Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, A Haber ekranlarında gündeme dair soruları cevapladı.

 • GİRİŞ08.02.2017 14:01
 • GÜNCELLEME08.02.2017 14:01
Kanal İstanbul'un güzergahı belli oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan "Kanal İstanbul Projesi"nde bu yıl içinde kazma vurabiliriz. Kanal İstanbul güzergahı belli. 42- 43 kilometrelik bir güzergah" dedi.

Bakan Arslan, Varlık Fonu'nun dev projelere finansman sağlayacağını söyledi.

Arslan'ın açıklamalarından satır başları;

Kanal İstanbul dahil ülkemizin yaptığı birçok büyük projeye kaynak oluşturmada Varlık Fonu klasik alıştığımız ticari kredilerin dışında çok daha uygun şartlarda bize imkanlar sağlayacak.

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün temeli 18 Mart 2017'de atılacak.

5 güzergah üzerinde çalışılıyor. Bunların da kendileri arasında artıları ve eksileri var. Bütün diğer bakanlıkların, kurum ve kuruluşların talepleri de ve özellikle İstanbul'un Trakya yakasının büyümesi de dikkate alınarak artıları - eksileri ortaya konup hangisi daha avantajlıysa ki o konuda son aşamaya geldik. Ve finans yöntemi gereği de eğer farklı argümanlar dereye sokacaksak onu da dikkate alarak güzergahı belirleyeceğiz.

KANAL İSTANBUL

Hedefimiz bu sene içerisinde kazma vurma aşamasına getirmek. Diğer küçük projeler gibi 3-4 yılda bitebilecek bir porje değil. Bu süreyi de dikkate alarak bir an önce başlamak istiyoruz. Güzergah, 42- 43 kilometrelik bir mesafeye sahip olacak.

3.HAVALİMANI

3. Havalimanı yüzde 42 oranında tamamlandı, herhangi bir gecikme de sözkonusu değil. Hedefimiz 2018'in ilk çeyreğinde 1. fazı devreye sokmak. Sahada şuan 22-23 bin kişi çalışıyor ve havalar izin verdiği sürece bu rakam 30 bine kadar çıkacak. 2000'i ağır olmak üzere yaklaşık 3 bin iş makinası kullanılmakta. Rize- Artvin Havaalanı projesinde sözleşme imzalandı.

Avrasya Tüneli'nden günde 30 bin araç geçiş yapıyor.

Yorumlar2

 • caner 11 ay önce Şikayet Et
  Artık yapın şunu da ne bekliyorsunuz.Biraz reis kadar çalışın her adımı ondan bekliyorsunuz
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • reis 11 ay önce Şikayet Et
  reis giderse işimiz var bunlarla
  Toplam 4 beğeni
Sonraki Haber