Bağcılar'da 160 daireli 4 blok yıkıldı

Bağcılar’da, kentsel dönüşüm kapsamında toplam 160 daireli 4 bloklu Sistem Blokları’nın yıkımı yapıldı.

Bağcılar'da 160 daireli 4 blok yıkıldı
Bağcılar'da 160 daireli 4 blok yıkıldı
GİRİŞ 22.03.2017 15:53 GÜNCELLEME 22.03.2017 15:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bağcılar Huzurlu Marmara Güneşli sitesinde 293 Konut, 12 iş yeri ve 384 araçlık otoparkın yer alacağı 4 blok yer alması planlanıyor.

Törende bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Orhan Çiftçi, 1960 yılı sonlarında sanayileşme ile birlikte yoğun göç alan İstanbul’a gecekondular inşa edildiğini belirtti.

1999 depreminde 17.480 kişinin hayata gözlerini yumduğu ve on binlerce insanın yaralandığını anlatan Çiftçi, “Dönemin hükümetleri gecekondulaşmayı teşvik etti. Gecekondu ve imar affı çıkarıldı. Acı sonucu böyle yaşadık” dedi. 2000’li yıllardan sonra planlı ve sağlıklı binaların yapımına başlandığını hatırlatan Çitçi, Bağcılar’ın dönüşümde öne çıktığını söyledi. Çiftçi, Kentsel Dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçe Bağcılar oldu. Başkan Lokman Çağırıcı alkışı hak ediyor. Eserleri de ortada. 10 yıl önce Bağcılar’a gelmiştim.10 yıl sonra yine Kaymakam olarak geldim. Şimdi tanıyamadım” dedi. Kentsel Dönüşüm kapsamında ilçenin değer kazandığını kaydeden Çağırıcı, Kazakkent Altay Camii’ni yenilediklerini, hayırseverlerle birlikte Kayıkçıoğlu Cami’ni yaptırdıklarını anlattı. İki yılda ilçeye kazandırdıkları 26 okul arazisinin 13’ünün başladığını da kaydeden Çağırıcı, yine aynı mahallede Gülbahar Caddesi’nde Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nu inşa edeceklerini söyledi. Belediye hizmet binasının temelini yakında atacaklarını ifade eden Çağırıcı, kaymakamlık binasının inşasına da çok yakında başlanacağını sözlerine ekledi.

'20 AYDA TAMAMLANSIN'

 Konuşmasının sonunda AK Parti Milletvekili Mürteza Zengin, Kaymakam Çiftçi, Başkan Çağırıcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, firma yetkilileri ve konut sahipleri yıkım çalışmasını başlatmak üzere bir araya geldi. ‘Hayırlı olsun’ temennisinde bulunan Çağırıcı, inşaatın 20 ayda tamamlanmasını istedi. Bunun üzerine firma yetkilileri de 24 ay yerine 20 ayda tamamlama sözü verdi. Ardından yıkım başlatıldı.

'YİNE AYNI BLOKTA BULUŞMAK ÜZERE VEDALAŞTILAR'

Program sırasında oldukça duygulu anlar yaşandı. Yıllardır birbirleriyle güzel komşuluk kuran site sakinleri yeni konutlarında buluşmak üzere vedalaştı. 20 yıldır sitede oturduğunu anlatan Hayri Aslan adlı tekniker, “Üç çocuğumu bu evde büyüttüm. Sakinlerimizle aramızda güzel komşuluk vardı. 87 metrekarelik evim, İnşaallah, 95 metrekare ve depreme dayanıklı olacak” dedi. 17 yıldır sitede oturduğunu anlatan Sultan Tan (60) ise torunlarını büyüttüğü evinden ayrıldıklarını belirterek, “Komşularımızla birbirimizi çok seviyorduk. İnşaallah, yeni evimizde yeniden bir araya geliriz” diyerek duygularını dile getirdi. Halime (73) ve Ali Balcı (77) adlı çift de 17 yıldır sitede oturduklarını kaydetti. Balcı çifti, 3 çocuk ve 10 torun yetiştirdikleri evlerinin depreme dayanıklı, asansörlü olacağını söyledi.

Huzurlu Marmara Güneşli Sitesi:

Sistem Blokları yerine inşa edilecek Huzurlu Marmara Güneşli sitesinde; 293 Konut, 12 iş yeri ve 384 araçlık otoparkın yer alacağı 4 blok inşa edilecek. 6.500 metrekarelik yeşil alanın bulunacağı sitede Kreş, Sosyal Tesis, Kapalı Havuz, Çocuk Oyun Alanı,Toplantı Salonu, Seyir ve Dinlenme Alanları da yer alacak. 

ETİKETLER
EMLAK emlak haberleri
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
    Sadece otopark adedine baktım, her daireye bir otopark var. Şu anda planlı alanlar tip yönetmeliğine göre 3 daireye bir otopark mecburiyeti var. Otopark sıkıntısı Türkiyede (belki de dünyada) çok önemli bir problem haline geldi.
    Cevapla