Dev projede önemli gelişme! İlham Aliyev duyurdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasındaki doğal gazı Avrupa'ya taşıyacak Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TAP) tamamlandığını belirterek, “Artık haftalar içerisinde resmi açılışı yapılacak. Bakü’den Avrupa’ya tarihi bir boru hattı tamamlandı.” dedi.

GİRİŞ 23.10.2020 13:58 GÜNCELLEME 23.10.2020 14:10
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Japonya merkezli Nikkei gazetesine verdiği mülakatta, Dağlık Karabağ’daki statükonun artık değiştiğini söyledi.

Azerbaycan ile Ermenistan dışişleri bakanlarının ABD’de görüşmeler yapacaklarına işaret eden Aliyev, “Buna benzer görüşmeler daha önce de yapılmıştı. Ancak mevcut Ermenistan hükümetiyle sürecin barışçıl bir şekilde çözülme ihtimali oldukça düşük.” diye konuştu.Aliyev, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki boru hatlarına yönelik saldırı tehditlerinde bulunduğunu belirterek, “Eğer böyle bir adım atarlarsa cezasını çekerler. TAP boru hattı tamamlandı. Artık haftalar içerisinde resmi açılışı yapılacak. Bakü’den Avrupa’ya tarihi bir boru hattı tamamlandı.” değerlendirmesinde bulundu.
Azerbaycan’daki boru hatlarının sürekli korunduğunu anlatan Aliyev, “Bu boru hatlarına çok sayıda ülke ve kurum milyarlarca dolar yatırım yaptı. Ermenistan bu boru hatlarına saldırı yaparsa bu ülkelerin tepkisi ne olacak? Ermenistan bu hatlara saldırı yapacaksa iki defa düşünmeli.” dedi.

“TÜRKİYE EN YAKIN MÜTTEFİKİMİZDİR”

Aliyev, Türkiye’nin Kafkasya’nın yanı sıra dünyada da önemli bir rol oynadığının altını çizerek, “Bu bir gerçekliktir ve bizi de mutlu eden bir gerçekliktir. Çünkü Türkiye bizim kardeş ülkemiz ve en yakın müttefikimizdir.” diye konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında da Dağlık Karabağ konusunun istişare edildiğini anımsatan Aliyev, şu ifadeleri kullandı:

“Bu nedenle Ermenistan’ın Türkiye’nin sürece dahil edilmemesi için yaptığı açıklamalar anlamsız. Türkiye zaten sürecin içerisinde ve istikrarın sağlanması için de burada olmalıdır. Türkiye üç Kafkasya ülkesiyle de sınırlara sahip tek ülke. Başka hiçbir ülke üçüyle sınırlara sahip değil, dolayısıyla Türkiye’nin süreçte etkin bir şekilde yer almasını güçlü bir şekilde destekliyoruz.”

TAP BORU HATTI

Azerbaycan'ın Şah Deniz 2 sahasından çıkarılan gazı Avrupa'ya taşıyacak TAP, Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) bağlanmıştı. Projede inşaat 4,5 yılın ardından tamamlandığı 13 Ekim’de açıklanmıştı.

Güney Gaz Koridoru'nun Avrupa ayağını oluşturan TAP, Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi'nden geçerek İtalya'ya yılda 10 milyar metreküp gaz taşıyacak.

TAP'ın yüzde 20'şer hissesini BP, SOCAR ve Snam kontrol ederken, projede Fluxys yüzde 19, Enagas yüzde 16 ve Axpo da yüzde 5 hisseye sahip bulunuyor.

 

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Leyla 8 ay önce Şikayet Et
  Ilham Aliyev, önce dostluklar baki kalsin, diğer hersey olur.Azerbaycan ve Türk iye ebedi dostluk devam etsin.
  Cevapla
 • Bircihan 9 ay önce Şikayet Et
  Erminisana karşı Azeri kardeşlerimizin mücadelesine Avrupa işte tam bu yüzden ses çıkaramıyor gaz Avrupa üretebilir ama uretmeknicin enerjiye ihtiyacı var ısınmak için serinlemek için enerjiye ihtiyacı var va dun yada kullanılan en iyi yakıt dogalgaz şuan avrupa o yüzden çaresiz orta doğunun yükselişini caresizlikle izleyecekler ve bu yükselişin en çok kazananı tabiki biz olacağız
  Cevapla
 • Aybek çalışkan 9 ay önce Şikayet Et
  İnşallah yukselecegiz
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  savaşın sebebinde böylece belli oldu.
  Cevapla
 • .Şəhla Əliyeva. 9 ay önce Şikayet Et
  Mən bir Azərbaycanlı öyrətmənəm.30 ildir,mənfur ermənilərə nifrət və qəzəblə yaşayıram.Öyrəncilərimə bir gün xalqımın ažğın düşmənə layiqli cavab verəcəyini hər zaman təbliğ etmişəm.Yaşasın qəhrəman Azərbaycan əsgəri. Sağ olsun türk qardaşlarımız.Tanrı türkü qorusun.
  Cevapla
 • Ben 9 ay önce Şikayet Et
  Tanrı değil..!!! ALLAH can kardeşim.
  Cevapla
 • Necattin 9 ay önce Şikayet Et
  Allah sizleri de korusun. Ümmet-i Muhammed’i(asm) iki cihanda Aziz eylesin
  Cevapla
 • Kadir 9 ay önce Şikayet Et
  Güzel bir boru döşemişsiniz ki Ermenistan terörüstlerini üzerinize saldılar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle