Ankara-İstanbul arası 1.5 saate inecek!

Ankara-İstanbul arasının 1.5 saate indirecek 350-400 km hıza ulaşan 'Süper yüksek hızlı tren' için yeni bir hat yapılacak.

Ankara-İstanbul arası 1.5 saate inecek!
Ankara-İstanbul arası 1.5 saate inecek!
GİRİŞ 06.10.2015 17:11 GÜNCELLEME 06.10.2015 17:11
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Hızlı tren hatlarına bir yenisi daha ekleniyor. İstanbul ve Ankara arasını 1.5 saate kadar düşürecek yeni bir 'Hızlı Tren Hattı' devreye alınıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın fizibilite çalışmasını büyük ölçüde tamamladığı yeni hat, Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilecek. Saatte 350-400 km hıza kadar ulaşacak trenlerin kullanılacağı YHT hattının toplam uzunluğunun 500 kilometreyi bulması bekleniyor.

Yeni hat projesi, AK Parti'nin seçim beyannamesinde de yer aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan seçim beyannamesinde Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin olarak, "Ankara ve İstanbul arasını 1.5 saate indirecek yüksek hızlı tren projesini, YİD modeliyle gerçekleştirmek üzere proje çalışmalarını yürüteceğiz" ifadeleri yer alıyor. 'Süper Yüksek Hızlı Tren' olarak adlandırılacak hatta ilişkin projenin 5 milyar doları bulması bekleniyor.

OTOBANIN YANINDA

Ankara-İstanbul Otobanı'na paralel olarak inşa edilecek yeni hat İstanbul Köseköy'e ulaşacak. Proje ile KOBİ'ler başta olmak üzere yerli sanayinin de geliştirilmesi hedefleniyor. Projenin 167 km'lik Polatlı-Afyonkarahisar bölümünün yapıldığı hatırlatılan beyannamede, "2015'te Afyonkarahisar-Uşak-Manisa-İzmir kesiminin altyapı inşaatına başlanacak. Projenin yaklaşık bedeli 4.2 milyar TL. Orta Anadolu'yu Ege ile bağlayacak bu proje ulusal demiryolu ağının entegrasyonuna da katkı sunacak" denildi. Yaklaşık 244 km güzergah uzunluğuna sahip Karaman-Niğde-Yenice hızlı tren projesi 200 km/sa hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanıyor. AK Parti beyannamesinde konuya ilişkin şu bilgiler yer alıyor: "Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacak. Proje bedeli 3.2 milyar TL olup 2020 yılında bitirilmesi planlanıyor."

ANKARA NİĞDE OTOYOLU

Ankara'nın Güney ve Doğu ile bağlantısına katkı sağlayacak önemli bir otoyol projesi daha hayata geçiriliyor. Ankara-Niğde Otoyolu Projesi'nin toplam uzunluğu 330 km. Projenin tutarı 1.4 milyar dolar. Yap-İşlet-Devret yöntemiyle ihale süreci devam ediyor.

YORUMLAR 9
 • Ümit 7 yıl önce Şikayet Et
  Dogru isler yapiliyor ama zamansiz.. Arkadas TR nin en cok kullanan hatti olan izmit - istanbul hatti hala adam gibi kullanilamiyor, binlerce insani otobüslere mahkum etmissiniz, tekel otobüs firmasi milleti sömürüp adam gibi hizmet vermiyor. Önce bunun gibi yerlerde 15 dak ya da yarim saatte tren seferleri yapin millet bir nefes alsin, otobanlarda otobüs terörürnden biraz da olsa kurtulsun, sonra Ist- Ankarayi 1,5 saate düsürürsünüz.
  Cevapla
 • Abdullah 7 yıl önce Şikayet Et
  Beğenmiyorsanız ABİLERİNİZ gibi defolun gidin bu ülkeden !!!!
  Cevapla
 • ahmed 7 yıl önce Şikayet Et
  mevcut ankara-istanbul Yht eskisehir uzerinden gidiyor ve cok dolastiriyor. burada bahsedilen direkt hat olacak.
  Cevapla
 • burak 7 yıl önce Şikayet Et
  ankarayi istanbulun yanina tasiyinda kurtulun bea..
  Cevapla
 • İyi ama 7 yıl önce Şikayet Et
  Biz Türk işi yapmasak şunu. Onca zaman önce hazırla Fizibiliteni arkadaş. O kadar yok yapım işine giriyorsunuz, zaman ve imkanları israf etmeyin. Bu millete cidden yazık. Çalmak isterseniz alanen çalın. Ama bu bitmiş işin ardından birdaha aynı yeri kazıp hayda daha hızlısını yapacam olayı olmuyor...
  Cevapla
 • Reşid 7 yıl önce Şikayet Et
  Bir insan ya iyi çalar, ya iyi hizmet eder. Öncekilerin çoğu iyi çalanlardı. Şimdiki hükümet ise iyi hizmet edenlerden. Kitapları karıştır da geçmişini oku.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle