Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal istanbul'la ilgili yoğun bir çalışmanın olduğunu söyledi.

Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması
Bakan Karaismailoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması
GİRİŞ 26.03.2021 13:26 GÜNCELLEME 26.03.2021 16:33
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Kanal istanbul'la ilgili yoğun bir çalışmanın olduğunu belirterek "Dünyanın en önemli projelerinden birisi bu. Aslında bu bir Türkiye ve hatta dünya projesi. Sonuçta bu lojistik koridorlarının önemli bir noktasında mihenk taşı" ifadelerini kullandı. 

KANAL İSTANBUL İLE İLGİLİ GELİŞMELER

Kanal İstanbul ile ilgili gelişmelere değinen Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Yoğun çalışmalar var. Dünyanın en önemli projelerinden birisi bu. Aslında bu bir Türkiye ve hatta dünya projesi. Sonuçta bu lojistik koridorlarının önemli bir noktasında mihenk taşı. Hem boğazın geleceği hem de dünyadaki trafik durumuna ihtiyaç verebilmek için çalışma yapıyoruz. Bu sadece su yolu değil, İstanbul ve Türkiye'ye değer katacak bir çalışma. 2053, 2071'in planlarını yapan bir ülke olarak hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bunlar da büyük devlet ve güçlü devlet olmanın gerekleridir."

Karaismailoğlu, İstanbul Boğazı'ndaki trafik yoğunluğuna Kanal İstanbul'un alternatif olup olmayacağı yönündeki soruya cevap verirken de "Tabii ki... Oradaki trafik hacmini rahatlatacak. Riskleri minimum seviyeye indirecek önemli projelerden birisi. İstanbul Boğazı'nın değerini anlatamayız. Çünkü İstanbul eşi benzeri olmayan bir yer. İnşallah burası ülkemize yakışan projelerden birisi olacak." dedi.

KARA YOLLARINDAKİ ÇALIŞMALAR

Son dönemlerde yaptıkları ulaşım yatırımlarına ilişkin bilgi veren Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Çok şükür her yerde trafik yoğunluğu artıyor ama trafik kazaları azalıyor. Bu da yatırımlarımızın sonucu. Bugün kaza haberlerini az duyar hale geldik. Çünkü yaptığımız yatırımlarla yaşam kalitesini artırıyoruz. Şanlıurfa'da da önemli yatırımlar yapıyoruz. Projeler ve ihtiyaçlar bitmiyor. Program dahilinde projelerimiz artarak devam edecek. Vatandaşımız mutlu oldukça biz de onların hayır dualarını almak için koşturuyoruz."

Bakanlık olarak her yerdeki projelerini hızla sürdürdüklerini belirten Karaismailoğlu, Ankara-Sivas kara yolunun Bakanlık için önemli projelerden birisi olduğunu ve bunu bu yaz tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bir taraftan da Konya ile Karaman arasındaki 100 kilometrelik hızlı tren hattını açmaya çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü'nde de çalışmaların hummalı bir biçimde devam ettiğini, gelecek yıl 18 Mart'ta burayı açmayı hedeflediklerini ifade etti.

Karaismailoğlu, ülke genelinde akıllı yollarla ilgili çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

DEMİR YOLLARININ ÖZELLEŞTİRİLECEĞİ İDDİASI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının özelleştirilmesine yönelik iddialara da değinen Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Özelleştirme diye bir şey kesinlikle yok. Gelişen dünyada her kurumun da kendisini geliştirmesi, yenilemesi gerekiyor. Biliyorsunuz biz son dönemlerde çok büyük atılımlar yapıyoruz. Burada da büyük müşteri memnuniyetini benimseyen hizmet kalitesinin benimsenmesi gerekiyor. Bir taraftan yatırımlarımız devam edecek, bir taraftan da gelişen teknolojiye ayak uydurmak gerekiyor. Mutlaka kurumlarımızın da kendilerini geliştirmesi, yenilemesi, yeni faaliyetlere hazır olması gerekiyor. Bir taraftan da bunun çalışmasını yapıyoruz. İnşallah Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, dünyanın en gelişmiş ağlarından birisi olsun istiyoruz."

HAVA YOLUNA DESTEK MESAJI

Bakan Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla beraber hava yollarında yaşanan daralmayla ilgili herhangi bir çalışma olup olmayacağının sorulması üzerine de şunları ifade etti:

"2002 öncesinde hava yollarına havadaki bir cisim gibi bakıyorduk. Ben de onlardan birisiydim ama Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde artık hava yolu, halkın yolu oldu. Çok akla hayale gelmeyecek hale geldik. 210 milyon yolcu hareketine ulaştık, kapasite çok daha fazla. Büyük yatırımlar yapıldı. 2020 mart ayına girene kadar her şey yolunda gidiyordu. İstanbul Havalimanı dünyanın merkez taşımacılığı ve transfer merkezi haline gelmişti ama Kovid-19 salgını ezber ve dengelerimizi bozdu. Biz de bir an önce açılması için çaba sarf ediyoruz. Bir taraftan da sektörü ayakta tutmak için yeni planlamalar, gelişmeler ve iyileştirmeler yapmaya çalışıyoruz. Süreci bu şekilde tamamlayıp inşallah Kovid-19 sonrasına hazırlanmaya çalışıyoruz. En kısa zamanda 210 milyon yolcuya ulaşma hedefi doğrultusunda biz de bekliyoruz. Tabii bu kısıtlamalar nedeniyle süreç devam ediyor. İnşallah temennimiz en kısa zamanda bitmesi. Çünkü hareketlilik ne kadar fazla olursa bizim için iyi. Süreci takip ederken, sektörü de ayakta tutabilmek için çalışmalar yapıyoruz."

Karaismailoğlu, İstanbul'daki metro çalışmalarına ilişkin olarak da "6 projede 91 kilometre İstanbul'da metro yapıyoruz. İnşallah bunları 2023'e kadar bitireceğiz. Hatta bu yıl sonu itibarıyla faaliyete alacağımız bölümler var. Şu anda arkadaşlarımız çok aktif şekilde çalışıyor. Zaten şu anda İstanbul'daki şantiyeler sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının şantiyeleri. Buna ilaveten Altunizade-Çamlıca hattının ihalesini yapacağız önümüzdeki günlerde. Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında hem hafif raylı sistem yapacağız hem ulaşımı sağlayacağız. Burada nostaljik bir hat yapmayı planlıyoruz. Bunların hepsi İstanbul'a değer katacak önemli çalışmalar olacak." dedi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ demiryolu
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Adil 4 ay önce Şikayet Et
  Kanal İstanbul büyük ihtiyaç
  Cevapla
 • reco 4 ay önce Şikayet Et
  Bazılarıda kanal yapıldımı yanına heykel yapar zaten ondan başka da birşey de yapamazlar
  Cevapla
 • petrolcü 4 ay önce Şikayet Et
  chp halkın değil heykellerinin partisi.
  Cevapla
 • Ramo 4 ay önce Şikayet Et
  Çok gecikti bu proje . 2011 seçimlerinden beri dört gözle bekliyoruz. Güzelim boğazlarımızı kurtarın şu gemi trafiğinden. Bizim de dünya çapında para basasacağımız bir kanalımız olsun artık.
  Cevapla
 • İstanbullu 4 ay önce Şikayet Et
  Aaaa yapmayın bu kanalı yaaaa. Deprem olur sonra bak ekrem rüyasında büyük dedesini görmüş . O söylemiş rüyasında. İnanmazsanız chdp lilere sorun. He birde balıklara zarar verir demiş. Hani Büyük İstanbul Hava Limanı kuşlara zarar verir diyorlardı ya işte öyle bir şey.
  Cevapla
 • NURTEN 4 ay önce Şikayet Et
  çalışma yoğun olacak tabi,Katar sıkıştırıyor.....
  Cevapla
 • Nursuz 4 ay önce Şikayet Et
  Bazılarını Katar Turkiye dayanışması çıldırtıyor. Alışmışlar, daima Turkiyeyi batiya satan ülkelere ya da Turkiyenin batiya yalakalik icin diger ulkeleri satmasina, zorruna gidiyor tabi. Biriz, beraberiz, catlasın düşmanlarımız
  Cevapla
 • Gemici 4 ay önce Şikayet Et
  Katara yapılmıyor istanbula yapılıyor sanki kayatın olacak saçmalama ayten!
  Cevapla
 • 06 ismail 4 ay önce Şikayet Et
  Sizin kadarla derdiniz nedir avrupa olursa ses yok yah su gericilikden kurtulun artik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle