Türkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecek

Van-Tatvan-Bitlis ile Siirt-Mardin-Batman hattını birbirine bağlayan Botan Çayı Beğendik Köprüsü bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılacağı törenle hizmete açılacak. 450 metre uzunluk ve 165 metre yüksekliğindeki köprü Türkiye'nin en yüksek köprüsü olma özelliğini taşıyor. Proje sayesinde Van’da Pervari’ye 5 saati bulan seyahat süresi 2 saate kadar düşecek.

Türkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecek
Türkiye'nin en yüksek köprüsü açılıyor! 5 saatlik yol 2 saate inecek
GİRİŞ 11.07.2020 11:24 GÜNCELLEME 11.07.2020 11:28
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu proje ile Van’dan Siirt -Pervari arasındaki seyahat süresinin 5 saatten 2 saate düşeceğini açıklayarak, projenin terör örgütünün bölgede faaliyet göstermesini engelleyeceği için terör örgütü tarafından tehditlerle engellenmeye çalışıldığını anlattı. Karaismailoğlu, “Yol, ticaret yapmak için olduğu kadar insanları birleştirmek için, kardeşliği, birliği, beraberliği pekiştirmek için yapılır. Yol, medeniyet için yapılır, gelecek nesiller için yapılır. Terör örgütleri de bu birliği, bu kardeşliği, daha medeni güçlü bir Türkiye’yi istemedikleri için bu projenin hayata geçmesine engel olmak istiyor. Çünkü, yolunuz yoksa, eliniz kolunuz bağlı demektir. Yolunuz yoksa; ulaşamıyorsanız, erişemiyorsanız muasır medeniyetten bahsedemezsiniz. Turizmden, ticaretten bahsedemezsiniz. Bırakın küresel ölçekte rekabet etmeyi, kendi insanınızın refahını bile sağlayamazsınız. Bugün hizmete girecek bu proje de bölgede hem ekonomik kalkınmayı sağlayacak hem de birliği beraberliği artıracak” dedi.

 

165 METRE YÜKSEKLİĞİ İLE TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK KÖPRÜSÜ

Bitlis’in Hizan ile Siirt’in Pervari ilçeleri arasında yapılan Türkiye’nin en yüksek köprüsü olma özelliğini taşıyan Beğendik Köprüsü açılış için gün sayıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Beğendik Köprüsü’nün 120 metrelik 2 adet kenar açıklığı ile toplam 450 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğinde olduğunu belirtirken, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olduğunu söyledi.

 

Karaismailoğlu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Siirt’in Pervari ilçesinin; Şırnak, Bitlis ve Van arasında köprü konumunda olduğunu ve Beğendik Köprüsü’nün yapımının bu nedenle büyük önem taşıdığını anlattı. Beğendik Köprüsü’nü de içinde barındıran 72 kilometrelik Küçüksu-Hizan Ayrımı - Pervari İl Yolu’nun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılacağı törenle hizmete açılacağını bildiren Karaismailoğlu, proje ile Pervari’nin ulaşım standardının yükseleceğini ve çevre illere yüksek standartlı bir yolla bağlanacağını vurguladı. Bakan Karaismailoğlu, 2014 yılında yapım çalışmalarına başlanan Beğendik Köprüsü’nün 210 metre orta açıklığı ile Dengeli Konsol sistemiyle Türkiye’nin en uzun orta açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunun da altını çizdi.

1 MİLYAR 510 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Projenin Küçüksu-Pervari Yolu’nun kapasitesini artıracağını ve trafik güvenliğini sağlayacağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, projenin tamamlanması ile bölgenin sosyo-ekonomik gelişiminin hız kazanacağının altını çizdi. Projenin 1998 yılında yapımına başlandığını ve 1 milyar 510 milyar liralık yatırımla tamamlandığını belirten Karaismailoğlu, “Bu proje bölge halkı için büyük öneme sahip. Mevcut yolun çok büyük bir bölümü stabilize yol ve çok büyük bir rakımda dağları dolaşarak gidiyor. Hem çok tehlikeli hem de çok uzun bir yol. Projeyi mevctu yolun daha aşağısında tamamladık ve köprülerle tünellerle yolun güvenliğini ve konforunu artırdık. Proje sayesinde Van’da Pervari’ye 5 saati bulan seyahat süresini 2 saate kadar düşürmüş olduk” dedi.

Karaismailoğlu, 1998'den itibaren yapımına başlanan yol ve köprü yapımının, özellikle terör örgütlerinin bu projenin tamamlanmaması amacıyla gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle ağır ilerlediğini açıkladı. Karaismailoğlu, “Söz konusu proje, terör örgütünün bölgede faaliyet göstermesini engelleyeceği ve bölgede önemli bir ekonomik bir ivme sağlayacağı için proje şantiyelerinde işçilerimizi tehdit ettiler. Bu nedenle bölge halkımız için canla başla çalıştık ve bu projeyi tamamladık. İnanıyorum ki bu projenin bölgede sağlayacağı ekonomik ivme ile hem yatırım artıracak” dedi.

ÖNEMLİ İSTİHDAM KAPISI OLDU

Karaismailoğlu, Beğendik Köprüsü ile Beğendik-Pervari arasının 8 kilometre kısalacağını da anlatarak projenin tasarımından proje ve inşasına kadar tamamen Türk mühendis ve işçilerinin emeği ile yapıldığının altını çizdi. Köprünün yapımında da yüzde yüz yerli malzeme kullanıldığını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Yapım çalışmaları boyunca 255’i Beğendik Köprüsü’nde olmak üzere toplam bin 25 personel istihdam edildi. Yapımı dahi bölge insanımız için önemli bir iş kapısı oldu” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER
botan çayı
YAZDIR
YORUMLAR 49
 • millet 6 ay önce Şikayet Et
  istanbul projelerine bak sen? başkan kurbanlik hisse satıyor allahim işe bak ya, projeye bak ya, bu işleri halk organize ediyor senin ne işinvar kurban hisse satışıyla, yarında deri toplar dün fitre zekat topluyordu, neyse heralde yolları parkları kültür merkezkezlerini halk yapacak, bunlarda kurban zekat işleriyle uğraşır, ah istanbul ah kimlerin elinde kaldın.
  Cevapla
 • Mert 6 ay önce Şikayet Et
  Ağzıyla Mermi tutsa yine yaranamaz! İnkar edenlere haram zehir zıkkım olsun! İşin enteresan tarafı böyle yolları, hava limanlarını en çok eleştirenler kullanıyorlar! İktidarı beğenmezler , HDP nin peşinden koşarlar ama yolu , köprüyü senden benden daha çok kullanırlar! Hainler!!!
  Cevapla
 • salim 6 ay önce Şikayet Et
  karadeniz oto yolu Karasu mevkii ne 10 yıldır çivi çakılmıyor,,müteahhit para vermiyorlar diyor,,bu nasıl iş,,,,siirtlere ne yatırım yapılıyor,,İstanbulun yolunu kısaltacak yol yapılmıyor.
  Cevapla
 • metin 6 ay önce Şikayet Et
  Bitlis yolu siirte pek alakası yok ipek yolu ve 30 yıldır çalışma var
  Cevapla
 • ali 6 ay önce Şikayet Et
  malatya kuzey kuşak çevre yolu yapılmayı bekliyor
  Cevapla
 • Yöneticiye 6 ay önce Şikayet Et
  İstanbul İzmir yolu. Hızlı trenler marmaray. Kimler yararlanıyor kıymet biliyorlar mı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle