'Vallahi normal değil' deyip açıkladı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaylalardaki kaçak yapılaşmalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 30.09.2017 16:20 GÜNCELLEME 30.09.2017 16:20
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Yıldızlı mahallesinde bir otelin açılışı sırasında konuşan Bakan Soylu, muhtarlarla bu sabah yaptığı toplantıda söylediklerine vurgu yaparak ''İfade etmeliyim ki onlara da söyledim burada sizlere de söyleyeceğim. Bakın hiç iyi olmayan bir rakam vereceğim. Aslında bu kendi İçişleri Bakanlığım görevini de hiç iyi yapamadığım anlamına da gelir. Bu sene 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren bizim yaylalarımızda kaçak bin 750’nin üzerinde yapı yapıldı.  Bu normal bir şey değil vallahi değil. Bunu tespit ettirdik. Son bir ayda 1,5 ayda. Valiliğimiz jandarmamız tek tek tespit ettirdiler. Yaylalarımız bize bırakılan miraslardır.  Bugün buraya gelecek, buradan bir günlüğüne yaylaya çıktığında neyle karşılaşacak ? 4,5 katlı hangar gibi bir evle karşılaşacaklar. Bu doğru bir şey değil.  Bütün bildiklerimizi unutmaya başladık. Evet zenginleşiyoruz bu doğru. Ama bunu doğru bir istikamette yönetmemiz lazım. Paramızı da çarçur etmememiz  lazım. İşin doğrusu bu'' diye konuştu.

''TÜM TESPİTLER YAPILDI''

Yaylaya çıkan bir turistin yaylanın güzelliğini görmesi gerektiğini kaydeden Soylu ''Buradan gittiği zaman buradaki estetiği yaylada da görebilmeli. Bunu da yaylada yaşayabilmeli. 3 katlı 3,5 katlı-2 katlı hangar gibi ve tamamen bir hazine arazisi. Bunun ötesine de geçmişler. Biz şikayet etme mekanizması değiliz bu doğru. Biz çözüm mekanizmasıyız bu da doğru. Ama bir gece de orada hemen bir katlı  binayı, ertesi gece 2 katlı binayı dikiyor, kendinin olmayan araziyi de başkasına satıyor. Bir de yaylanın kendi otantiğine ait olmayan bir şekilde tel örgü veya duvarla çeviriyor. Yayla dediğimiz yer açık arazidir, özelliği budur zaten. Kendimize ait yeni işler icat etmeye başladık. Bunlarla ilgili tüm tespitler yapıldı. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapılanlar yıkılacak. Hiç kimse kusura bakmasın. Bin 750-bin 750. Hiç kimse kusura bakmasın. Biz burayı geçmişimizden aldığımız emaneti kirleterek geleceğimize bırakamayız. Bunlar tek tek yıkılacaklar'' diye konuştu.

''BİN 750 RAKAMINI ALDIM; İNANIN KENDİMİ SORGULAMAYA BAŞLADIM''

''Ben bugün bin 750 rakamını aldım inanın kendimi sorgulamaya başladım'' diyen Soylu ''Demek ki biz terörle uğraşırken başka şeyleri biraz ihmal etmişiz. Kendi kendime kabahat buldum işin doğrusu Buraya ihtiyaç var. 1 milyon 520 bin kişi Trabzonumuza ziyaretçi olarak geldi hala gelmeye devam ediyor. Otellerimizin doluluk kapasitesi yüzde 95’in üzerindedir; Trabzon’da. Bu çok büyük bir rakam. Sadece 2 milyon 773 bin konaklama var, Trabzon adına bu büyük bir rakamdır. Özellikle çok tebrik ediyorum. Bir meseleyi daha paylaşmamız lazım. Arkadaşlarımız buradayken Yahya bey buradan ayrılanların memnuniyet derecelendirmesini yapmış arkadaşları ile beraber. Ben bunu çok önemsiyorum. Sabah kahvaltısından memnun mu, veya çalışanların kendilerine hizmet yaklaşımlarından memnun mu, ulaşımdan, trafikten memnun mu? Bütün bunları yukarıdan aşağıya yaklaşımlarını ortaya koymuş. Ve bunlar bizim düzeltmemiz gereken, önümüzdeki sezonki konular diye önümüze koydu'' ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından otelin açılışı törenle gerçekleştirildi.

ETİKETLER
süleyman soylu
YAZDIR
YORUMLAR 66
 • d d 2 yıl önce Şikayet Et
  imar, gecekondu, 2b aflarına o kadar alıştık ki, sürekli beklenti içindeyiz. İşgal edilmeyen araziye bu nasıl kalmış diye bakar olduk. tabii hala yeşil kalan yerlere de. Menkul yürüten hapise, gayrimenkul yürüten zenginliğe. Bize özgü bir değer yardgısı olmalı.
  Cevapla
 • sinem 2 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaş, yayla dediğimiz yerlerimizi devlet kadastro ile kayıt altına almıyor, yani resmiyette biz orada yokuz, haliyle vatandaş da olaydan kendi payına çıkar sağlıyor. Diğer taraftan yaylalar her geçen sene virane oluyor, haliyle yaylalara dönen oralarda ev yapan insanlar oralara şenlik veriyor. Şehir merkezindeki mantıkla 3 bin metrede bulunan yaylada aynı mantık ile düşünemezsin. Hakeza köylerimizde dedelerimizin emek verdiği onlarca tarım arazisi 1 yabani ağaç var diye orman yazıldı.
  Cevapla
 • Real Yorumcu 2 yıl önce Şikayet Et
  Senin yillardir atıl olan arazilere dedem babam bakti. Her türlü vergisini verdi. Emekliliginde nir bina dikip huzur içinde yaşamak istedi. Bedava olan kuyu sularını evlerine bagladi ama onfan bile su faturası talep etmeye basladiniz. Ölü olan topraklar canlandı ondan vergi aldınız. Doğudakiler herşeyi kaçak kuçak kullanırken karadeniz insanını şimdi cezalandırmak da ne oluyor?
  Cevapla
 • arzu 2 yıl önce Şikayet Et
  merak ettim senin deden kaç para vergi ödemiş de bu kadar konuştun
  Cevapla
 • kadir 2 yıl önce Şikayet Et
  kendi yaptırdıklarınıda yıkacaklarmı.hep vatandaşa yüklenin...
  Cevapla
 • Gokhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Zenginlesiyoruz derken kimi kastetti
  Cevapla
 • Ramo 2 yıl önce Şikayet Et
  250 000 000 TL den 3 000 000 000 TL ye çıkan Türkiye ekonomisini. 180 TL den 1 500 TL ye çıkan asgari ücreti. 350 TL den 4 000 TL ye çıkan Memur maaşını. Arabadan geçilmeyen sokakları, Her yerde yapılan konutları, Okulları, Hastaneleri, Hava Limanlarını , Hızlı trenleri, İHA ları, SİHA ları, Uyduları , yolları, köprüleri vb. Görmek isteyenim reddedemeyeceği Türkiyenin tamamını tabiiki. Ama eğer 1980 densonrası doğumlu isen senin anlaman zor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle