Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi arttı

Avro Bölgesi'nde ekim ayında inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,3, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,4 arttı.

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi arttı
Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi arttı
GİRİŞ 18.12.2014 13:48 GÜNCELLEME 18.12.2014 13:48

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayınladığı öncü verilere göre, bu yılın ekim ayında mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi eylül ayına göre Avro Bölgesi ve AB'de artış kaydetti.

18 üyeli Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi ekimde yüzde 1,3 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 0,4 arttı. Söz konusu oran yıllık bazda ise Avro Bölgesi'nde yüzde 1,4 ve AB'de de yüzde 1,5 yükseldi. İnşaat üretimi eylülde Avro Bölgesi'nde yüzde 1,4, AB'de de yüzde 1,5 artmıştı.

Ekimde inşaat üretimindeki artış, Avro Bölgesi'nde yüzde 1,4 artan inşaat yapımı ve yüzde 0,3 artan inşaat mühendisliği faaliyetinden kaynaklandı. AB'deki artışa ise yüzde 0,4 yükselen inşaat yapımı ve yüzde 0,2 artan inşaat mühendisliği neden oldu.

İnşaat üretiminde aylık bazda en fazla artış sırasıyla Macaristan, İtalya ve Hollanda'da gerçekleşirken, en fazla azalış ise sırasıyla Romanya ve İngiltere'de belirlendi.

Avro Bölgesi'nde inşaat üretimi sektöründe yıllık bazdaki artış ise yüzde 1,8 artan inşaat üretimi ve yüzde 0,4 yükselen inşaat mühendisliğinden kaynaklandı.

AB'de ise söz konusu oranın yükselmesinde yüzde 2,3 artan inşaat üretimi etkili olurken, inşaat mühendisliği yüzde 1,5 geriledi.

Söz konusu oranda yıllık bazda en fazla artış sırasıyla Macaristan, İspanya ve İsveç'te gerçekleşirken, en fazla azalış ise Romanya, Portekiz, İtalya ve Slovakya'da ölçüldü.

ETİKETLER
avrupa birliği
YAZDIR