PKK temizlendi, oteller yüzde yüz doldu

Mardin’de terör olayları nedeniyle yara alan turizm, terörün temizlenmesiyle birlikte yeniden canlanmaya başladı.

GİRİŞ 18.05.2017 11:32 GÜNCELLEME 18.05.2017 14:15

Vali Mustafa Yaman, kentte geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 93 turist artışı olduğuna dikkat çekerek, kentteki otel ve misafirhanelerin son 4 haftadır yüzde 100 dolu olduğunu vurguladı. 

Güneydoğu Anadolu'nun gözde turizm merkezlerinden Mardin'de, 6-8 Ekim Kobani olayları ve sonrasında terör örgütü PKK'nın araç yakma, yol kesme ve yola patlayıcı yerleştirme eylemleri, turizme büyük darbe vurmuştu.

Terör olayları nedeniyle kentteki turizm hedeflerinde büyük kayıp yaşanmış, kentte küçülmeye giden otellerde onlarca personel işten çıkarılırken, bazı otellerin yapımı durdurulmuş ve birçok otel projesi ise iptal aşamasına gelmişti. Terörün bitirildiği Mardin’de turizm yeniden canlanmaya başladı.

“Tüm yataklar dolu”

Kentte dün başlayan “Ulusal Çalışan Sağlığı ve Güvenlik Sempozyumu” öncesinde açıklamalarda bulunan Mardin Valisi Mustafa Yaman, 2016 ile 2017 yıllarının ilk 4 aylarını verilerini karşılaştırdıklarında yüzde 93 turist artışının söz konusu olduğunu belirtti. Kente geçen yıl 40 bin turistin geldiğini, bu yıl ise bu rakamın 90 bin civarında olduğunu vurgulayan Yaman, “6 bin 500 yatacağımız var. Son 4 haftadır tüm otellerimiz ve misafirhanelerimiz yüzde 100 dolu” dedi.

Kentte turizmi canlandırmak için birçok etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını ve birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini anlatan Vali Yaman, “Yapacağımız etkinliklerimiz de var. Bisiklet Federasyonu ile birlikte ‘Uluslararası Medeniyet Turu’ düzenleyeceğiz. Onun hazırlıklarını yapıyoruz. Mardin tekrar bölgenin önemli bir ili olma yolunda ilerliyor. Mardin, batıdaki bir il seviyesinde, hatta daha fazla organizasyonları barındırıyor. Bütün ülkemiz vatandaşlarını Mardin’e gelmeye davet ediyoruz” diye konuştu. 

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Sayim Kabaca 1 yıl önce Şikayet Et
  Hendek terörü başlamadan altı yedi ay önce gitmiştim.Hekese tavsiye ederim.Gerçekten otantik bir yer.
  Cevapla
 • Halid bin Velid 1 yıl önce Şikayet Et
  Son 10 yılda Mardin ilinde bulanan Bankalardan kullandırılan kredi miktarı çok yüksek olduğu bilinmektedir. ''Faiz Müslümanların düşmanıdır. Cahiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü, ayağımın altındadır.'' Hz.Muhammed (s.a.v)
  Cevapla
 • Halid bin Velid 1 yıl önce Şikayet Et
  Terör bitecek İnşallah Bölge ve yöre insanı kendi öz aslına dönsün Ahlaki ve Manevi Milli değerlerine sahip çıksın herkes işine baksın kimse kimseyi kaydırmasın birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenlerden olalım ki bela ve musibetler bizi bulmaz.“Vakitler hayrola, hayırlar feth ola, şerler def ola İnşallah
  Cevapla
 • cenk can 1 yıl önce Şikayet Et
  Mardıne gıdenler arkadaşım var cok güzel tepeden butun ovayı goruyorsun dedi.Dizilerdende goruyorum ama işde teror varmı bittimi bilmiyorum
  Cevapla
 • murtaza 1 yıl önce Şikayet Et
  valla ben 17 seneden beri fabrikada işçiyim, daha bir kere, kendi ailemi alıpta bir otele, tatile veya kafa dinlemeye gidemedim, gidenler vardır muhakkak, herhalde güzel bir şeydir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle