3'üncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir

3'üncü Havalimanı CEO'su Akçayoğlu, projeyi 2018'in ilk çeyreğinde tamamlayacaklarını belirterek, "Projede 7 bin 500 kişi çalışıyor" dedi

3'üncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir
3'üncü Havalimanı 6 ay önce bitebilir
GİRİŞ 17.08.2015 07:27 GÜNCELLEME 17.08.2015 07:34
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Üçüncü Havalimanı'nın CEO'su Yusuf Akçayoğlu, inşaata planlandığı şekilde hızla devam ettiklerini belirterek, "Resmi inşaat tamamlanma süresi Ekim 2018 olsa da biz projeyi ilk çeyrekte tamamlamayı hedefledik. Tüm planlamalarımızı da bu yönde yaptık" dedi. Akçayoğlu'yla A'dan Z'ye havalimanını konuştuk.

Proje ne aşamada? Takvime uygun mu ilerliyor?

1 Mayıs itibarıyla yer teslimi yapıldı ve resmi süreç başladı. Birinci fazın ilk aşaması olan iki pist, 90 milyon yolcu kapasiteli terminal ve diğer destek binalarının inşa süreci 42 ayda tamamlanacak. İkinci aşaması ise yer teslimi tarihinden sonra 58 ay içinde tamamlanacak olan 3'üncü pist inşaatı. İstanbul sivil hava taşımacılık sektöründe son yıllarda gerçekleşen hızlı büyüme ve Atatürk ile Sabiha Gökçen Havalimanları'nın kapasite problemleri yaşanıyor. Dolayısıyla 3'üncü Havalimanı'nın resmi inşaat tamamlanma süresi Ekim 2018 olsa da biz projeyi 2018'in ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefledik. Tüm planlamalarımızı bu yönde yaptık. Havalimanı revize master planı 22 Haziran 2015 itibarıyla onaylandı. Master plan onayı sonrası inşaat faaliyetlerine hız kazandıracak alt ve üstyapı proje onay süreçleri başladı. Şu anda problemsiz bir şekilde ilerliyor. Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ ile sürekli koordinasyon toplantıları düzenleniyor.

Bataklık bölümün ne kadarı kurutuldu?

Proje alanında çok yoğun toprak hareketleri söz konusu. Üst yapıların yer alacağı alanlarda, eski maden atıklarından oluşan kalitesiz toprak tamamen kaldırıldı. Aynı şekilde kot olarak yüksek olan sahalarda da hafriyat çalışmaları devam ediyor. Birinci fazda mevcut bataklığın çok büyük bölümünü kaldırdık. Bataklığın temizlendiği bölgelerde iyileştirme ve dolgu çalışmalarımız devam ediyor.

İhaleler tamamlandı mı?

İnşaatın başlayabilmesini sağlayacak her türlü tasarım ihalemiz tamamlandı ve dizayn firmaları çalışmalarına başladı. Ana taşeron, ekipman gibi ihaleler de büyük ölçekte tamamlandı. Tasarım işleri devam ederken onaylarına paralel olarak sahada inşaatın devam etmesi de sağlandı. 2015 yılı sonuna kadar yapım işi ile ilgili bagaj, köprü, ana enerji merkezi, cephe, çatı, çelik, asansör, yürüyen merdiven, yakıt gibi büyük sistemlerin siparişleri tamamlanacak.

UÇUŞ GÜVENLİĞİ EN ÜST NOKTADA

CEO Akçayoğlu, İstanbul'un yeni havalimanının açıldığında, uçuş güvenliğinin uluslararası standartlarda en üst seviyede, örnek bir havalimanı olacağını belirterek, "Bu amacın gerçekleşmesi için, şu anda mevcut ve geliştirilmekte olan yeni teknolojileri araştırmanın yanı sıra bilgi ve tecrübe açısından dünyanın dört bir tarafından uzmanlarla irtibatı sürdürüyoruz" dedi.

7 bin 500 kişi çalışıyor

Şu anda istihdam durumu nedir?

Şirketimizde 653 beyaz, 6 bin 846 mavi yaka olmak üzere toplam 7 bin 500 kişi çalışıyor. En yoğun inşaat aşamasında ise 30 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Kaç kamyon çalıyor?

Şu anda bin 460 kamyon sayısına ulaştık.

KUŞ İÇİN ÖNLEM

Kuş haritasını çıkardık demiştiniz. ABD'deki havaalanlarını incelemişsiniz. Sistem oradan mı gelecek?

Detaylı kuş gözlem çalışmalarımız devam ediyor. Bunun içinde uçuş koridorlarının çıkarılması da var. Gerek Avrupa gerekse Amerika'daki sistemleri değerlendirdik.

10 MİLYON AĞAÇ

"Kesilen bir ağaç yerine beş ağaç dikeceğiz" sözünüze aktivistler tepki gösterdi. Kaç ağaç dikeceksiniz proje bittiğinde, şu ana kadar kaç ağaç kestiniz?

10 milyon ağaç dikim taahhüdü Orman Bakanlığı'na verildi. Kesilen ağaç sayısı hakkında net bir şey söylememiz mümkün değil. Doğrudan Orman Genel Müdürlüğü ve İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün yürüttüğü bir süreç.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 5
 • Murat 66 3 yıl önce Şikayet Et
  Siz istemeseniz de biz yine de yapacağız
  Cevapla
 • a.samet byk 3 yıl önce Şikayet Et
  Reis'in doğum günü "ismi ile birlikte" açılışı yapılması çok anlamlı olur. Yüklenici firmayı tebrik ediyorum. Aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • isim 3 yıl önce Şikayet Et
  Gezicilere kapak...
  Cevapla
 • Bazmant 3 yıl önce Şikayet Et
  İstemezük diyenler en çok kullanlardır. hep böyledir...
  Cevapla
 • RAMAZAN37 3 yıl önce Şikayet Et
  olsun biz genede istemezük :)
  Cevapla