3. Köprünün günlük geliri hesaplandı

Asya ve Avrupa'yı 3. kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesinin tamamlanmasının ardından sıra otoyollara geldi.

3. Köprünün günlük geliri hesaplandı
3. Köprünün günlük geliri hesaplandı
GİRİŞ 20.03.2016 12:18 GÜNCELLEME 20.03.2016 12:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İstanbul'da geçtiğimiz günlerde düzenlenen törenle İstanbul Boğazı'nı 3. kez birleştiren Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün tabliyelerinin tamamlanmasının ardından gözler projenin yaklaşık 116 kilometre uzunluğundaki otoyollarına çevrildi.

Şu ana kadar 48 viyadüğü tamamlanan otoyolda 16 viyadükte çalışmalar devam ediyor. Otoyolun pek çok bölümü asfaltlanarak ulaşıma hazır hale getirildi.

Proje tamamlandığında 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından işletilecek. 3. Köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor. Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1.1 milyon TL) olacak.

Yapımına 29 Mayıs 2013 yılında başlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin en önemli bölümü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçtiğimiz günlerde düzenlenen törenle konan 9 metrelik son tabliye ile boğazın iki yakasını bir kez daha bağlanmıştı. Yaklaşık 2 yıl 9 ay içinde araçların karşıdan karşıya geçecek hale geldiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar sürerken gözler projenin oto yollarına çevrildi.

Bittiğinde günlük 405 bin dolar gelir getirecek

14 VİYADÜKTE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler önemli bir yer tutuyor. Otoyolun 13,5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiriliyor. Şu ana kadar projede yer alan 64 viyadükten 48'inde çalışmaların tamamlandığı ve ulaşıma hazır hale getirildiği belirtiliyor. Viyadüklerin bazılarının yüksekliği 85 metreye ulaşıyor. Tamamlanan viyadük ve yolların büyük bölümü ise asfaltlanarak ulaşıma hazır hale getirildi.

AĞUSTOS AYINDA AÇILACAK

Köprüdeki çalışmalarla birlikte yürüyen otoyol çalışmalarının önümüzdeki Ağustos ayı içinde tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları, otoyolun şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu'ndaki yoğun trafiği rahatlatacak.

3. Boğaz Köprüsü ve otoyollarını kullanan araçlar İstanbul'a giriş yapmadan transit olarak geçebilecekler. 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak. Bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı'na teslim edilecek. 3. Köprü ve otoyol inşaatı tamamlandığında araç başına 3 dolar olmak üzere, her gün 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi bulunuyor. Böylece köprünün günlük geliri en az 405 bin dolar (1.1 milyon TL) olacak. Köprüden geçiş ücreti ağır vasıta araçlarda 15 doları bulacak.
 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • doğrucu davut 3 yıl önce Şikayet Et
  bu gelirler millete aceba yansıyacak mı? Siz bize ondan haber verseniz :(((
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  isterseniz yeni resimlerini ekleyerek haber yapın olmazmı ?
  Cevapla
 • osman 3 yıl önce Şikayet Et
  maliyeti ne ki bu köprünün tabi bu 10 yıllık zamanda bu köprünün ve oto yolların bakımları da var ama şu bi gerçekki en azından hesaplanan rakam bu yani toplamda en az şekilde 1 510 650 000 dolar yani birbuçuk milyar dolar kazanacak şirket
  Cevapla
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun firmalar köşeyi döndüler darpane gibi adamlar para basacaklar. araç geçsede geçmesede parasını alacaklar böyle ihalleyi bende kapsam köşelik olurdum yani
  Cevapla
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  maliyetini acıklada bilelim.finasman uzmanı bu arada hazine garantisi okadar sen bunların ektasını koy üstüne birde dolar kurunu koy ozaman köşelik oluyonmu gör
  Cevapla
 • bilal 3 yıl önce Şikayet Et
  sen ticaret yapsan 3gunde dukkani batirirsin bu islerden cok anliyorsan isletme suresini gunluk 450 bin dolarla carpip buldugun rakami kopru ve otoyollarin maliyetinden cikar kalan rakami gor.finansman maliyeti hesabi zaten sana yabanci kalir onun icin bunu karistirmiyorum
  Cevapla
 • janssen 3 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle