Onay geldi! Kimlikle seyahat başlıyor

Ukrayna hükümeti, Türkiye ile Ukrayna arasında mizalanan iki ülke arasında pasaportsuz olarak yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşmayı onayladı.

Onay geldi! Kimlikle seyahat başlıyor
Onay geldi! Kimlikle seyahat başlıyor
GİRİŞ 17.05.2017 17:43 GÜNCELLEME 17.05.2017 17:43
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Kırım Haber Ajansı QHA’nın haberine göre, Ukrayna Bakanlar Kurulu bugün yaptığı toplantıda Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan iki ülke arasında pasaportsuz, yeni kimlik kartları ile karşılıklı seyahat imkanı sağlayacak anlaşmayı onayladı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma, 14 Mart 2017 tarihinde Ankara’da Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Mehmet Samsar ile Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga tarafından imzalanmıştı.

İmza töreni sonrası konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Ukrayna ile turizm alanındaki durumumuz iyiye gidiyor. Geçen yıl Ukrayna'dan 1 milyonun üzerinde ziyaretçimiz oldu. Bu yeni muafiyet rejimiyle bu rakamın hem Türkiye'den Ukrayna'ya hem Ukrayna'dan Türkiye'ye gidiş gelişleri çok daha fazla artıracağını göreceğiz. Buna inanıyoruz. Bu ihtiyaçları karşılamak için hava ulaşımında gelişmeye ihtiyaç var. Yeni seferlere ihtiyaç var. Bunları da karşılıklı yetkililerimiz planlamalarını yapacaktır" demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Ukrayna’ya vizesiz ve pasaportsuz gidilebileceğini belirterek, “Karşılıklı ziyaret ve turist sayısını artırmak istiyoruz. Halklarımız arasında daha fazla temas olsun istiyoruz. O nedenle bundan sonraki süreçte vatandaşlarımızın pasaporta ihtiyaç duymadan sadece kimlikleriyle ülkelerimizi ziyaret etmesi için hazırlıkları tamamladık. Yaz gelmeden bunu başaracağız” diye konuşmuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA KİMLİKLE SEYAHAT DÖNEMİ

Anlaşmaya göre yeni kimlik kartları kullanan Ukrayna ve Türkiye vatandaşları, iki ülke topraklarına giriş, çıkış ve transit geçiş yapabilecekler ve bu ülkelerde 180 gün için 90 güne kadar vizesiz kalabilecekler.

Ukrayna hükümeti resmi internet sitesinde yapılan açıklamada söz konusu anlaşmanın ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine ve sosyal, ekonomik, kültür, insani alanlardaki ilişkilerin yoğunlaştırılmasına yardımcı olacağı ifade edildi.

ETİKETLER
Türkiye Ukrayna
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  kimlik alabilirsek gideriz pasaport 3 günde geliyor yeni kimlik 4 ayda buyrun burdan yakın
  Cevapla
 • Cem gurbet 2 yıl önce Şikayet Et
  Sigara sagliga zararlidir, birakirsaniz hem akilli hem yararli olur. Ben kimligi ayni günü 10dk aldim, buyrun uyanin.
  Cevapla
 • xxx 2 yıl önce Şikayet Et
  umarim onlarin ahlakini degil biz muslumanlarin ahlakani onlara asilariz hayirli olsun
  Cevapla
 • işindogrusu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ukraina kumar ve fuhuş merkezidir verilen karar ikinci gürcistan faciasıdır ülkemizde kumarhanelerin kapatılması insanları yurt dışına sevk etmiştir merdiven altı kumarhaneler istanbulda doludur işletenler emekli emniyetçi ve çetelerdir devlet resmi olarak bu işe el atmalıdır...
  Cevapla
 • Asım 2 yıl önce Şikayet Et
  Pasaport ne ki zaten , para toplama ve uğraştırma bahanesi.
  Cevapla
 • Ali34 2 yıl önce Şikayet Et
  Gürcistan düşünsün ilk hedef ukrayna
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle