Türkiye için bir ilk olacak! Bitimine çok az kaldı

Kuzey Marmara Otoyolu üzerine inşa edilen köprü, 22 metre genişliğinde iki tüpten oluşuyor.

 • GİRİŞ19.08.2016 09:32
 • GÜNCELLEME19.08.2016 16:45

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği, Kuzey Marmara Otoyolu’nda inşa edilen Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsünün inşaatı bitmek üzere. Köprünün tamamlanması ile, Rumelifeneri Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nı ikiye bölen otoyoldan kaynaklanan habitat bölünmesi engellenecek.

KÖPRÜ İKİ ADET TÜPTEN OLUŞUYOR

Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde inşa edilen ekolojik köprü, yapılış maksadı anlamında Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü olma özelliğini elinde bulunduruyor. Rumelifeneri Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın otoyol tarafından ikiye bölünmesinden kaynaklanan olumsuzlukları engelleyecek olan köprü, 22 metre genişliğinde iki adet tüpten meydana geliyor.

Yaklaşık 12 milyon liraya mal olacak ekolojik köprü sayesinde tel örgülerle yörede bulunan karaca, domuz, çakal, tilki gibi birçok yaban hayvanı yönlendirilecek ve otoyolu karşıdan karşıya rahatlıkla geçebilmeleri sağlanacak.

Hayata geçirilecek ekolojik köprü ile habitat bölünmesi sebebiyle yaban hayvanlarının beslenme, barınma, eş tutma ve üreme gibi problemlerinin ortadan kalkacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Ekolojik köprüde bitkilendirme çalışmaları yapılarak hem tabii ortam görüntüsü oluşturulacak hem de gürültü önlenecek" diye konuştu.

TRAFİK KAZALARI ÖNLENECEK

Ekolojik yapıların inşa edilmesinin biyolojik çeşitliliğe katkı sağlayacağının altını çizen Bakan Eroğlu, "Bunun yanında yaban hayvanlarının yaşam alanlarından geçen yollar trafik kazalarını artırıyor, can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Proje ile yaban hayvanlarının sebep olduğu trafik kazalarının da önüne geçilmiş olacak. Ekolojik köprü projelerini diğer otoyol projelerinde de uygulamayı planlanıyoruz" dedi.

Yorumlar58

 • ayfer 1 yıl önce Şikayet Et
  pozantı adanada var ekoloji köprüden :))
  Cevapla
 • eski yeni 1 yıl önce Şikayet Et
  alsana alaaddin kaya fetö itine daya
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Tilkiye yolgösteren 1 yıl önce Şikayet Et
  kaç tane yapılacak bunlardan ?
  Cevapla
 • Hanifi 1 yıl önce Şikayet Et
  Adana Pozantı da yaklaşık yirmi beş yıl önce yapılmış bahsedilen köprüden. Günaydın günaydın.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  bir catirtimi duydum
 • sdg 1 yıl önce Şikayet Et
  gerek yok
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Sonraki Haber