Haliç'e dev proje!

Haliç Köprüsü'nün Halıcıoğlu ayağında kalan ve bir kısmı park olan alana "Haliç Su Sporları Merkezi" yapılıyor.

Haliç'e dev proje!
Haliç'e dev proje!
GİRİŞ 08.01.2017 11:58 GÜNCELLEME 08.01.2017 11:59

Son yıllarda Haliç'te birçok su sporu yarışması ve aktivitesi düzenleniyor. Kürek tekneleri baştan sonra bu tarihi su yolunu arşınlıyor. İstanbullular kürek, yelken ve dragon yarışlarıyla burada kıyasıya mücadele veriyor.

Her yaştan ve her meslekten İstanbulluyu Haliç'in sularında görüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Haliç'teki bu hareketliliği desteklemek su sporlarına ilgi duyan gençlerin bu ilgisini profesyonelliğe dönüştürmek adına güzel bir adım attı. Haliç'i su sporları merkezine dönüştürmek için kolları sıvayan İBB'de Su Sporları Merkezi Meclis'te teklife sunulmuştu.

Mülkiyeti İBB ve Maliye hazinesinde olan bir kısmı boş bir kısmı park alanı olan bölgede Su Sporları Merkezi'nin kurulması için bu teklife Ulaşım Müdürlüğü bazı şartların yerine getirilmesi koşuluyla olumlu yaklaşmıştı. Teklifin sonunda yer alan komisyon görüşünde de bu düzenlemenin "kamu yararı" taşıdığına değinilerek projenin hayata geçirilmesi oyçokluğuyla kabul edilmişti. İşte o teklifin üzerinde çalışılan proje tamamlandı.

PROFESYONEL YARIŞLAR

Oyçokluğuyla İBB Meclisi'nde kabul edilen proje tamamlandı, yapı çalışmalarının başlaması için gün sayılıyor. Proje kapsamında Haliç'in kano ve kürek müsabakalarının yapılacağı bir merkez haline getirilmesi hedefleniyor. Merkez 11 dönüm alan üzerine kurulacak ve yüzde 95'i yeşil alan olacak. Merkezde, spora ilgi duyan gençler profesyonel anlamda çalışmalar yapabilecek ve yarışmalara katılabilecekler. Artık amatör yarışmalar ve aktivitelerde bulunan gençler profesyonelleşerek bu merkezde yarışlara hazırlanabilecek.

YILSONU BİTECEK

Haliç Köprüsü'nün Halıcıoğlu ayağında konuşlandırılacak merkez için estetik ve ekolojik durum da gözetildi. Merkez depreme de dayanıklı cam ve ahşap malzemeden dizayn edilecek. Dışarıdan bakıldığında etrafını tamamen çevreleyecek cam yapı sayesinde iç mekan görülebilecek. 11 dönüm alanda 800 metrekarelik yapı olacak. Önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlanacak projenin yıl sonuna doğru bitirilmesi ve hizmete açılması planlanıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Tsli 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz evimizin önünde çıplak insanlar görmek istemiyorsak ne olucak ?
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne dev proje amma ha! Abartmayın alt tarafı bir su kayağı sporu binası.. ilçe belediyesi için bile dev proje değil artık!
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Haliç'te amatör olarak kürek çektim. O antrenmanlarda suya düşen boğularak ölmezse koleradan ölür. Bir su bu kadar pis olamaz. Suyun içinde yok yok. Haliç'in çamurdan temizlenmesi yetmemiş. Haliç'i hala kirleten kaynaklar bulunmalıdır.
  Cevapla
 • Mert Kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Bıktık bina projelerinden, sanayi yatırımları ön plana çıksın istiyoruz.
  Cevapla
 • Türkiye 1 yıl önce Şikayet Et
  işte devlet görün yatırımlarıyla bıktıran devlet siz ne anlarsınız yatırımdan ayrıca beton bina yapılmıyor cam ve ahşap diyor 2.si yatırımları halk yapar devlet sosyal proje yapar böyle 3.zaten devlet karşılıksız arazi veriyor hibe veriyor biz aldık yani sizin gibi kira gelirimiz yok el ense çekelim.
  Cevapla