81 ilde doğal gaz dönemi başlıyor

Türkiye'de 15 yıl önce 6 olan doğal gaz kullanılan il sayısı hali hazırda 78'e yükselirken, gelecek yıl itibarıyla bunun tüm illere yayılması hedefleniyor

81 ilde doğal gaz dönemi başlıyor
81 ilde doğal gaz dönemi başlıyor
GİRİŞ 19.05.2017 19:08 GÜNCELLEME 19.05.2017 19:09

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal gazın hemen herkes için büyük bir konfor olduğunu söyledi.

Dünyada doğal gazdan faydalanmanın gelişmişliğin bir ölçüsü haline geldiğini ifade eden Yılmaz, Türkiye'de de artık enerji kaynaklarına erişim ve enerji tüketim miktarlarının konfor ve çağdaşlığın ölçüsü olduğunu vurguladı.

Halkın konforunu artırmak için önemli yatırımların hayata geçirildiğini ve bu yöndeki çalışmaların sürdüğünü anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"2002 yılında 6 ilde doğalgaz kullanılabiliyordu. Şu an hali hazırda Türkiye'nin 78 iline doğalgaz ulaştı. İnşallah önümüzdeki yıl 81 ilimize doğalgazı ulaştırmış olacağız. Öte yandan şu an 350 ilçemizde doğal gaz var. Önümüzdeki 1-2 yıl içinde 250 ilçemize daha doğalgaz götüreceğiz. Halkımızın refah ve konforunu artırmak için bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

REKABET GÜCÜNE KATKI

EPDK Başkanı Yılmaz, enerji kaynaklarının, enerjiye erişilebilirliğin ve maliyetlerdeki düşüşün önemli olduğunu, bu 3 konuda ilerlemeye sağlanmasıyla halkın daha rahat edeceğini, sanayi, teknoloji ve üretim bandının önemli aşamalar kaydedebileceğini bildirdi. Yılmaz, "Dolayısıyla halkımızın enerjiye erişimini ne kadar kolaylaştırırsak ülkemizdeki insanlarımızın konforunu o kadar artırmış oluruz.

Doğalgazda teknoloji ve sanayici olarak da aynı düzeyde gelişmişliğin gösterisi söz konusu. O yüzden enerji maliyetlerinin düşmesi ve enerjiye ulaşımın kolaylaşması kendi sanayicimizin rekabet edebilirliğini artırması açısından çok önemli oluyor. Bu yönde de çalışmalarımızı güçlü şekilde sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • alper 1 yıl önce Şikayet Et
  evet üretmediğimiz şeyi yaygınlaştırıp herhangi bir ambargoda bizi kitleyecek adımları destekliyoruz.
  Cevapla
 • Mehmet Atilla 1 yıl önce Şikayet Et
  Valla İzmir Karaburun a chp varken daha uzun yıllar yol bile gelmez. Yazık insanımıza.
  Cevapla
 • alper 1 yıl önce Şikayet Et
  bunun chp ile alakası yok kafa ile alakası var buyrun gidin eskişehir kendinizi avrupada bir şehirde sanırsınız birde izmire bakın yıllardır rezil ettiler izmiri ..
  Cevapla
 • Kerem 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalıtım yoksa evinde bedava olsa bile anca rahat ısıtırsın..Yalıtım şart kardeşim.Çok farkediyor.Ama doğalgaz özellikle mutfakta çok ekonomik oluyor tüpe kıyasla.Büyük nimet .Allah (c.c.) ulaştıranlardan razı olsun.
  Cevapla
 • Orhan Resmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun bu sene çok rahat ettik evin her odası sıcacıktı tam bir yuva sıcaklığındaydı. En soğuk olduğu ay 400 lira geldi ama inanın kömür ve tahta parası daha fazla geliyordu ve tek oda ısınıyordu pisliği külü tütmesi kokusu cabası.
  Cevapla
 • selimoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  gaz güzel de ilk kurulum maliyetleri yüksek ve kışın faturayı iyi kabartıyor.bunlar biraz hafiflese iyi olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle