İmar kanununda kritik değişiklik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ilk olarak 4 yıl önce çıkarılmak istenen ‘şehirlerde rant vergisi’ planını İmar Kanununa ekleyeceği kritik bir maddeyle yenileyerek tekrar gündeme getirdi. .

İmar kanununda kritik değişiklik
İmar kanununda kritik değişiklik
GİRİŞ 05.10.2018 08:50 GÜNCELLEME 05.10.2018 09:07
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın 2014 yılında kamuoyuna duyurduğu, ancak 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde rafa kaldırılan ‘şehirlerde rantvergisi’, 2016 yılında da çıkarılmak istenmiş ancak bir türlü mümkün olmamıştı. 4 yıl aradan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 3194 sayılı İmar Kanununda yapmayı planladığı değişiklikle konuyu yeniden gündeme getirdi. Bakanlığın hazırladığı yasa taslağına göre imar planında konut olarak görülen arsanın AVM’ye dönüştürülmesi veya kat sayısının beşten 15’e çıkması gibi plan değişikliklerinde arsa değerindeki artışın tamamı devlete ödenecek.

KANUN TASLAĞI

 

 

Hürriyet’in ulaştığı 12 maddelik kanun taslağıyla İmar Kanununa plan değişiklikleriyle ilgili bir madde eklenmesi öngörülüyor. Söz konusu madde, “Yoğunluk artışı, bina yüksekliği, kat adedi, kullanım amacı değişikliğine yönelik uygulama imar plan değişikliği sonucu değerinde artış olan taşınmaz maliklerinden, taşınmazın artan arsa değerinin tamamı ‘değer artış payı’ olarak alınır. Değer artış payı bedelinin tespitinde, imar planı değişikliği sonucunda taşınmazın imar durumunda kıymet bakımından meydana gelecek artış dikkate alınır ve 4/11/1983 tarihli ve 2942 sayılı Kanun’un 11’inci maddesinde belirtilen bedel tespiti esasları gözetilir” hükmünü içeriyor. Değer artışının ne kadar olduğuna ise idarenin oluşturacağı değer tespit komisyonu karar verecek. Ancak komisyonun tespiti, en az iki lisanslı gayrimenkul değerleme şirketinin bulduğu rakamın aritmetik ortalamasından az olmayacak.

TAPUYA ŞERH

Vatandaş, taşınmazın değer artış payını ödeyinceye kadar tapu kütüğüne şerh edilecek. Bu parselle ilgili satış, ipotek, trampa, kiralama ve benzeri işlemler bedel ödeninceye kadar duracak. Değer artış payı ödenmeden yapı ruhsatı düzenlenemeyecek.  Değer artış payının yüzde 30’u imar planı değişikliğini onaylayan ilgili idarede açılacak kamulaştırma hesabına, yüzde 30’u bakanlığın dönüşüm projeleri özel hesabına, yüzde 40’ı Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yatırılacak. Değer artış payı ayni olarak alınırsa, aynı kurumlara yine bu oranlarda hisselendirilecek. Ancak bu plan değişiklikleri, Kıyı Kanunu, Organize Sanayi Bölgeler (OSB), Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunu’na tabi alanlarda yapılamayacak.

KİRLİLİK BEDELİ

Taslak hazırlıklarında değer artış payının önce yüzde 70’inin kamuya, yüzde 30’unun ise arsa sahibine verilmesi üzerinde durulsa da son aşamada tamamının kamuya gitmesi kararı alındı. Yetkililer plan değişikliğiyle o bölgede trafik, hava kirliliği gibi olumsuzlukların karşılığı olarak bu bedellerin alındığına dikkat çektiler. Ancak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, plan dışı yapılaşmanın o bölgede altyapı sorunları ile çevre kirliliği, trafik yoğunluğu gibi sakıncalarına da dikkat çekti.

‘KAÇAĞI HEMEN YIK’ MADDESİ

İMAR planlarının kesinleşmesinden itibaren 6 aylık süreden sonra plan iptali, revizyonu veya değişikliği gerekçe gösterilerek, alınmış yapı ruhsatları iptal edilemeyecek, inşaat durdurulamayacak. Mevcut mevzuatta ruhsat alınmadan ya da ruhsata aykırı olarak yapılan yapıların mühürlenerek durdurulacağı hükmü bulunuyor. Ancak taslağa eklenen yeni fıkrayla, idare tarafından ruhsata bağlanamayacağı veya aykırılıklarının giderilemeyeceği tespit edilen yapılarda, bir aylık süre beklenmeden ruhsatın iptal edilerek, ruhsata aykırı veya ruhsatsız yapılan bina ya da mevzuata aykırı imalatların, belediye encümeni veya il idare kurulu kararını müteakip yıktırılması hükme bağlanıyor. Yıkım masrafının da yapı sahibinden alınacağı belirtiliyor.

ŞEHİR RANTI NASIL VERGİLENDİRİLECEK?

YETKİLİLER söz konusu yasa değişikliğinin kabulü halinde şehir rantının nasıl vergilendirileceğini şu örnekle anlattı: “İstanbul’da imar planında 5 katlı konut izni bulunan bir arsa için vatandaş, hem yoğunluk artışı hem de fonksiyon değişikliği talebiyle başvurursa ve bunun sonucunda oraya 10 katlı bir otel, AVM, iş merkezi, rezidans veya hastane yapılması izni çıkarsa, arsanın değeri artacak. Eğer değer artışı 5 milyondan 15 milyon liraya yükselmişse aradaki 10 milyon liralık farkın devlete ödenmesi gerekecek. ”

HAK KAYIPLARINDA DAVA AÇILABİLECEK

TASLAĞA göre, ada oluşturan tek parseller hariç olmak üzere parsel bazında nüfus, yapı yoğunluğu, kat adedi, bina yüksekliğini artıran imar planı değişiklikleri de yapılamayacak. Kesinleşen planlara karşı sadece doğrudan hak kaybı olanlar, ilgili kısımla sınırlı olmak üzere dava açılabilecekler. İmar planlarına ilişkin olarak idari yargıya başvurulması halinde, bir yerde birden fazla idare mahkemesinin bulunması durumunda davaların hangi idare mahkemesinde görüleceğine Hâkimler ve Savcılar Kurulu karar verecek.

 

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • milletin ferdi 1 yıl önce Şikayet Et
  İzmir Karşıyaka Örnekköy’de Belediye şunu yaptı: Tüm imar paftasına eşit uygulaması gereken Düzenleme Ortaklık Payı kanuna aykırı şekilde sadece bazı arsalardan alındı hatta bazılarından çok daha fazla alındı, bu da yetmezmiş gibi üstüne yolun öbür tarafındaki arsaya göre az kat verildi, hem de ana artere uzak yerlere daha yüksek kat verilmek suretiyle bu yapılarak, trafik yoğunluğu ana artere en uzak noktalara taşındı. Böylece de milletin zaman ve yakıt kaybına yol açıldı, daha fazla gürültü ve egzoz dumanıyla çevre kirliliğine sebep olundu. Bu hangi akla ve mantığa, hangi kentsel ve çevresel planlama ilkesine uygundur? Böyle bir belediyeye bir de böyle bir imkân verilirse daha neler yapar?
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Yani kanunsuz yapılaşmaya,kaçak kata yasalarda oynamalarla müsaade edilecek.Bunun farklı örneklerini bu ülke çok uzun yıllardır yaşadı.Bir zamanlar belediyelere her bina ruhsatı için otopark zorunluluğu getirildi,sonra yumşatıldı.Belediyelere otopark bedelini yatıran müteahhit otopark katlarına dükkan yapıp rant elde etti.bunlar 30 yıl önce yapıldı.Otopark sorunu bu hale geldi.Buda onun gibi .
  Cevapla
 • Nejat 1 yıl önce Şikayet Et
  Selametköy dursunköy mağdurları yıllardır bekliyor , tapular torunlara geçti , haklarını yemeyin
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Daha yüksek katlı binaların yol açtığı altyapı, trafik, otopark, hava kirliliği sorunları alınan vergiyle telafi edilemeyeceğine göre en baştan kat artışına izin verilmemeli. Aslında İstanbul'a göçü durdurma çözümleri uygulanmalı. En başta bacalı sanayi hatta imalat İstanbul dışına kaydırılmalı; İstanbul, kültür ve ticaret şehrine dönüştürülmeli.
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  Apartmanların arka bahçeleri atıl durumda diğer apartman yol vermediği için otopark yapılamıyor bununla ilgili kanun ne zaman çıkacak.bu kanun çıksa otopark sorunu baya hallolur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle