Karkamış Sulak Alanı turizme açılıyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Karkamış’ta bulanan “Sulak alanı” turizme açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Karkamış Sulak Alanı turizme açılıyor
Karkamış Sulak Alanı turizme açılıyor
GİRİŞ 05.06.2017 10:34 GÜNCELLEME 06.06.2017 10:34

Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşler Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü “Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alan Yönetim Planı” projesi kapsamında, Karkamış Sulak Alanı'nın hem korunması hem de kullanıması planlanıyor.

Türkiye’de ilk defa bir belediye tarafından yapılan proje çerçevesinde yapılan çalışmalarda  810 bitki türü, 16 balık türü,  dicle çöpçü balığı, şabut ve aynalı sazan, 38 farklı iki yaşamlı ve sürüngen türü bunlardan en önemli tür fırat kaplumbağası, 119 kuş türü ve bunlar içerisinde bölgede en çok bilinen kelaynakın tehlike altında olduğu belirlenirken, 14 farklı memeli türü de tespit edildi.

Ramsar Sulak Alan Yönetim planlaması rehberi kullanılarak hazırlanan “Karkamış Taşkın Ovası Sulak Alan Yönetim Planı” alanın korunarak ekoturizme açılmasını sağlayacak.

EKOPARK PROJESİ

Alan değerlerinin tanıtılması ve alanın tanınırlığının geliştirilmesi maksadıyla alanda Ekopark Projesi uygulanacak. Halk plajı, seyir terası, dinlenme alanları, manzara seyir noktaları ve günübirlik kullanım alanları, su sporları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları gibi birçok aktivite yer alacak.

Karkamış Yönetim Planı Projesi ile büyük bir ekolojik projeye imza atan Büyükşehir Belediyesi projeyle, sulak alan ekosistemi içinde ve çevresinde yaşayan halkın yararlanımlarını da göz önüne alarak, ekonomik ve ekolojik bütünlük içerisinde, doğal yaşamın devamı hedefleniyor.

ETİKETLER
Gaziantep
YAZDIR