Tüm Yorumlar

Yorumlar50

 • Tuba TAN 6 yıl önce Şikayet Et
  vay be... ellerine sağlık..bu kadar eleştirilerin tek sebebi iki tane başörtülü mimar nasıl çizim yapar! hazmedemedikleri budur...hasetlikten aklınız çıkacak..
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • and 6 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel. hayırlı olsun elinize gözünüze saglık aynısı olmalı tüm camiiler aynı birbirine benzemeli aynı ezan gibi müslüman insan küçük büyük camii ile diğer beten yıgınlarını fark etmeliler.aynı olması gerekirki ha evet bu ibadet edilen yer diye aranmalı bellenmeli bilinmeli tümü aynı detayları konforu değişik ihtiyaca göre ve modern olabilir.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Yusuf Cirit 6 yıl önce Şikayet Et
  birebir aynısını yapmanızı öneririm.. istanbul ve edirnedeki büyük camilerden birisinin bire-bir kopyasını yapsalar bile eleştirmem. kaç yıl geçmesine rağmen hala ayaktaysa kopyası yapılsa bile ne olurki. sinan gibi bir mimarın eserlerini koplalayabiliyor bile olmak bugünün büyük mimarı olduğunuzun kanıtıdır. kopyalayamayacak çok mimar vardır.
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • Saral Saral 6 yıl önce Şikayet Et
  kendi ecdadını taklit etmek neden ayıp oluyor.... eserin mimarları yaptıkları projenin doğruluğunu savunacaklarına, şartname sınırlıyordu vs. gibi bahaneler üretiyorlar. diğer eserler aynı aşrtnameye tabi değil miydi? yapılan iş doğrudur. eserin mimarları ik durmları ve yaptıkları işin sosyolojik doğruluğunu da kavarmaları lazım. ecdat çirkin işler mi yapmıştır ki taklitinden rahatsız oluyoruz. kendi ecdadımızı taklit etmeyeceğiz de kimin ecdadıdını taklit edeceğiz. bu ecdadı biz taklit etmesek kim edecek. fatih camii ile süleymaniye camii arsından kaç asır geçmiş ama birbirnin devamı gibi duruyorlar. medeniyetler kesintiye uğramdan taklitletle devam eder. maalesef yaklaşık bir asırdır kendi medeniyetimizi kendimiz yok ettiğimiz için bize ait çizgiler bizi rahatsız ediyor...
  Cevapla Toplam 8 beğeni
 • Yassı Kaya 6 yıl önce Şikayet Et
  en sinir olduğum şey..... camide cemaatte namazda gözü olmayanın cami hakkında yorum yapması...sana ne kardeşim?istifade etmeyeceğin bir yapı hakkında görüş bildirmek senin neyine?
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Mücahit toygar 6 yıl önce Şikayet Et
  biraz da "içini" konuşalım.. hayatında alnı secdeye hiç gitmemiş adamlar cami inşasına karşı çıkıyorlar. onların niyeti belli de bazılarına ne oluyor anlamakta zorlanıyorum.cami ibadet maksadıyla yapılır. şekle takılıp özü ihmal etmemek lazım. caminin dışını konuşurken içini nasıl dolduracağımızın zihin jimnastiğini de yapalım ve buna dair yorumlar yazalım. ALLAH "neden daha güzel camiler inşa etmediniz?" diye sormayacak bilakis "neden camileri doldurmadınız?" diye soracak.
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Mütebessim 6 yıl önce Şikayet Et
  özgün değil. ilk düğme yanlış iliklenince gerisi de geldi. bizim zaten yeterince muhteşem tarihi camimiz var. yenisi farklı olmalı, vaybee dedirtmeli. anlaşılan o ki, bu işin başındakiler yanlış kişiler. hazırladıkları şartname de yanlış. en büyük fecaat ise 40 günde böylesine önem verilen bir projenin hazırlanmasını istemek. ALLAH aşkına, 40 günde yapılan projeden medet umulur mu? okulda bir dersin ödevi, projesi için bu kadar süre veriliyor! ucuz etin yahnisi bu kadar olur.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Turab ATASEVER 6 yıl önce Şikayet Et
  modernleşemeyen mimari. modern çizgileriniz yoksa bari selçuklu veya orta asya çizgilri olsunki bayatlıktan kurtulun.
  Cevapla
 • hassansakir 6 yıl önce Şikayet Et
  kopya tabi !. sanatı şartlara kalıplara bağlarsanız böyle olur. nerden bakarsan bak kopya. yeniden yarışma yapılmalı mutlaka. istanbul gelecek on yıllar yüzyıllar için çok daha orjinal eserleri hakediyor
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • mortaldarkness 6 yıl önce Şikayet Et
  bu değil bu hiç değil.... bize farklı birşeyler lazım atalarımız aynısını yapmamıza birşey demez . daha güzellerini yapmamızı ister... ama işte gel görki kopyadan başka birşey değil. birşeyin sahtesi gerçeğini öne çikartir. çamlıcaya gösterişli heybetli bi cami gerek. millet eyüp sultana gidiyor gibi oraya gidip namaz kılmalı. dünyanın bilindik bir yeri olması gerek. ama gel gör ki aynı tasarıyı kopyala koy oraya..
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • ercan can 6 yıl önce Şikayet Et
  taklit değil merak etmeyin... kopya hiç değil.... taklit-koya çin içi aynısını yapmaktır, sizinkine gelecek olursak akparti ilçe teşkilatından bir abinizin ricası üzerine ortaya çıkardığınız sadece bir ucubedir....
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Bilal Hacioglu 6 yıl önce Şikayet Et
  illaki akp istedigi icin. illaki akp istedigi icin hemen bir cami yapilacaksa mimarlarin isi kolay degil, kopyalamaktan baska yolu yok. mimar sinan yillarini vermistir o camiyi cizebilmesi icin. ama tayyib istiyor diye bir kac senede oraya cami dikilmesi lagzimda mecvur kopyalamalari lagzim.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • benjamin 6 yıl önce Şikayet Et
  al sana ucube. sırf gösteriş için ihtiyaç olmayan bir yere mimar sinanın kopyalarını yaparak onu ve medeniyeti yücelteceğine inanmak nasıl bir anlayıştır. bunun adı bayağılaşmadır, sanat değil estetik değil.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • abdullah sadri 6 yıl önce Şikayet Et
  bi konuya deginmek istiyorum. bence çamlıcaya cami yapma fikri kabeye yapılan saygısızlık ecdad bilmiyormuydu yüksek yüksek tepelere camiler dikmeyi ama yapmadı hep alcak yerlere yaptıki kabe hep yüksek kalsın kabenin büyüklügü görkeminden bişey kaybetmesin ama şimdi nerde yüksek yer var nerde tepe var cami dikip yüceltme merakı var islam için cami çok önemli degildir çünkü biz müslümanlar için yer yüzü secdemiz gök yüzü kubbemizdir bence cami yapımına ayrılcak 100 milyon lira parayla bu ülke ülkede ihtiyac sahibi insanlar için çok güzel bi sosyal tesis yada başka bişey yapılabilir ben sadece bunu degil her şehre stad yapıyorlar ben bunuda kınıyorum koca koca stadlar yapılıyor gidilmicek edilmicek kimseyi katkı saglamayan göz boyuyan şeyler çamlıca cami yi yapanda yaptıranda çok büyük yanlış yapıyor ALLAH bunların hesabını sorar yer yüzü secdemiz gökyüzü kubbemiz kıblemiz kabe bukadar basit
  Cevapla Toplam 5 beğeni
 • tonguç ton 6 yıl önce Şikayet Et
  ne alakası var. hala sıkılmadan etkilendik diyor. kopya işte bal gibi kopya. peki kötü mü hayır. ama niye kopyalıyorsun, geleneğe uygun olmak kopyalamak mı demek? kalkmış sedefkar mehmet ağayı örnek veriyor uyanık. sultanahmet hangi caminin kopyası? önce ona cevap ver! ki sen kalkıp yaptığın kopyanın (ki bunun için mimar olmaya gerek yok) suçunu şartnameye atıp vizyonsuzluğunu örtbas ediyorsun. ama suç tabi ki mimarda değil, bu projeyi kabul edende, yazıklar olsun. topu şartnameye atıyorsun da, şartnameye uymuyor ki yaptığın: gelenekten geleceğe uzanıyor mu? hayır. orijinal bir halka ilave ediyor mu? hayır! e o zaman nerde kaldı şartnameye uygunluk? birileri mimarcılık oynuyor, diğerleri de gelecek nesilleri bize güldürmek için olsa gerek, bu oyuncağı proje diye bize kakalıyor.
  Cevapla Toplam 11 beğeni