Türkiye'nin en yükseği üretimi yüzde 2 artıracak

İnşaatı devam eden Yusufeli Barajı ve HES, tamamlandığında Türkiye'nin birinci, dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak.

Türkiye'nin en yükseği üretimi yüzde 2 artıracak
Türkiye'nin en yükseği üretimi yüzde 2 artıracak
GİRİŞ 07.09.2020 13:28 GÜNCELLEME 07.09.2020 17:25
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Artvin'de yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye'nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

 

 

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, Artvin'in 70 kilometre güney batısında Çoruh nehri üzerinde inşa edilen Türkiye'nin prestij projelerinden Yusufeli Barajı ve HES inşaatına dair bir video paylaşıldı.

Yusufeli barajına dair genel bilgilerin yer aldığı videoda, şu bilgiler paylaşıldı:

 

 

"Finansmanı tamamen ülke kaynaklarından sağlanan ve Türk mühendislerce inşa edilen projenin kurulu gücü 558 megavat olan baraj, yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek.

26 Şubat 2013 tarihinde temeli atılan proje, sözleşmesine göre 4 Nisan 2021'de tamamlanacak.

Yusufeli Barajı'nın depolayacağı 2 milyar 130 milyon metreküplük su miktarıyla İstanbul’un iki yıllık su ihtiyacı karşılanabiliyor."

Yusufeli Barajı ve HES'in devreye alınmasıyla birlikte "Türkiye'nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin yüzde 2 oranında artacağı" vurgulanan paylaşımda, tesisin aynı zamanda havzadaki diğer barajların enerji üretimine yüzde 10 oranında katkı sağlayacağı, 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılayacağı da aktarıldı.

Yusufeli Barajı ve HES üretime geçtiğinde bütçeye yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacak 7 yılda kendi maliyetini karşılayacak.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
    su tukcak her yere kucuk buyuk demeden baraj uapmaliyiz susuz bir gelecek bizi bekliyir tetbir almaliyiz devlet su isleri yeni barajlar yapmali hem elektrik hemde su gelecekde sart
    Cevapla