutlar AVM'ler, okullar, Hastaneler ambulanslar, iş makinelerini sen bunları yakıp yıkarsan, bonba atarsan kıymet bilmez isen Önce Allah'tan korkmaz, Kuldan utanmazsan başına her türlü şey gelir. Lütfen yapılanların kıymetini bilelim. Bu ülke bizim. Ülkemize sahip çıkalım. Lütfen bunu yayınlayın.
  Cevapla
 • rte 4 yıl önce Şikayet Et
  Çok komiksiniz yahu.. İyi ki varsınız çapulcular. Siz de olmasanız kime güleceğiz..
  Cevapla
 • sidk 4 yıl önce Şikayet Et
  okuman zayif mi yoksa dikkatsizmisin erdoganin hayata gecirdigi hic bir proje icin devletin kasasindan para cikmiyor bu proje icin yap islet devret diyor.
  Cevapla
 • rasim 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah. Emeği geçen herkesten razı olsun. Nankorler de iyi baksın. Başka bir iktidarda bu hizmetlerin hayalini bile göremezler.
  Cevapla
 • fatih 4 yıl önce Şikayet Et
  Allah yapandan ve vesile olandan razı olsun. hizmete oy vermemiz için durmak yok hizmete devam.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle