Zeybekci: T.C'li tapu alan vatandaşımızdır

Yabancıya satışa izin veren mütekabiliyet yasasının ardından konut bedeline göre süresiz oturma izni veya vatandaşlık gündeme geldi.

Zeybekci: T.C'li tapu alan vatandaşımızdır
Zeybekci: T.C'li tapu alan vatandaşımızdır
GİRİŞ 15.10.2015 07:07 GÜNCELLEME 15.10.2015 11:21
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Türk Gayrimenkul Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması dün sona erdi. 
 
3 gün süren etkinlik boyunca Körfez Bölgesi’den gelen yatırımcılara Türk gayrimenkul firmaları sunumlarını yaparak, projelerini tanıtma ve işbirliği yapma fırsatı buldu. Körfez’den 47 şirketin katıldığı etkinlik boyunca karşılıklı 300 görüşme yapıldı. 
 
Etkinliğin son gününe konuşmacı olarak katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yabancıya satışın döviz kazandırıcı hizmet olarak tanımlanması ve ev alan yabancıya vatandaşlık hakkı gibi konularda olumlu mesajlar verdi. 
 
Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılara, “Burası sizin ülkeniz” diyerek seslenen Bakan Zeybekci, “Yabancılara konut satışı denmemeli. Her kim ki bu ülkeye gelip de üzerinde benim şanlı bayrağımın olduğu, Türkiye Cumhuriyeti yazan tapuyu alıyorsa, bu ülkenin gelecek tarihinde, kaderinde benimle beraber olmayı tercih ediyorsa o benim birinci sınıf vatandaşımdır, kader ortağımdır” dedi. 
 
Dünyada bir çok ülkede satın alınan konutun bedeline göre bir vatandaşlık sistemi bulunduğunu ifade eden Zeybekci, önerdikleri uygulamayı şöyle açıkladı: 
 
VATANDAŞ SAYILMALI
 

“Şu fiyata kadar olursa hızlı şekilde devreye giren bir sistem, şu değerden buraya kadar olursa 2 yıl veya 1 yıl içinde vatandaşlık kazanmak, şu değer ve üzerinde olursa eğer güvenlikle ilgili sıkıntı yoksa doğrudan vatandaşlıkla ilgili uygulamalar var. Türkiye olarak bunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Benimle aynı ülkeyi, kaderi, kimliği paylaşmak isteyen birine benim son derece pozitif yaklaşmam gerekiyor. Özellikle gayrimenkul edinmekle ilgili vatandaşlık talebi varsa bunu belirli kategorilerde bir sınıflandırma yapmamız gerekiyor. Bu önerimi de Bakanlar Kurulu’nda dile getirdim. Henüz erken ama olması gereken, doğru olan bu.”

ETİKETLER
konut sektörü tc
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • can 6 yıl önce Şikayet Et
  para karsılıgı vatandaslık olmaz
  Cevapla
 • alı 6 yıl önce Şikayet Et
  oy toplamak dertleri para
  Cevapla
 • vatandas76 6 yıl önce Şikayet Et
  ülkeni bu kadar kolay satma
  Cevapla
 • ferhat 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülke o ülkelerle aynı gelişmişlik düzeyinde değil ülkeyi dolaylı yoldan satmaktır bu dikkatli olunmalı
  Cevapla
 • hüseyin 6 yıl önce Şikayet Et
  suriyelilere vatandaşlık vermek için bence.milleti böyle uyuturuz diye düşünüyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle