Rekabet Kurulu'ndan Nuh Çimento'ya soruşturma

Rekabet Kurulu, Nuh Çimento Sanayi AŞ ve Nuh Beton AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Rekabet Kurulu'ndan Nuh Çimento'ya soruşturma
Rekabet Kurulu'ndan Nuh Çimento'ya soruşturma
GİRİŞ 09.04.2015 17:23 GÜNCELLEME 09.04.2015 19:31
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kurul, "Nuh Çimento AŞ'nin, İstanbul Anadolu Yakası'nda (İzmit dahil) çimento pazarında hakim durumda olduğu, hazır beton pazarında faaliyet gösteren Nuh Beton AŞ için çimento fiyatlarını maliyetin altında belirlediği, bu suretle, fiyat sıkıştırması uygulaması ile Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu ihlal ettiği" iddiasını içeren şikayet başvurusunu, Danıştay 13. Dairesinin kararı üzerine yeniden değerlendirdi.

Duyuruya göre Kurul, bahse konu şikayet nedeniyle daha önce yapılan ön araştırmada, fiyat sıkıştırması ve mal vermeyi reddetme eylemlerinin koşullarının oluşup oluşmadığı inceleyerek, 7 Ekim 2010 tarihinde şikayetin reddine ve soruşturma açılmamasına karar verdi. Anılan Kurul kararı, şikayetçi tarafından açılan dava sonucunda Danıştay 13. Dairesinin 25 Kasım 2014 tarihli kararı ile iptal edildi.

Buna göre, dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 26 Mart 2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, söz konusu kanunun 41. maddesi uyarınca, Nuh Çimento Sanayi AŞ ve Nuh Beton AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Yusuf 4 yıl önce Şikayet Et
  hissedarisiniz herhalde
  Cevapla
 • Eymen 4 yıl önce Şikayet Et
  Ey kapitalist pazarın gözü doymaz aktörleri.. Siz değilmisiniz serbest piyasa ekonomisi diye kutsallaştırdığınız bu kavramın arkasına sığınarak istediğiniz gibi at koşturmak isteyen? Siz değilmisiz bütün dünyanın düzenini sırf bu mantalite için değiştiren. Hadi serbest piyasa ekonomisi değil mi? sanane istediği fiyattan satar? Hani kimse dokunamazdı fiyatlara? Hani kutsaldı bu kavram. hani?? Sizin için serbest piyasa ekonomisi değil sizin için sizin işinize yarayan kutsal.. diğerleri hepsi bunun için araç serbest piyasa ekonomisi, liberalizm vs..
  Cevapla
 • rekabet??? 4 yıl önce Şikayet Et
  Kurul kendisi bile karar vermemis. Mahkeme belirlemis. Mahkeme belirledikten sonra Bu kurula ne gerek var????
  Cevapla