Geri sayım başladı! Sınıra TANAP getirecek, TAP Avrupa'ya aktaracak

Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasındaki doğal gazı Avrupa'ya taşıyacak Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı'nda (TAP) inşaat 4,5 yılın ardından tamamlandı. Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından çıkarılan gazı Avrupa'ya taşıyacak TAP, Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) bağlanmıştı.

Geri sayım başladı! Sınıra TANAP getirecek, TAP Avrupa'ya aktaracak
Geri sayım başladı! Sınıra TANAP getirecek, TAP Avrupa'ya aktaracak
GİRİŞ 13.10.2020 10:54 GÜNCELLEME 13.10.2020 10:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

TAP'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye-Yunanistan sınırından İtalya'nın güneyinde bulunan alım terminaline kadar gaz verilen hatta, TAP kısa sürede ticari faaliyetlerine başlayacak.

Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından çıkarılan gazı Avrupa'ya taşıyacak TAP, Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) bağlanmıştı.

Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa ayağını oluşturan TAP, Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek İtalya'ya yılda 10 milyar metreküp gaz taşıyacak.

TAP'ın yüzde 20'şer hissesini BP, SOCAR ve Snam kontrol ederken, projede Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16 ve Axpo da yüzde 5 hisseye sahip bulunuyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Hakkı An 9 ay önce Şikayet Et
    ERMENİ çatışma zamanlaması ilginçtir. AREBAYCAN ın 25 yıllık petrol imtiyazını yenilediği zamanlar....Çünkü putin e tweet atan ERMENİ iş adamı gizli ortak olduğu şirketi ile ihale aldığı ortaya vb..AZARBAYCAN petrol imtiyaz sözleşmelerini incelemeli ve gerekirse BOZMALI. Petrolü ve gazı diplomasi de silah olarak kullanmalı.
    Cevapla