Çanakkale Köprüsü için tarihi gün

Ayak açıklığı bakımından “dünyanın en uzun köprüsü” olma unvanını alacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü için imzalar atıldı.

Çanakkale Köprüsü için tarihi gün
Çanakkale Köprüsü için tarihi gün
GİRİŞ 16.03.2017 12:13 GÜNCELLEME 17.03.2017 15:41

Dev projeyle ilgili temel atma töreni öncesinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Güney Kore Arazi Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-In Kang’ın katılımıyla imza töreni düzenlendi.

Törende konuşan Bakan Arslan, şunları söyledi:  

"Hem yaşayanların hayatını kolaylaştıracak hem bu bölgedeki ekonominin büyümesini sağlayacak. Özellikle ülkemizin batısındaki bütün yük hareketini sağlayacak çok önemli bir proje. Avrupa ile ilişkilerde süreyi azaltacak, ekonomik olmayan ihracat ve ithalat ekonomik hale gelecek. Bu projenin fikir aşamasında 'Gerçekleşemez' diyorlardı ama bir gerçek var ki zaten insanların ülkelerin yapabilecekleri hayalleriyle sınırlıdır. Hayal edebilirseniz gerçekleştirebilirsiniz. Biz de bu projenin ilk adımını atıyoruz. Bir işe başlamak işi yarılamaktır. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar ve ekonomimizi zayıf göstermeye çalıştıkları bir ortamda 10.5 milyar liralık bir projenin gerçekleşmiş olması, dünyanın büyük firmalarının teklif vermesi bizim memnuniyetimizi sağladı. Ülkemizden Limak ve Yapı Merkezi en büyük teklifi verdi. İki ülkenin de 4 firması bugün ortak girişim olarak teklif verdi. Bu firmaların teklif vermiş olması değil 12 finans kuruluşunun biz finansman sağlarız demesi de önemsediğimiz bir konu. Bu büyüklükte bir projeyi gerçekleştirecek olmak çok önemli. Bu köprüyle 1 saat süren yol süresi 3 dakikaya inmiş olacak"

İmzanın ardından , uzunluğu 352 kilometre olması planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Gelibolu-Balıkesir-Savaştepe Otoyolu’nun ilk etapta Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale bağlantısını sağlayacak 100 kilometrelik Malkara-Çanakkale kesimi için temel atma töreni düzenlenecek.

BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI KATILACAK

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümünde gerçekleştirilecek temel atma törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • yorumcu 1 yıl önce Şikayet Et
  çanakkale geçilmez diyorlardı geçtik diyen başbakanımızın bahsettiği yermi :)
  Cevapla
 • darkknight 1 yıl önce Şikayet Et
  köprü yü herkes yapar önemli olan halkın cebinide düşünmek ki onu düşünen yok. mecbir geçecek anlayışıyla yaptilar osman gaziyi noldu biyerinde patladı.
  Cevapla
 • mustafa laz 1 yıl önce Şikayet Et
  kanal İSTANBUL ne oldu sabırsızlanıyoruz
  Cevapla
 • ahah 1 yıl önce Şikayet Et
  dur yolcu ! Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın Bu toprak, bir devrin battığı yerdir. Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın Bir vatan kalbinin attığı yerdir. Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda Gördüğün bu tümsek Anadolu'nda, İstiklal uğrunda, namus yolunda Can veren Mehmed’in yattığı yerdir. Keşke o şehitlerin yakınına birakın araç trafik sokmasalardı. Dokundukça sallanıyor işte. Ellemeyin
  Cevapla
 • biryer 1 yıl önce Şikayet Et
  konuyu herhangi bir yere taşıdığı yok. kardeşim şu japonya var ya , hani atom bombası atılan, oradaki hiç bir şeyi yok etmediler. gençler görsün bir daha hata yapmasın diye. biz tarihimize sahip çıkmıyoruz. tarihimizi yok etmekte üstümüze yok. istanbul a bak anlarsın. 7 minareli şehir olmuş 7 gökdelenli şehir. yol her yerden yapılabilir. ya da cidden ihtiyaç olan yerden yapılır. y.s.s köprüsü atıl kaldı, izmit köprüsü atıl kaldı. bedelini biz ödüyoruz ama.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  şehitlerimizin başımızın üzerinde yeri var... lakin baktıgımız zaman adamlar vatandasın işinin kolaylasması için icraat yapıyorlar fakat siz konuyu nerden alıp nereye taşıyorsunuz el insansaf
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle