Türk öğrencilerinin cami projesine ABD'den ödül

4 Türk öğrencinin Yeşil Cami adlı projeleri ABD'de Green Dot Awards yarışmasında birincilik ödülü aldı. ABD basını "tüm zamanların camisi" diye yazdı. Caminin en dikkat çeken yönü sadece ibadet mekanı değil dini bir kompleks olarak tasarlanmış olması...

Türk öğrencilerinin cami projesine ABD'den ödül
Türk öğrencilerinin cami projesine ABD'den ödül
GİRİŞ 03.01.2013 11:06 GÜNCELLEME 03.01.2013 12:19
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Dünya Çevre Oscar'ları olarak bilinen ABD'deki Green Dot Awards yarışmasında, ODTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji ve Berkeley Üniversitesi mezunu 4 öğrencinin cami projesinde birincilik ödülü aldı.

DİNİ BİR KOMPLEKS OLARAK TASARLANDI

"Yeşil Cami" olarak adlandırdıkları projeyi, cami tipolojisi, yüzyıllardır süregelen geleneksel formu tamamen yok saymak yerine ana öğelerle tekrar yorumlayarak tasarladılar.

Camiyi sadece bir ibadet mekânı olarak değil, kütüphane, derslikler ve imarethane gibi birçok sosyal aktiviteyi destekleyen dini bir kompleks olarak tasarladıklarını ifade eden tasarım ekibi, daha sürdürülebilir bir kullanım için yağmur suyu ve güneş enerjisinden yararlandıklarını belirtti. Çatıların, yeşil çatı olarak tasarlanarak aşırı sıcak günlerde ısının düşürülmesi ve iç mekanlarda hava kalitesinin artırılmasının hedeflendiği projede, su tüketimini azaltmak amacıyla yağmur suyu toplanıp arıtılarak yüksek verimli damla sulama sistemi ile kompleks içerisinde tasarlanan tarım bahçelerinin su ihtiyacı karşılanıyor.

'EN İYİ BAĞIMSIZ DİNİ YAPI' 

Aynı proje, daha önce de Chicago'da Faith in Place'in düzenlediği ‘The Building: Problem or Solution?'(Yapı: Sorun ya da Çözüm?) yarışmasında ‘En iyi bağımsız dini yapı' ödülünü kazanmıştı.

'Tüm zamanların en iyi camisi'
GALERİYE GİT
YORUMLAR 6
 • muharrem yağlı 7 yıl önce Şikayet Et
  biraz ön yargıları kaldıralım.. ilk olarak abd ödül alması önemli değil basında yer alması önemli yabancılarda islama karşı merakı uyandıracak diye ümitliyim zaten dinimizi iyi öğrenen hak yolunu görür. bence yapılan çalışma farklı olmuş yenilikçi olmuş ve bizim dinimizde yeniliklere açık bir din değilmi unutmayalım. yapan arkadaşların gerçektende isimleri verilse iyi olurdu türk olduklarını bilmek yetmez böyle kişileri tanımak isteriz.
  Cevapla
 • Tuvad Nıdya 7 yıl önce Şikayet Et
  cami mi?klise mi?. o öğrencilerin bence, islami anlamda; ruhi bir terapiye ihtiyacı var...hıristiyanların beğenisine uygun köşeli bir yapı...diken gibi...islam mimarisi bu değil...
  Cevapla
 • ömer bağcı 7 yıl önce Şikayet Et
  olmamış. hiç cami havası yok o yüzden abd ödül vermiş
  Cevapla
 • dudu durdu 7 yıl önce Şikayet Et
  selçuklu ile osmanlı mimarisi karışımı olmuş. çamlıcaya bu uygulansa daha iyi olur.
  Cevapla
 • adnan demir 7 yıl önce Şikayet Et
  beğenmedim... camiye benzemiyor. zaten bu yüzden birinciliğe layık görmüşler. camiye benzemediği için.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle