Akdeniz Sahil Yolu'nda çalışmalar sürüyor

Türkiye’nin en önemli iki turizm kenti Mersin ve Antalya’yı birbirine bağlayan ‘Akdeniz Sahil Yolu’ndaki çalışmalar devam ediyor.

Akdeniz Sahil Yolu'nda çalışmalar sürüyor
Akdeniz Sahil Yolu'nda çalışmalar sürüyor
GİRİŞ 30.10.2017 11:01 GÜNCELLEME 30.10.2017 11:01
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında başlatılan ve Mersin-Antalya arasını 4 saate kadar indirmesi hedeflenen projede çalışmalar sürüyor.

Proje tamamlanırsa, Mersin'den Antalya’ya gitmek isteyen otomobil sürücüleri eski yoldaki dik rampalar ve birbiri ardına sıralanan keskin virajlar nedeniyle 7-8 saat süre harcamaktan, tır sürücüleri 11-12 saat direksiyon başında zaman geçirmekten kurtulacak.

Sürücülerin “çileli yol” diye adlandırdığı Mersin-Antalya yolundaki çalışmalarda gelinen son durumu Anamur-Gazipaşa arasındaki ihaleyi alan yüklenici firmanın şantiye şefi Emre Elmacı, İHA muhabirine anlattı.

'ÇİFT ŞERİTLİ YOLLAR KULLANILIYOR'

Mersin-Antalya arasının 460 kilometre olduğunu ve bu yolların 350 kilometresinin artık çift şeritli olarak kullanıldığını belirten Elmacı, “Şu anda Antalya bölgeye kadar buradaki 12 kilometrelik yapılmayan, ihalesine daha çıkılmayan proje kısımları kaldı. Mersin’den Antalya’ya kadar 25 adet tünel bulunmakta. 25 adet tünelin 18’i yapılmış 2’sinin yapımı devam ediyor. Bu yolların 350 kilometresi çift şeritli gidiş geliş yola ait. 100 kilometrede ise hem tüneller, hem de daha ihalesi açılmayan kısımlar bulunmakta” diye konuştu.
Şef Emre Elmacı, yolu 4 saatin de altına düşürmek için ihalesi yapılmayan yerlerin açılması gerektiğini sözlerine ekledi. Elmacı, kendilerine ait yolların çoğunun tamamlandığını Karayolları 5’inci Bölge Müdürlüğü’nün onay verdiği zaman yolun trafiğe açılacağını belirtti.

AKDENİZ SAHİL YOLU

Toplam 3 milyar 600 milyon lira proje bedeli olan ve bugüne kadar 1 milyar 500 milyon lirası harcanan Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında Mersin sınırlarında 191,2 kilometrelik yeni asfalt yapıldı. Tünellerin çoğu ise trafiğe açıldı.

Tamamlanan bir diğer tünelin ise Melleç viyadüğünün trafiğe açılmasıyla açılması planlanıyor. Proje tamamlandığında yol 33 kilometre kısalacak.

Sürücülerin dik rampalar ve keskin virajlar yerine tünellerle viyadükleri kullanabilecek olmaları dolayısıyla Mersin Antalya arasındaki mesafenin 4 saate kadar düşebileceği belirtiliyor.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • ben de haklıyım 2 yıl önce Şikayet Et
    Darısı Karadeniz Sahil Yolunun başına! Artık şu Sinop - Zonguldak arasını bağlayın da tamamlansın şu iş. Bıktık ilkel yollarda seyahat etmekten.
    Cevapla