İstanbul trafiğine ilaç olacak proje!

İstanbul'un iki yakası dev bir metro ağıyla yeniden birleştiriliyor. İşte yeni metro ağının durakları

İstanbul trafiğine ilaç olacak proje!
İstanbul trafiğine ilaç olacak proje!
GİRİŞ 22.10.2016 14:27 GÜNCELLEME 22.10.2016 14:27

Kazlıçeşme ile Söğütlüçeşme arasına yapılacak metronun detaylarına belli oldu. Kazlıçeşme'den başlayıp Rumeli Hisarı'ndan tüp geçitle Rasathane'ye, oradan Söğütlüçeşme'ye uzanacak metro, İstanbul'un çevre yolu metrosu olacak. 40 kilometre uzunluğundaki metro; Marmaray, Metrobüs ve metroları birbirine bağlayacak.

İstanbul Boğazı'nın altından Marmaray'a benzer ikinci metro hattı inşa edilecek. 2 ayrı etap halinde yapılacak metro toplam 40 kilometre uzunluğu ile adeta İstanbul metrosunun ana omurgası olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) tarafından yapılacak Söğütlüçeşme-Kazlıçeşme arası metro hattının ilk etap çalışması için 26 Ekim'de ihaleye çıkılıyor.

Denizin 30 metre altından tüp geçit

Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosunun ilk etabı Kazlıçeşme'den başlayıp Kağıthane istikametinden 4. levent'e bağlanacak. 20 kilometreden oluşan bu hatta 13 durak yer alacak. 2. etap çalışması ise 4. Levent'ten Rumeli Hisarı'na bağlanıp deniz altından Rasathane'ye Ümraniye, Ataşehir üzerinden Söğütlüçeşme'ye bağlanacak. Metro için deniz zeminin 30 metre altına tüp geçit inşa edilecek. Bu hatta 20 kilometreden oluşacak ve 10 durak yer alacak.

12 ilçeden geçiyor

Toplam 40 kilometrelik hat, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kağıthane, Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir ve Kadıköy'den geçecek. Kazlıçeşme'den Marmaray'a, Silahtarhane durağından Kabataş-Mahmutbey metrosuna, Ümraniye Çarşı durağından Üsküdar-Ümraniye metrosuna, Söğütlüçeşme'den de Metrobüs'e entegre edilecek. İstanbul'un ana ulaşım arterlerini yer altından birbirine bağlayacak hattın tamamının 2023'e kadar hizmete alınması hedefleniyor.

Avrupa tarzı metro

İstanbul trafiğini rahatlatacak metro hattı projesi hazırlanırken Avrupa'daki metro sistemleri de örnek alındı. Örneğin Paris, Münih, Berlin'de ayrı ayrı ulaşım arterlerini tek bir hat ile birbirine bağlayan metro hatları bulunuyor. İstanbul'a da uygulanacak bu sistem ile toplu ulaşıma erişim kolaylaşırken trafikte de önemli rahatlama sağlayacak.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  metro hattı ile birlikte araçlar içinde olan 3 katlı olacak olan proje bu. bu projeyi lütfen yap işlet devret modeli ile yapmayın. yoksa 3. köprüdeki gibi sıkıntılar olur. verimli olmaz. ayrıca metroyu da araç yollarını birlikte hizmete açalım. yine 3. köprü gibi olmasın
  Cevapla
 • kdz eregli 1 yıl önce Şikayet Et
  kdz eregliye metro istiyoruz. yollar kotu trafik berbat suruculer kurallari bilmiyor
  Cevapla
 • alp uslu 1 yıl önce Şikayet Et
  Marmaray sefer sayısı son 2 haftada seyrekleştirildi, bu şekilde devam eder ve bu güzergah da devreye girer ise sabahları ve iş çıkışları çok çekeriz
  Cevapla
 • trafik çilesi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey yetkililer duyun sesimi. Istanbul trafiğinin 1. sebebi avcılar ambarları ve Zeytinburnu ambarlarıdır. Bunlar silivriye ötelenmeli ve hadımköy üzerinden 3. köprüyle şehirden çıkış yapmalıdır. Aksi takdirde ne yaparsanız yapın trafik 1 gram bile rahatlamayacaktır. Bir diğer dev problem de halkalı ambarlarıdır. Yoksa bu iş çözülmez.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  hep aynı güzergahlara metro vs yatırım. anadolu ykasının sucu ne
  Cevapla
 • faruk Aktaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Beykoz - maltepe metro
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle