TOKİ'nin yapacağı evlere başvuracaklar dikkat! Yeni gelişme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, dar gelirli vatandaşlara yönelik, "100 Bin Sosyal Konut Projesi" kapsamında inşa ettirilecek konutlara başvurular, Dijital Türkiye Portalı (e-Devlet kapısı) üzerinden de yapılabilecek. TOKİ'ye 1 günde 17 bin 500 başvuru yapıldı.

TOKİ'nin yapacağı evlere başvuracaklar dikkat! Yeni gelişme
TOKİ'nin yapacağı evlere başvuracaklar dikkat! Yeni gelişme
GİRİŞ 17.12.2019 08:08 GÜNCELLEME 17.12.2019 08:08
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türksat, 100 Bin Sosyal Konut Projesi başvurularının e-Devlet'ten yapılmasına yönelik entegrasyonu tamamladı.

 

 

Dar gelirli aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan projeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin resmi sosyal medya hesaplarından, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız öncülüğünde üretilecek 100 bin sosyal konuta yönelik başvurularınızı Dijital Türkiye Portalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz." açıklaması yapıldı.

ÇIKMAZSA İADE

 

 

e-Devlet üzerinden yapılacak başvurular, TOKİ tarafından değerlendirilecek ve başvuruya engel bir durum yoksa ödeme süreci başlatılacak. Bu aşamada başvuru sahibinin T.C. Ziraat Bankası nezdinde Türk Lirası (TL) olarak açılmış bir cari hesabı varsa, müsait olan hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek.

Türk Lirası olarak açılmış bir cari hesap bulunmaması durumunda, başvurunun tamamlanması halinde ilgili banka şubesinde başvuru sahibi adına bir cari hesap açılacak ve ilgilinin hesabından otomatik olarak 500 lira tahsil edilecek. Söz konusu hesapta başvuruyu takip eden ilk iş günü mesai saati sonuna kadar yeterli miktarda bakiye bulunmaması durumunda başvuru geçersiz sayılacak.

Başvuru sahibinin hak sahibi olmaması halinde başvuru bedeli söz konusu hesaba iade edilecek.

SON BAŞVURU TARİHİ 15 OCAK

TOKİ’nin internet sayfasında yer alan açıklamaya göre, başvuru yapacakların T.C. vatandaşı olup, proje il/ilçe sınırları içerisinde yaşıyor olması, kendisinin eşinin ve velayetleri altındaki çocukların üzerinde herhangi bir tapu kaydının olmaması ve en fazla hane halkı aylık gelirinin 5 bin 500 lira olması gerekiyor. İstanbul'da başvuracaklar için bu rakam 6 bin TL.


Söz konusu açıklamada, ayrıca şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerine ödeme kolaylığı sağlandığı ve başvurular için son tarihin 15 Ocak 2020 olduğu belirtildi.

2+1 ve 3+1 konut imkanı sunan projede asgari ücretli ve dar gelirli vatandaşlar, TOKİ aracılığıyla yapılacak konutlara uzun vadeli, kiradan daha ucuz bir maliyetle sahip olabilecek.

TOKİ'NİN KONUT YAPACAĞI İLÇELER

 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının yurt genelinde "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"ni uygulayacağı alanlar açıklandı. Konutlar İstanbul'da Arnavutköy, Başakşehir ve Tuzla'da, Ankara'da Beypazarı, Güdül, Sincan, Nallıhan, Bala, Haymana ve Çubuk'ta, İzmir'de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk'ta inşa edilecek. Başvuruları alınmaya başlanan yeni sosyal konutlar için il ve ilçe listesi ile konut sayılarına ilişkin bilgilere TOKİ'nin internet sitesinden ulaşılabiliyor.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • ilyas uçkun 5 ay önce Şikayet Et
  Aslında hiçde Dar gelirli aileye değil parası olan aileye bu tokiler 900 1000 bin tl taksitle tokimi olur asgari ücret kaç kuruş asgari ücretli dar gelirli değilmi Nasıl ödesin
  Cevapla
 • irfan 5 ay önce Şikayet Et
  Oturacak evi olduğu halde bir yolunu bulup tokiden ev sahibi olanlar var gerçek ihtiyaç sahiplerinin hakkını yemiş oluyorlar. Hatta kendileri oturmayıp kiraya veriyorlar. Bunların önüne geçilmeli.
  Cevapla
 • fatih 5 ay önce Şikayet Et
  yurt disindaki gurbetcilerde düsünülsün lütfen
  Cevapla
 • Halil 5 ay önce Şikayet Et
  Yurt dışındaki vatandaşlarda böyle bir imkan sağlansın yıllarca çalışıp Türkiyeden ev alamayanlar var bizde istiyoruz böyle bir imkan Euro çıktı çıkalı paranın bir değeri kalmadı.
  Cevapla
 • Nazım KARAMEHMET 5 ay önce Şikayet Et
  Sabit taksit faiz olmaz.
  Cevapla
 • Mehmet gölcük 2 hafta önce Şikayet Et
  Toki sabit taksit degil ki
  Cevapla
 • Mhmt 5 ay önce Şikayet Et
  Çok komiksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle