Dar gelirliye ucuz konut müjdesi

Dar gelirliye ucuz konut için 12 firma temsilcisi TOKİ ile zirve yaptı.

Dar gelirliye ucuz konut müjdesi
Dar gelirliye ucuz konut müjdesi
GİRİŞ 08.03.2016 08:25 GÜNCELLEME 08.03.2016 12:14
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Dar gelirliye ev için konut sektörü temsilcileri harekete geçti. Geçtiğimiz hafta 12 firmanın temsilcisi Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan ile bir araya geldi. Sektörün sorunlarının konuşulduğu toplantı adeta 'ucuz konut zirvesi'ne döndü. İnşaat şirketlerinin patronları ucuz konut üretmek için formüller ortaya attı. Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, İstanbul'da konut talebinin yüzde 80'inin dar ve orta gelirli vatandaştan geldiğini belirterek, orta ve alt gelir grubunun konut edinebilmesi için formül ürettiğini söyledi. Ulaşılabilir fiyata ev üretme formülünün özel sektör-kamu işbirliğinden geçtiğini vurgulayan Uyan, "İstanbul'da dar ve orta gelirlide yüksek talep var ama arsa maliyeti nedeniyle bunu yapamıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ya da yerel yönetimler özel sektörle işbirliği yapsın, yeni alanlar belirlensin" dedi.

'Metre karesi 2 bin 500 lira olsun'

Uyan, önerisini ise şu örnekle anlattı: "Hadımköy-Çatalca gibi yerlerde tarla vasfındaki araziyi metrekaresi 70-100 liraya alanlar var. Terk alanlarla birlikte bu rakam 150 liraya gelir. Bin 100 lira da inşaat maliyeti. Toplam maliyet metrekare başına bin 350 lira olur. Bu alanlar ihale edilir. Metrekaresi 2 bin 500 liraya satılsa bin 150 liralık bir kâr var. Bunun bir kısmını inşaatçı bir kısmını TOKİ alır."

Yılda 50 bin sosyal konut

İstanbul'da arazi kalmadığını bu sebeple de ucuz konut üretmenin mümkün olmadığını belirten İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni alanlar oluşturulması gerektiğini söyledi. Sabah'ın haberine göre, Durbakayım, "Silivri ve Çatalca tarafına doğru yeni cazibe merkezleri yaratmak lazım. Bu bölgelerde de ulaşım altyapı sorunlarını çözmek gerekiyor. Aksi halde merkezde ucuz konut hayal" dedi. 250 bin yapımcı firma olduğunun altını çizen Durbakayım, "Tek güçle bu işin altından kalkamayız. Özel sektör baş rol üstlenirse, devlet desteğiyle birlikte bu formül hayata geçirilebilir" diye konuştu. Durbakayım, bu formülle yılda ortalama 50-60 bin sosyal konut üretmenin mümkün olduğunu ifade etti.

İhale Kanunu değiştirilsin

Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik, İstanbul'da arazilerin azaldığını, böyle bir formül hayata geçirilirse ortalama 2 proje sonrasında fiyatların yine orta ve üst seviyeye çıkacağını söyledi. Çelik, "Kamu İhale Kanunu net. Bir yatırımcı ihalede 100 lira veriyorsa, kamu 50 liraya ihaleyi veremez. Verirse suçlu olur. Dolayısıyla kökten değişim için kanunda düzenleme gerekiyor" dedi.

ETİKETLER
ucuz daire
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • arfhlm 2 yıl önce Şikayet Et
  bakanlığa sesleniyorum Siz önce milletin canını yakmadan sultanbeyli nin tapusunu verin
  Cevapla
 • arfhlm 2 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş metrekare 2500₺ olunca 100 metre kare ev kaçpara yapıyor hesaplayın bakalım Yapabiliyorsanız 130 150 170 bin ₺ yapında görelim Adam asgari ücrete çalışıyor ev almak için kredi kullanacak bir de vade farkını koy bakalım üstüne Tabi yukarıdan aşşağıya bakmak iyi oluyor yapsanıza az peşinat ve sıfır faiz
  Cevapla
 • omer 2 yıl önce Şikayet Et
  m2 2500 tl nedemek yaa
  Cevapla
 • eren 2 yıl önce Şikayet Et
  bu evler sıkıntı hele İstanbul'dan hiç alınmaz. en ufak bir 7 şiddeti ndeki depremde binalar yıkılır...
  Cevapla
 • Muhammed 2 yıl önce Şikayet Et
  Nazmi durbakayim önce çalışanlarına hakkını versin inşaat firmasinda konuşmakla olmuyor Geçen sene 29 TL xam verdi Bu sene ise 69 lira
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle