Ünlü inşaatçıya dolandırıcılıktan hapis cezası

Bulut İnşaat firmasının sahibi Temel Bulut dolandırıcılık suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 5 bin TL adli para cezasına çarptırıldı.

Ünlü inşaatçıya dolandırıcılıktan hapis cezası
Ünlü inşaatçıya dolandırıcılıktan hapis cezası
GİRİŞ 04.01.2016 08:07 GÜNCELLEME 04.01.2016 09:18
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Esenyurt’ta 2012’de Bulut İnşaat tarafından yapılacak olan “Evviva” isimli projeden 115 bin TL’ye satın aldığı ev teslim edilmeyen devlet memuru İlhan Çakıroğlu inşaat şirketinin sahibi Temel Bulut hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Temel Bulut hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dolandırıcılık suçundan dava açtı. İddianamede Esenyurt Belediye Başkanlığı’nca Bulut İnşaat adına düzenlenen ruhsatın 7. kat 117 numaralı daireyi içermediği, Temel Bulut’un ruhsatta olmayan bağımsız bölümün satışını yaptığı, ruhsatta bulunmayan taşınmazın satışını vaat ederek bedelini aldığı ve dolandırıcılık suçunu işlediği belirtildi.

BELEDİYE İMARI DURDURDU

Bakırköy 8’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama esnasında ifade veren sanık Temel Bulut, belediyeden daha önce yaptırdıkları projenin 10 kat üzerine olduğunu, daha sonra ise imarların durdurulduğunu belirtti. Bulut ifadesinde şunları söyledi: “23 ay sonra tekrar imara açtılar. Biz de yaptırdığımız projeyi belediyeye vermiştik, onun üzerine bina inşa edilmişti. O şekilde kaldı. 2014 yılının mart ayında yeniden bize ruhsat verildi. Şu anda 11 kat kaba inşaatı yapılmış durumdadır. Haziran sonunda bitecektir. Bu bölgede bizim 4 projemiz vardı, 4’ü de durdu. Yaklaşık 2 bin kişiye daire satılmıştır. Bin tanesi vazgeçti. Böyle olunca da bir ödeme sıkıntısı içine girdik. Bir yandan inşaatları yapmak, bir yandan da ödeme yapmak zorunda kaldık. Müştekiye de kısmi ödeme yapıldı. Suçlamayı kabul etmiyorum.”

EKSTRA ÜCRET İSTEDİLER

Olayın mağduru İlhan Çakıroğlu ise ifadesinde 115 bin TL ödeme yaptıklarını, 2013 Eylül ayında teslim edileceğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti. Çakıroğlu “7’nci kattan sonraki katların ruhsatları iptal olmuş. Eksta ücret verirseniz size alt kattan daire veririz dediler. Ödeyemeyeceğimizi söyleyince bize mahkemeye gidin halledin dediler. Ben hala alamadığım evin kredisini ödüyorum. Avukatlarımızı aracılığıyla bir görüşme oldu ve protokol imzalandı. 4 taksit şeklinde para bize ödenecekti. Ancak sadece 20 bin TL ödendi.”

Karar duruşmasında mütalaasını veren savcı, inşaat şirketinin ilk ruhsat tarihi olan 7 Ağustos 2012 tarihi itibariyle binanın 76 daireden ibaret olduğunu ve 7’nci katın bulunmadığını, buna rağmen sanığın mağdura 7. Katta daire satışı vaadi ile 115 bin TL ile menfaat temin ettiğini, olmayan bir katı ve daireyi satmak suretiyle mağduru dolandırdığını belirtti.

Mahkeme Heyeti, sanık Temel Bulut’un ticari faaliyeti sırasında nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği sabit görüldüğünden 2 yıl 6 ay hapis cezası ve 300 gün adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, iyi hal indirimi yaptığı sanığın cezasını 2 yıl 1 ay ve 250 gün adli para cezası olan 5 bin TL’ye çevirdi.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Sezar 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamın yatarı 3 ay yarıacik cezaevi olan mağdura oluyor
  Cevapla
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  ee ne sacmalik bu magdur hala borc odemeye devam ediyo magdur eden besbin verip gununu gun ediyo bu nasil is ya
  Cevapla
 • Nur 6 yıl önce Şikayet Et
  tipinde meymenet yok
  Cevapla
 • alper 6 yıl önce Şikayet Et
  Aynı durum Erzurum da da mevcut aynı. Firma Adı Karadayı insaat ve ne yazikki bu sıkıntı belediye seçimleri sonrasında ortaya çıkıyor. Seçimden önceki başkanda sonraki başkanda Akparti genel merkezinin halka önerdiği ve halkin teveccuh gösterdiği insanlar. Bu teveccuh e karşılık da Başkanların ve birlikte hareket ettikleri mütahit in millete attığı kazık. Sevginin bedeli olarak Dadas lara hayırlı olsun.
  Cevapla
 • Misafir 6 yıl önce Şikayet Et
  ne güzel be.... Milyon dolarlar halkı dolandır. 5 bin tl ile kurtul. Ne güzel memleket
  Cevapla
 • H.Osman 6 yıl önce Şikayet Et
  Hapis cezasına ek olarak para cezası.. İyi anlayın..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle