'Alt gelir sınıfı Boğaz'da ev sahibi olabilecek'

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklama yaparak, 'Projeyle orta ve alt sınıf Boğaz’da ev sahibi olabilecek' dedi.

'Alt gelir sınıfı Boğaz'da ev sahibi olabilecek'
'Alt gelir sınıfı Boğaz'da ev sahibi olabilecek'
GİRİŞ 07.05.2017 15:00 GÜNCELLEME 07.05.2017 18:53
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul'da 5 güzergâhta nihai aşamaya gelindiğini söyledi.

Sabah'tan Barış Şimşek'in haberine göre, maliyetin 15 milyar dolar olabileceğini belirten Arslan, kanal etrafındaki şehirleşmeyle ilgili de şöyle konuştu:

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte planlıyoruz. Ekolojik sistemi bozmaması ve tatlı su kaynaklarına etki etmemesi için çalışmalar yapıyoruz."

Arslan, proje tamamlandıktan sonra orta ve alt gelir grubundakilerin de kanal çevresinde ev sahibi olabileceklerini söyledi.

YENİ HAVALİMANININ YÜZE 45'İ TAMAM

İstanbul'un Yeni Havalimanı'nda 24 saat usulü çalışıldığını anlatan Arslan, "Şu an yüzde 44-45'lere geldik" dedi. İlk etapta iki pistin biteceğini, 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağını hatırlatan Arslan, "Eş zamanlı üçüncü pist de yapılacak. 2023 hedefi 200 milyon yolcuya hizmet etmek" dedi. Atatürk Havalimanı'nın yapılaşmaya açılmayacağını, mevcut binaların fuar alanı olarak değerlendirilebileceğini söyleyen Arslan, "Yine özel uçaklar ambulans uçak ve helikopterler oraya inebilir" diye konuştu.

HAYDARPAŞA GARI KORUNUYOR

Haydarpaşa garı ve limanıyla ilgili imar çalışması yürütüldüğünü söyleyen Arslan, "Bu çalışmayı duyanlar Haydarpaşa Garı'nın kaldırılacağını sanıyor. Ama bu doğru değil. Gar korunacak. Yüksek hızlı trenlerin bir kısmı oraya gidecek" dedi.

İSTANBUL'U GEÇİŞ ÜSSÜ YAPMAK İÇİN PROJELER

15 milyar $'lık Kanal İstanbul'da ilk kazma vurulacak.
Marmaray'da banliyö hatların devamı 2018'de açılacak.
Yeni havalimanının % 45'i tamamlandı.
Haydarpaşa Garı kaldırılmıyor, yüksek hızlı trenler için hizmet verecek.
Atatürk Havalimanı fuar alanı olacak.
Harem Otogarı kalkacak, büyük cep terminalleri yapılacak.

HAREM OTOGARI YERİNE CEP OTOGARI

Harem Otogarı'nın kaldırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Bakan Arslan, şöyle konuştu:

"İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin planladığı cep terminalleri var. Otobüslerin tamamını şehir içine sokmadan her iki yakada da terminallere getirip, oradan servislerle şehir içine dağıtma planı üzerinde çalışılıyor. O kapsamda zaten Harem kalkacak." Bakan Arslan, Marmaray'ın devamı olan her iki yakadaki banliyö hatlarının ise metro standardına çevrilip bağlanmasının 2018 sonunda tamamlanacağını kaydetti.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • athos28 1 yıl önce Şikayet Et
  sacmalamasin kimse son 10 yildir ne kiptas ne toki istanbulun ucra kosesinde bile konut yapmadı.
  Cevapla
 • ist34 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet ev arsa ve kira fiyatlarına bir çözüm bulmazsa gariban ezilir, adalet incinir, bununda acısı devleti yönetenlere kadar uzar...
  Cevapla
 • Engn 1 yıl önce Şikayet Et
  Ev fiyatları kiralar almış başını gidiyor. Kimse dur demiyor bu olaya emlakçılar ev sahipleri kafasına göre fiyat biciyor. Bırakın alt geliri tek maaşlı memur nasıl ev alır bu memlekette ona bu çare bulun sonra alt gelirli vatandaşı Boğazdan ev sahibi yaparsınız.
  Cevapla
 • mehmett 1 yıl önce Şikayet Et
  ben bogazi biraktim istanbulun en ucra yerinde ew sahibi yapin gerisi onmli degil...
  Cevapla
 • Serpil 1 yıl önce Şikayet Et
  Yok ya bizler oralara layık olamayız belediyeler inşaatçı gibi çalışınca her boş yere siteleri çakınca ev fiyatları kiralar tavan yapınca olan yine asgari ücret le geçinen emekli gibi gariban vatandaşa oluyor milletin sesini duyun artık Toki nin kiptaşın ne işe yarar her alt gelir grubu diye kast ettiğiniz insanlara faydalı olsaydı keşke....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle