Kanal İstanbul'da ikinci Haliç planı

Kanal İstanbul kapsamında yer alacak projelerin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Kanal İstanbul'da ikinci Haliç planı
Kanal İstanbul'da ikinci Haliç planı
GİRİŞ 17.11.2016 09:44 GÜNCELLEME 17.11.2016 09:46
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Kanal İstanbul, Boğaz’a benzeyecek. Kanalda, ikinci haliç yer alacak. Kanal bölgesinde, bungalov tipi evlerle ekolojik turizm alanı da yaratılacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kanal İstanbul projesine dönük finansman modeli ile güzergâh çalışmalarında son aşamaya geldi. TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda da projeye ilişkin çalışmalar hızlandı.

Kanal İstanbul için Panama ve Hollanda’daki kanallarda yerinde incelemede bulunuldu. Projeyle ilgili imar planı çalışmaları sürerken, 100 bin ölçekli planın kabul edilmesinin ardından 5 binlik plan hazırlanacak.

100 BİN KONUT YAPILACAK

Kanal İstanbul’un her iki yakasına toplam 100 bin konut yapılacak. Bölge, yaklaşık 500 bin kişinin yaşayacağı şehir haline dönüşecek. 6 köprünün yer alacağı proje kapsamında daha önce 1 milyon 900 bin nüfuslu iki şehir düşünülüyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla nüfus düşürüldü. Karşılıklı olarak 250-250 bin veya 300-200 bin nüfuslu iki şehir kurulacak. Kanal kapsamında oluşturulacak şehrin, spor ve kültür alanları, alışveriş ve fuar merkezleri de olacak.

BUNGALOV TURİZMİ

Kanal İstanbul’un etrafında ekolojik turizm alanı da olacak. Terkos Gölü’nün çevresinin de bu amaçla kullanılması planlanıyor. Bu bölgede, bungalov tipi evlerle doğa turizmi yapılacak. Kanal İstanbul, İstanbul Boğazı’na benzeyecek.

Bu amaçla kanalda ikinci Haliç yer alacak. Haliç, Sazlıdere Barajı’nın çıkıntı yaptığı yerde planlanıyor. Kanal İstanbul’a yönelik son çalışmalarda yüksek katlı binalara da sınırlama getiriliyor. Konutlar, zemin artı beş kat olarak yapılacak. Konutlar ve binalar kanalın hemen yanından başlamayacak.

Kanalın kenarından yol geçtikten sonra 100’er metre boşluklar bırakılacak. Sonrasında alçak katlı yapılardan başlayıp kat sayısı beşe kadar çıkan binalar inşa edilecek. Kanalın her iki yakasında iki tane kent merkezi olacak. O merkezlerde 10 kata kadar binalara izin verilecek.

İLK KEZ YAPAY KANAL İÇİN ÇED

Kanal İstanbul’un çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu sürecinin başlamasıyla, Türkiye’de ilk defa yapay bir kanal için inceleme yapılacak.

ÇED raporunun alınmasının ardından ihaleye çıkılacağı için bu süreç büyük önem taşıyor. ÇED kapsamında pek çok (hafriyat tozu dahil) alanda inceleme yapılacak. Sismik hareketler de izlenecek. Bölgedeki bitki ve canlılar da değerlendirilecek.

HEDEF 2023

Projenin bitirilmesi için hedeflenen tarih 2023 olarak belirlendi. Projenin 400 metre genişliğinde olması düşünülüyor.

25 metre derinliği olması planlanan proje için 15 milyar dolar yatırım yapılacağı öngörülüyor.

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • DADAŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel istanbulumuz yükünü alacağı kadar almış hemde fazlasıyla almış hükümetimiz, devletimiz ve yetkililer, özellikle millet vekillerimiz haberlere bakıyorum sağlık bakanımız dan başka doğu bölgesini önemseyen yok yatırımlar birazda doğu bölgesine yapılmalı iş imkanları çok yetersiz olduğu ve hava şartları uygun olmadığı için bu bölgede bazı yerlerde nüfus yerinde sayıyor, bazı yerlerde azalıyor genç nesil batıya kaçıyor bu konu hakkında yazılacak çok şey var tartışılırsa ve açık oturum yapılırsa saatler alır günler alır.
  Cevapla
 • trafik çilesi 2 yıl önce Şikayet Et
  O bölge özellikle gecekondu bölgesi. Bakalım devlet fakirlere nasıl bir uygulama yapacak. Zenginler neler çevirecek merakle bekliyorum..
  Cevapla
 • Nurettin GÜN 2 yıl önce Şikayet Et
  Adana yı kalkındıracak ve devleti pişman etmiyecek proje,adalı köyünden misis,e kadar ceyhan ırmagını genişletip derinleştirilip misis,e liman yapılabilir,çukurova yı kurtaran projedir,zamanında lokman hakim,in değerlendirdiği bir misis limanı olması şarttır.
  Cevapla
 • alim 2 yıl önce Şikayet Et
  burada yapılacak evleri yabancılar mı alacak peki. normal insan alamaz ama en azından Türkler alsın. yabancılara verilmesin
  Cevapla
 • hüsem 2 yıl önce Şikayet Et
  sazlıdere barajını kanala katmak demek onuda tuzlu suya çevirmek demektir. oysa tatlı su kaynakları iyi kullanılmalı orası bir göl ve rant uğruna buraya müdehale edilmemeli. eğer sisz tatlı su kaynaklarını yok ederseniz oradaki canlıları yok etmiş olursunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle