8 bin kilometre hızlı tren hattı geliyor

Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren (HT) ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla birbirine bağlayan Ulaştırma Bakanlığı, yeni projelere hız verdi.

8 bin kilometre hızlı tren hattı geliyor
8 bin kilometre hızlı tren hattı geliyor
GİRİŞ 28.06.2017 11:50 GÜNCELLEME 28.06.2017 11:50

Şimdiye kadar 1.213 kilometre YHT hattı tamamlandı. 3 bin kilometrelik YHT ve HT hattının inşası devam ediyor. 5 bin 277 kilometre için de etüt ve proje çalışması yapılıyor...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Şu ana kadar bin 213 kilometre YHT hattının yapımı tamamlandı. 3 bin kilometrelik YHT ve HT hattının inşası devam ediyor. Bununla birlikte 5 bin 277 kilometrelik YHT ve HT hattının etüt-proje çalışmalarını da sürdürüyoruz” dedi.

DEMİR YOLU, KARA YOLUNU GEÇTİ

Bakan Arslan, demir yollarına yönelik çalışmaların son 14 yılda büyük ivme kazandığını belirterek, demir yolları altyapısına yapılan yatırımın, kara yollarına yatırımı geçtiğine dikkat çekti. Bu yıl demir yollarına 11,3 milyar liranın üzerinde ödenek ayrıldığının altını çizen Arslan, “Yatırımlarımızı, ülkemizin hızlı ve yüksek hızlı tren altyapısı için yapıyoruz” dedi.

COĞRAFYAYA GÖRE PLAN

Arslan,“Eğimin uygun olduğu yerlerde saatte 250 kilometre hızın üzerine izin veren yüksek hızlı tren ağları yapıyoruz. Uygun olmayan yerlerde de saatte 200 kilometre hıza göre plan yapıyoruz. Şu anda 3 bin kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hattı çalışması da devam ediyor” dedi. Arslan’ın verdiği bilgiye göre, planlanan 5 bin 277 kilometrelik hattın 2 bin 622’sinde bu yıl sonunda projeler bitecek.

İşte hatlarda durum

¥ Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir YHT hattının, 2019’da tamamlanması bekleniyor.

¥ Kars-Tiflis-Bakü projesiyle, Çin’den İngiltere’ye kesintisiz demiryolu projesinin en önemli halkalarından olan Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas YHT hattında inşaat etap etap devam ediyor. Hedef 2018 sonunda tamamlamak.

¥ Ankara-Sivas arasını 405 kilometreye düşürecek YHT projesinde yüzde 75 tamamlama sağlandı. Üstyapı ve sinyalizasyon için ihaleler devam ediyor.

¥ Bursa-Bilecek, Konya-Karaman-Niğde/Ulukışla ve Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren hatlarında inşa çalışmaları sürüyor.

¥ 124 kilometre uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı-Yavuz Sultan Selim Köprüsü YHT hattı da Asya-Avrupa demir yolu trafiğini destekleyecek bir proje olduğundan bu yıl içinde yatırım programına alınması planlanıyor.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • doğrucu 1 yıl önce Şikayet Et
  her zamanki gibi kürt bölgelerine yok
  Cevapla
 • HURIYE 1 yıl önce Şikayet Et
  Demir yollariyapilirken liman ve Havalimanlarina baglamayi kesinlikle ihmal etmeyin.
  Cevapla
 • fırat kalkanı 1 yıl önce Şikayet Et
  Isparta üzerinden geçecek olan izmir-antalya hattı çok güzel olur
  Cevapla
 • anlşıyormusnuz 1 yıl önce Şikayet Et
  hızlı tren yol hastane.asgari ücretli nasıl ev geçi,ndiryor veya daha zor durmda olan işsizler önemli değil yol hastane hızlı tren de varlıklı insanalr için işinize bakın.milletin ne durumnda olduğu umrunuzda değil allah sizi bildiği gibi yapsın.
  Cevapla
 • Çokinandım 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş devlet ne yapsın nereye yetişsin bu yüzyıldır yapılmayan projeler yerine her vatandaşa bin₺ verse bu devlet batar zaten 15 yıl öncesine nazaran her konuda destek veriyor sen chpnye ver 5 bin₺ askeri ücret sözü var daha 5 sene önce 600 ₺ sözü var onu yerine getirmedi eminim aylık gelirin askeri ücretin 4 katı gelirin vardır
  Cevapla
 • halis 1 yıl önce Şikayet Et
  sırf yazmak için yazıp israfa girmeyiniz.. haklı bir serzenişi ne kadar saçma bir şekilde baglamışsınız öyle..
  Cevapla
 • semih 1 yıl önce Şikayet Et
  hızlı tren yol hastane varlıklı insanlar için mi?
  Cevapla
 • Anadolulu 1 yıl önce Şikayet Et
  YHT pendik istasyonu ne zaman uskudar yada Haydarpaşa tarafı başlangıç olacak?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle