Elden ödeme yaptılar hem evlerini hem paralarını kaybettiler

İstanbul’da iki kardeş satın aldıkları ev için elden ödeme yaptı. Daha sonra evin eski sahibinin borçları nedeniyle adına başlatılan icra takibi sonucu satış inceleme altına alındı. Bankanın “Borçlu mal kaçırıyor. Bu satış gerçek değil” iddialarına ilişkin mahkeme satışı iptal ederken söz konusu evin banka tarafından icradan satılmasına karar verdi.

Elden ödeme yaptılar hem evlerini hem paralarını kaybettiler
Elden ödeme yaptılar hem evlerini hem paralarını kaybettiler
GİRİŞ 14.03.2021 17:30 GÜNCELLEME 15.03.2021 10:23
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Her gün Türkiye genelinde binlerce gayrimenkul el değiştiriyor. Pek çok devir işleminde de daha düşük harç ödemek için, mülkün değeri düşük gösteriliyor. Bu süreçte yapılan bir diğer hata da ödemenin banka yolu ile yapılması yerine elden yapılması.

Bu durum, satıcının işine gelse de ileride satın alınan gayrimenkulün elden gitmesine kapı aralayabilir. İki ayrı uluslararası şirkette üst düzey yönetici olarak çalışan Onur Gökalp (38) ile kardeşi Orçun Gökalp’in (36) yaşadıkları ise, benzer durumdaki birçok kişinin de başına gelebilecek türden.

Hürriyet'te yer alan bilgilere göre, Gökalp kardeşler 6 yıl önce Kadıköy Suadiye’de bir daire satın almaya karar verdi. Daire, Konya’da yaşayan iş insanı Önder Ragıp Bağrıaçık’a aitti. Dairenin satışına bir emlakçı aracılık ediyordu. Bağrıaçık Konya’da olduğu için tüm satış görüşmeleri, İstanbul’da yaşayan amca N. Bağrıaçık ve kuzen S. Bağrıaçık ile yürütülüyordu. Görüşmeler sonrası dairenin 900 bin liraya satışı için anlaşmaya varıldı.

Bakan Murat Kurum: 125 bin TL'lik kredi limitini 200 bin TL'ye çıkardık

RAYİÇ BEDELİ DÜŞÜK GÖSTERİLDİ

Gökalp kardeşler, yanlarındaki getirdikleri para dolusu çantaya açtı. Para sayma makinesinden geçirilen 887 bin lira muhasebeci M. Ç.’ye teslim edildi. Kadıköy Belediyesi’nden alınan rayiç bedel olan 360 bin lira, tapuda da evin değeri olarak gösterildi.

EVİN SAHİBİNE İCRA TAKİBİ BAŞLATILDI

Taraflar arasındaki devir işlemi 24 Haziran 2015 günü tamamlandı. Ancak Gökalp kardeşler, birkaç ay sonra şok bir dava ile karşı karşıya kaldı. Dava, özel bir bankanın Konya’daki birimi adına açıldı. Anılan banka, Önder Bağrıaçık’ın mobilya şirketine verdiği krediyi tahsil edemeyince hakkında icra takibi başlatmıştı. Anılan banka dışında, Bağrıaçık hakkında 70 kadar farklı icra takibi daha bulunuyordu. Bağrıaçık’tan kredisini tahsil edemeyen banka bu kez, mevcut tapularının yanı sıra yakın zaman önce devrini yaptığı tüm tapu kayıtlarını çıkardı. Gökalp kardeşlere yapılan tapu devri bilgisine de ulaşıldı.

Kira geliri olanlar dikkat! Beyanname için rakam belli oldu

MAHKEME BANKANIN TALEBİNİ KABUL ETTİ

Banka avukatı dava dilekçesinde, anılan devrin mal kaçırma amaçlı olduğunu öne sürdü. Gökalp kardeşler adına yapılan savunmalarda ise “Bu satış gerçek bir satış” denildi. Konya 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme bankanın talebini reddetti. Ancak istinaf mahkemesi, yerel mahkemenin kararını bozdu, mahkeme bu kez bankanın talebini kabul etti.

100 BİN TL'LİK BORÇ DA GÖKALP KARDEŞLERE KALDI

Bankanın ‘tasarrufun iptali’ talebi ile açtığı davayı kabul eden mahkeme, evin banka tarafından icra yolu ile satışına da karar verdi. Mahkeme, 100 bin lirayı bulan yargılama ve avukatlık masrafının ödenmesinde de Gökalp kardeşleri sorumlu tuttu.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 62
 • Orhan çifci 3 yıl önce Şikayet Et
  Benimde benimde başıma arabayla geldi arkadaş dan arabayı alıp parayı ödedik satışı vercem dedi parayı elden verdik parada gitti arbada.
  Cevapla
 • Celal 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kararla gayrı menkul satışlarına güven kalmaz. Her kes itiraz edip satışı bozdurabilir.
  Cevapla
 • Timurray 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede kim işini doğru düzgün yapıyorki!!!!!Burda kim varsa hepsi suçlu....
  Cevapla
 • Hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  Kim bilir ne var işin icinde
  Cevapla
 • Hutbe-i Şâmiye 3 yıl önce Şikayet Et
  Demek, hakikî adalet ve tesirli ceza odur ki, Allah'ın emri namıyla olsun. Hutbe-i Şâmiye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle