Tüm Avrupa'yı ilgilendiriyor! İlki gerçekleşti

BTK demiryolunu kullanarak Kars'tan Gürcistan'a seyahat edip, proje kapsamında ilk yolcu taşımacılığını gerçekleştirdi.

GİRİŞ 19.07.2017 21:27 GÜNCELLEME 20.07.2017 10:09
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet  Arslan, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Projesi'ne ilişkin, "Bu, üç ülkenin  dünyanın hizmetine sunduğu bir proje olacak. En az bizim kadar Kazakistan'ı,  Çin'i ve Avrupa'nın tamamını ilgilendiriyor. Çünkü başka koridorları  düşündüğünüzde çok daha kısa sürede ve düşük maliyette yük getirisi  sağlanabiliyor." dedi.

Bakan Arslan, Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan yetkilileriyle,  büyük kısmı tamamlanan BTK demiryolunu kullanarak Kars'tan Gürcistan'a seyahat  edip, proje kapsamında ilk yolcu taşımacılığını gerçekleştirdi.

Yol boyunca sınır köylerindeki çok sayıda kişi, cep telefonuyla hatta  ilk kez yolcu taşımacılığı yapan treni görüntüledi, seyahat edenleri selamladı.

Arslan, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavid Gurbanov,  Gürcistan Demiryolları Başkanı Mamuka Bakhtadze, Kazakistan Demiryolları Başkanı  Kanat Alpispayev'i de yanına alarak, seyir halindeki trende gazetecilere  açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, yol boyunca inşaat çalışmalarını yerinde görme ve üç  ülkenin yöneticileriyle görüş alışverişi yapma fırsatı bulduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın projeye büyük önem verdiğini  vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

"Zor bir güzergahta çalışıyoruz. Bu projede 3 ülke birlikte çalışıyor.  Memnuniyetle ifade edebiliriz ki ilk defa yolculu seyahat yapıyoruz. bugün bir  tarih yazılıyor. Sizinle bu tarihe şahitlik ediyoruz. Kısa süre içinde Türkiye ve  Gürcistan'daki çalışmalar, üç ülkenin iş birliğiyle inşallah bitmiş olacak. Bu  hattı özellikle yük taşımacılığının hizmetine sunmuş olacağız. Bu proje, üç  ülkenin dünyanın hizmetine sunduğu bir proje olacak. En az bizim kadar  Kazakistan'ı, Çin'i ve Avrupa'nın tamamını ilgilendiriyor. Çünkü başka  koridorları düşündüğünüzde çok daha kısa sürede ve düşük maliyette yük getirisi  sağlanabiliyor."

Projenin hayata geçmesine çok kısa süre kaldığını belirten Arslan,  "Temennimiz o ki Asya ile Avrupa arasında orta koridorun tamamlayıcısı olan  Marmaray'ı çok daha anlamlı hale getirecek olan demiryolu projesini hizmete  sokmanın arifesindeyiz. Bu coğrafyadaki kardeşliği pekiştirecek, kültürel  birlikteliği artıracak, ticareti büyütecek bir projenin son aşamasına gelmiş  bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 3 saat süren seyahat, Gürcistan sınırındaki Ahılkelek  şehrinde bulunan istasyonda son buldu.

Bakan Arslan, burada beraberindekilerle, yarısı Gürcistan, diğer  yarısı Türkiye sınırında bulunan Sınır Tüneli'ni gezerek incelemelerde bulundu.  Arslan, daha sonra Tiflis'e hareket etti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ahmet arslan
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
    Durmak yok.Allah yardımcınız olsun ...
    Cevapla