İşte konutta devlet desteğinin ayrıntıları

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konut alacaklara yapılacak yüzde 15'lik devlet desteğine ilişkin detayları paylaştı.

İşte konutta devlet desteğinin ayrıntıları
İşte konutta devlet desteğinin ayrıntıları
GİRİŞ 28.01.2015 14:02 GÜNCELLEME 28.01.2015 14:18
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konut alacaklara yapılacak yüzde 15'lik devlet desteğine ilişkin, "Birisi derse ki ben 5 yıl için yatırdım ama 4. yılda, 3. yılda evi almak istiyorum. 4 ve 3. yıllar için de kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması olacak. 5 yıl için yüzde 15 ise diyelim ki 4 yıl için yüzde 12, 3 yıl için yüzde 10 gibi kademelendirilmiş bir şekilde düzenleme getireceğiz" dedi.

Davutoğlu, Onuncu Kalkınma Planı kapsamında öncelikli dönüşüm programlarına ilişkin Ankara Palas'ta düzenlediği üçüncü basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Konut alacaklara yüzde 15 devlet katkısının ayrıntılarına ilişkin soru üzerine Davutoğlu, inşaatın ekonominin lokomotif sektörleri arasında yer aldığını söyledi.

ÇEYİZ SANDIĞINDA OLDUĞU GİBİ
 

Davutoğlu, dün katıldığı İnşaat Sektörü Zirvesi'nde, sektör temsilcilerinin son dönemde konut arz ve talebi arasında arz lehine bir artış olduğunu ve bir müddet sonra bunun sıkıntı doğurabileceğini ilettiklerini aktardı.

Yeni evlilikleri teşvik etmek istediklerini dile getiren Davutoğlu, "Eskiden şöyle bir şey vardı: Nüfus az olsun, konuta az ihtiyaç olsun, az üretilsin. Şimdi ise biz aksini söylüyoruz, nüfus dinamik olsun, arz artsın, çok üretilsin ama öyle bir mekanizma kuralım ki bunu teşvik etsin" dedi.

Söz konusu teşvikin yeni konut edineceklere getirilen şartları hafifletmek yoluyla olacağına dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

İLK EV İÇİN GEÇERLİ OLACAK


"Yapmayı düşündüğümüz uygulama şu; yüzde 25 teminat toplamak bir yükse bu yükü hafifletelim. Bu yükün hafifletilmesinde doğacak sonuçlar nedir? Konut sahibi olmak talebi artırıcı bir etki yapacak ve bu noktada özellikle düşük gelirlilerin daha kolay konut sahibi olması temin edilecek. Yani ilk evde olacak, 2 ve 3. evde değil. Bu da daha çok yeni evliler ile ilgili olduğu için aynen çeyiz sandığında olduğu gibi, evlilikleri de teşvik etmiş olacağız. Evlilikle gelen zorlukları paylaşmış olacağız. Bu talep artışı, inşaat sektörünü de rahatlatacak.

5 YILA YÜZDE 15, 3 YILA YÜZDE 10 DESTEK

Düşündüğümüz model şudur; kanun yürürlüğe girdikten sonra bir bankada, bankayla anlaşarak 'ben konut edinmek üzere bir hesap açmak istiyorum' deyip o hesaba para yatırmaya başladığında, bu hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında yüzde 15 devlet verecek. Yani 100 bin lira biriktirilmişse 15 bin lira da devlet verecek. Böylece peşinatı temin etmek kolaylaşmış olacak. Ama birisi derse ki ben 5 yıl için yatırdım ama 4. yılda, 3. yılda evi almak istiyorum. 4 ve 3. yıllar için de kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması olacak. 5 yıl için yüzde 15 ise 4 yıl için yüzde 12, diyelim 3 yıl için yüzde 10 gibi kademelendirilmiş bir şekilde, erken çekmek istediğinde 3 yıl için yüzde 10, 4 yıl için yüzde 12 gibi. Böyle bir düzenleme getireceğiz. Böylece en az 3 yıl o tasarruf teşvik edilmiş olacak ama erken çekimlerde de yüzde 15'ten daha aşağı inen bir kademelendirme uygulanacak. Bu, devletin konut talebini artırmak için inşaat sektörünü, konut alımlarında peşinat yükümlülüğünü hafifletmek suretiyle de yeni evlilere ve daha düşük gelirli kesime yaptığı bir destek olacak."

''DEĞER DÜŞÜŞÜNÜ DE DEĞERLENDİRİYORUZ''

İnşaat Sektörü Zirvesi'nde imar değişikliğinden kaynaklı değer artışı konusunun da gündeme geldiğini aktaran Davutoğlu, sektör temsilcilerinin değer düşüşü olduğu zaman bunun tazmin edilip edilmeyeceğini sorduklarını dile getirdi.

Bunun haklı bir talep olduğunu belirten Davutoğlu, "Değer artışı olunuyorsa, pay alınıyorsa değer düşüşü olunca da bir şekilde onun karşılanması lazım. Bunu nasıl karşılayacağımızı planlayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR 24
 • MHMTACKGZ 7 yıl önce Şikayet Et
  Keşke kobilere verdikleri sıfır faizli kredi imkanı sunulsa. Bu bizim için daha iyi, hem seve seve ve daha kolay öderiz.Faiz denen illete de bulaşmamış oluruz. Gerçi kobiler istihdam oluşturuyor.Biz sanki yan gelip yatıyor muyuz? Biz de Devletimize hizmet ediyoruz. OLMASI ÜMİDİYLE
  Cevapla
 • Bankaya yatiririm, daha cok kazanirim. 7 yıl önce Şikayet Et
  ne sacmalik, bu kadar insan ancak buna mi varabildi? yazik bu yonetime
  Cevapla
 • kahraman 7 yıl önce Şikayet Et
  siz bana 120 bin verin 20 yılda taksitle alın babalık böyle olur ödeyemezsem evi tekrar siz alın. olmazsa memur maaşına endeksli olsun
  Cevapla
 • birisi 7 yıl önce Şikayet Et
  5 senede % kaç vergi keseceksiniz. Gölge etme başka ihsan istemez.
  Cevapla
 • komikleştiler iyice 7 yıl önce Şikayet Et
  devlet vatandaşın parasını kayıt altına alıp piyasadan sıcak parayı çekmek ve ülkeyi fonlayabilmek için olmadık işlere ve kandırmacalara giriyor gülüyorum sen faizleri düşürürsen piyasa zaten canlanır evi olmayana vergi teşviki ver göreyim... yok ama amaç başka 70 milyon vatandaş keriz ya sanki !!! nasıl olsa millet bize sürekli oy veriyor yolalım ... yolun bakalım oy sayımında saçlarınızı yolacaksınız inşaallah hezimetiniz geliyor keşke bu hezimeti yaşayan tayyip olsaydı akparti 2008 den beri zengin partisi çizgisine oturdu .. HAYIRLI İŞLER şimdilik....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle