Martı Projesi'nin son hali böyle görüntülendi

İstanbul Kabataş'ta başlanan, kanatları açık bir martı şeklinde tasarlanan 'Martı Projesi'nin kazık çakma işlemlerinin büyük bölümü tamamlandı.

  • GİRİŞ23.06.2017 12:15
  • GÜNCELLEME23.06.2017 12:18

Bölgeye havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin artık şekillendiği görülüyor. Bugünlerde İstanbul Boğazı'nda hakim olan turkuaz rengi ise bu bölgede yürütülen çalışmalar nedeniyle yer yer çamurlu suyla karışmış durumda…

İstanbul Kabataş'ta başlanan, kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda “Martı Projesi” olarak da bilinen, “Kabataş Transfer Merkezi Projesi”nde denize doğru uzanacak iskeleler için kazık çakma işlemlerinin büyük bölümü tamamlandı.  Önümüzdeki günlerde beton kazıklar üzerine iskelelerin yapımına başlanacak. Bölgede kazık çakma işleminin bütünüyla son ermesinin ardından iskelelerin üst bölümlerinin yapımına geçileceği öğrenildi.  İskelelerin yüksekliği şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek.

Bu arada kıyıdada  kazıklar üzerinde inşa edilen yaklaşık 20 metre eninde, yaklaşık 600 metre uzunluğunda  bir alanda  yürüme yolu ve sosyal alanlar yapımı çalışması da sürüyor. Bu bölgede İstanbul Boğazı'nın turkuaz rengi ise çalışmalar nedeniyle yer yer  çamurlu suyla karışmış durumda gözüküyor.

PROJEDE NELER VAR

Projede deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek. İnşaat nedeniyle Kabataş 1,5 yıl daha deniz trafiğine kapalı kalacak. Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi bekleniyor. Projede otomobillerin geçtiği yol, yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak. Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak.

Projeye göre, bölgede büyük eksiklik meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

KAYNAKDHA

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Sonraki Haber