Çılgın Proje için yasal düzenleme geliyor

Kanal İstanbul’un Yapİşlet- Devret (YİD) modeliyle hayata geçirilmesinin önündeki engeller, ilgili kanunda yapılacak düzenlemelerle aşılacak

Çılgın Proje için yasal düzenleme geliyor
Çılgın Proje için yasal düzenleme geliyor
GİRİŞ 15.12.2015 06:09 GÜNCELLEME 15.12.2015 08:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında Başbakan iken “Çılgın Proje” olarak tanıttığı Kanal İstanbul, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı’nda yer aldı. Planda, Kanal İstanbul’un yapımı ve işletilmesiyle ilgili yapılacak yasal düzenlemeye de atıfta bulunuldu.

İFADE EKLENECEK

Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’da “kanal” ifadesi yer almadığı için YİD modeliyle ihaleye çıkılamayan Kanal İstanbul için yasal düzenleme yapılacak.

İlgili kanuna “kanal” ifadesi eklenecek ve ihale süreci hızlandırılacak. Kanal İstanbul’un yol yapımıyla ilgili çalışmaları Karayolları Genel Müdürlüğü, deniz ve altyapıyla ilgili çalışmaları ise Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. Kanal İstanbul, şehrin Avrupa Yakası’nda hayata geçirilecek. Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak için Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay su yolu açılacak.

ETİKETLER
çılgın proje
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • bmc 4 yıl önce Şikayet Et
    marmara girişi Silivri tarafında olsun yani düşlenen ilk güzergah bakir alan olan Silivri selimpaşa taraflarına can gelir canlılık gelir k.çekmece şehiriçi sayılır ve hızla dolmaktadır.
    Cevapla
  • Yok artık 4 yıl önce Şikayet Et
    Hadi be ciddimisiniz.
    Cevapla