E-Haciz projesi hayata geçiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bağlı kuruluşu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu hizmetlerini elektronik ortama taşıyor

E-Haciz projesi hayata geçiyor
E-Haciz projesi hayata geçiyor
GİRİŞ 14.05.2015 09:28 GÜNCELLEME 14.05.2015 09:34
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bağlı kuruluşu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu hizmetlerini daha etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde elektronik ortamda sunmaya devam ediyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün kuruluş yıldönümü olan 21.05.2015 tarihinden itibaren icra-i haciz, kamu haczi, ihtiyati haciz şerhlerinin salt elektronik ortamda tutulması uygulamasına başlanacak.

E-haciz uygulaması ile kamu ve icrai haciz taleplerinin elektronik ortam üzerinden gönderilmesiyle işlemlerin daha hızlı, etkin ve güvenli bir şekilde karşılanması sağlanacak.

Uygulama ile tapu müdürlüklerinin iş hacminde önemli oranda azalma olacak, iş hacminde meydana gelecek azalma vatandaş memnuniyetine olumlu bir şekilde yansıyacak.

Türkiye genelinde 2014 yılında toplam tapu işlemleri adedi 7 Milyon 184 bin 361 iken bunların 2 Milyon 457 Bin 465 adedi haciz işlemleri oldu. 2014 yılında yapılan haciz işlemlerinin tüm tapu işlemlerine oranının yüzde 34 olduğu görülüyor.

YORUMLAR 3
 • murat 7 yıl önce Şikayet Et
  ne mutlu
  Cevapla
 • duyru 7 yıl önce Şikayet Et
  ne tapusu ne hali ülkenin yarısının taposu yok bunu düzenlemiyen ev almaya kalkıyorsun bakıyorsun tapu var oturma izni yok oturma izni var arsa imarlı değil vs. mutlaka insanı caydıracark bir sorunla karşı karşıya kalıyor vatandaş vekiller ne işe yarıyor
  Cevapla
 • Nazlı 7 yıl önce Şikayet Et
  Koltuk kapmacada birinci olmaya
  Cevapla