Marmara'ya Ring geliyor

Marmara Otoyol Ringi ile yıllık 2.5 milyar lira tasarruf sağlanması bekleniyor.

Marmara'ya Ring geliyor
Marmara'ya Ring geliyor
GİRİŞ 15.05.2016 12:37 GÜNCELLEME 15.05.2016 12:43
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmara Otoyol Ringi'nin faaliyete geçirildikten sonra yıllık 2,5 milyar lira fayda elde edilmesinin beklendiğini belirtti.

Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu projelerinin gerçekleştirilmesiyle Marmara Otoyol Ringi'nin faaliyete geçirileceğini ve böylece Marmara Denizi'nin otoyollarla çevrileceğini söyledi.

6.3 MİLYARLIK PROJE

İstanbul-İzmir Otoyolu Projesinin toplam uzunluğunun 433 kilometre olduğunu bildiren Yıldırım, projenin Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul ile 3. büyük şehri İzmir’i birbirine bağlayacağını söyledi. Yıldırım, projenin yapım maliyetinin de 6,3 milyar dolar olduğunu kaydetti. 

Proje kapsamındaki Osman Gazi Köprüsü'nün toplam uzunluğunun 2 bin 682 metre olduğunu belirten Yıldırım, köprünün bin 550 metre orta açıkla dünyanın en uzun 4. asma köprüsü olduğunu bildirdi. 

TRAFİĞE KARŞI KUZEY MARMARA OTOYOLU

Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu ile boğazdaki trafik sıkışıklığının azalması ve ayrıca İstanbul’daki mevcut 2 havalimanı ile yapımı devam eden 3. havalimanı arasında transit bağlantının sağlanmasının amaçlandığını dile getirerek, şu bilgileri verdi: 

"Proje, 60 kilometre 2x4 şeritli otoyol, 22 kilometre 2x3 ve 13 kilometre 2x4 bağlantı yolları olmak üzere toplam 95 kilometre uzunluğundadır. Kuzey Marmara Otoyolu (Yavuz Sultan Selim Köprüsü dahil) Projesi, Odayeri-Paşaköy kesiminin ihalesi 2012'de yapıldı ve 2013'te Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün temeli atıldı. Projenin toplam uzunluğu 95 kilometredir. Projenin yapım maliyeti 2,5 milyar dolardır." 

4 İLİ BAĞLAYAN OTOYOL KABUL AŞAMASINDA

Çanakkale Boğaz Köprüsü'nü kapsayan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun, İstanbul’u Çanakkale üzerinden Kuzey Egeye bağlayan toplam 352 kilometre uzunluğundaki otoyolu projesi olduğunu anlatan Yıldırım, otoyol kısmının proje çalışmalarının kabul aşamasında olduğunu ifade etti. 

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ NE ZAMAN BİTİYOR?

Yıldırım, 3 bin 623 metre uzunluğunda asma köprü şeklinde planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün, 2 bin 23 metre orta açıklıkla dünyanın en uzun asma köprüsü olacağını söyledi. 

Bakan Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü projesine ilişkin, "Bu köprü 2023'e kadar hizmete girmiş olacak. Köprü ayakları arasındaki mesafe 2023 metre olacak" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Pamir 2 yıl önce Şikayet Et
  Trafiği çözmenin tek yolu. Yol yapmak değil. Yakıta yüzde yüz zam, trafik sigortasına yüzde beşyüz zam, Araç vergilerine yüzde beşyüz zam yapın. Altı ayda ne trafik kalır ne kaza.
  Cevapla
 • ibrahimm 2 yıl önce Şikayet Et
  Trafiğin olmaması için ötv,benzin,mazot,kopru geçişlerine %500 zam gereklidir. yetkililerden ricam toplu tasima arttırılıp heryere ulasim dahada kolaylaşmalı. KISACASI ZAM ŞART
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Senin gibi cahil kişilerle aynı ülkede yaşamaktan utanıyorum.
  Cevapla
 • umut 2 yıl önce Şikayet Et
  araban var mi dur bakalim
  Cevapla
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Ondan sonrada ulaşıma yapıştırsınlar zammı
  Cevapla
 • Marmara 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu yeni bir proje değil sadece zamana yayılmış arada bir mevzubahis açılıyor. Önemli olan Çanakkale köprüsünün yakın zamanda ihale edilip tamamlanması ancak üstünde demiryolu ile. Marmara şehirleri karayolu ve demiryolu ağıyla bağlanmalı marmara bir göl haline gelmeli. Nakit sıkıntısı yüzünden bu büyük projeler zamana yayılıyor zengin olamadık abisi :) Gönül ister ki tüm Türkiye almanya gibi otoyol ağıyla birbirine bağlansın tüm ülke tek bir şehir olsun!
  Cevapla
 • Mfd 2 yıl önce Şikayet Et
  Kiminin hayalleri kiminin de icraatleri...
  Cevapla
 • temiz bey, 2 yıl önce Şikayet Et
  tamam güzelde neden daire değilde Ring ! gelin şu dünyanın en karışık lisanımızı tamamen değiştirelim bari ! zaten cumhuriyetle herşeyimiz unututturulmaya yabancılaşmaya uğraşıldık dinimizi dahi değiştirmeye çalıştılar, yeni yeni yerleşim yerlerinin adları mağazalar hep yabancı ne oluyor bize ?
  Cevapla
 • tepkili123 2 yıl önce Şikayet Et
  daire türkçe mi?
  Cevapla
 • Anadolu Kartalı 2 yıl önce Şikayet Et
  aynen
  Cevapla
 • Yunus 2 yıl önce Şikayet Et
  Çanakkale boğaz köprüsünün yapımına artık başlayın bi zahmet. Bayram seyranda, rüzgarlı havalarda ulasim diye bisey yok. Geç kalıyorsunuz. 2023 u beklemeyin. Istanbula 3 tane kopru, 2 tup gecit... çanakkaleye 1 kopruyu cok gormeyin.
  Cevapla
 • f_dogan76 2 yıl önce Şikayet Et
  çanakkale biraz da hak etsin bari, yok öyle üç kuruşa 4 köfte artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle