İBB o projeyi iptal etti! İşte gerekçesi

İBB tarafından Havaray ve Haliç Sualtı Karayolu Tüneli projelerinin ardından Haliç’in iki yakasını birleştirmesi planlanan “Pierre Loti-Miniatürk” projesi ihalesi iptal edildi.

 • GİRİŞ02.12.2017 10:27
 • GÜNCELLEME02.12.2017 13:48
İBB o projeyi iptal etti! İşte gerekçesi

Haliç'in iki yakasını birleştirmesi planlanan "Piyer Loti-Miniatürk" teleferik hattı ihalesi iptal edildi. Teleferik ihalesinin iptal gerekçeleri arasında aynı bölgede yapılması planlanan, "Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü'nü olumsuz etkilemesi" ihtimali de yer aldı.

GEREKÇE: LEONARDO

Bölgenin turizmine önemli bir katkı sağlayacağı düşünülerek hazırlanan teleferik ihalesinin iptal gerekçesi ise dikkat çekici. Ünlü ressam ve mimar Leonardo da Vinci'nin, Haliç için tasarladığı köprü projesi, ihalenin iptal gerekçesi arasında yer aldı.

 

'PROJE REVİZYONU GEREK'

Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç teleferik ihalesinin iptal gerekçesinde şöyle denildi: "Eyüpsultan- Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattında bulunan 6 No.lu direğin 'Haliç Leonardo da Vinci Yaya Köprüsü Avan Projesi' kapsamında yapılması planlanan köprü projesini olumsuz etkilemesi sebebiyle söz konusu 6 No'lu direğin köprü ile Mevlevihane arasında konumlandırılmaması talep edilmiştir. Yapılması planlanan yaya köprüsü ile entegrasyonlarının doğru yapılması ile ilgili oluşan gereklilikten dolayı Eyüpsultan- Piyer Loti-Miniatürk teleferik hattı projesindeki proje revizyonu gerekliliği hasıl olmuştur. Yapılacak proje revizyonlarının inşaat süresi yanında, yapım maliyetlerini de değiştireceği öngörülmekte. Bu nedenle kesin projelerinin yeniden değerlendirilerek tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu proje revizyonlarının teleferik sisteminin tamamına etkisi göz önüne alındığında, projenin mevcut halinin uygulamasının 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu Madde 5 Temel İlkeler gereği 'ihtiyaçların uygun şartlarla, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli' kullanılmaması sonucu doğurabileceği gerekçesiyle ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir."

İKİNCİ KEZ İPTAL EDİLDİ

İBB'nin 2016 Ekim ayında açtığı teleferik ihalesini Avusturya ve Türk firması ortaklığı 18.4 milyon Euro'ya kazanmış, ancak İBB ihaleyi aradan 2 ay geçtikten sonra iptal etmişti. Belediye aynı hat için 2017 Eylül ayında ikinci kez ihale açtı. Bu kez Avusturyalı firma ve Türk ortağı ikinci ihaleye itiraz etti. Kamu İhale Kurumu ise iki şirketin yaptığı itirazı reddetti.

KAYNAKHABERTÜRK

Yorumlar4

 • laedri 1 hafta önce Şikayet Et
  pek saygıdeğer belediye yöneticileri.. boş boş oturmayin azıcık çalışın.. aldığınız onca paranın biraz olsun hakkını verin...
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • tillovi 1 hafta önce Şikayet Et
  istanbulun yeni başkanı sanki o koltuğu dolduramayacak gibi geliyor bana. bu da partiye ciddi zarar verir. en azından ankaranın yeni başkanı daha istikrarlı bir duruş sergiliyor. yinede ikisine başarılar. çünkü ülkemizin en büyük ve güzide 2 şehrini yönetiyorlar.
  Cevapla
 • emekli 2 hafta önce Şikayet Et
  uyduruk işlerle uğraşmayı bırakın,büyükçekmece tüneline başlayın biranevvel,bu bölgedeki trfiği görmüyormusunuz,geçit vermiyor.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • ali 1 hafta önce Şikayet Et
  neden ihale öncesi belediye kendi şartnameleri zaten belirtmiştir. şartname harici teklif baştan red. kendi adamları gelene kadar bu iptaller devam eder.
Sonraki Haber